1 Mayıs operasyonunda ikinci dalga

İzmir deki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarında, geçen hafta gözaltına alınan 10 kişiden 9 unun tutuklanması ardından bugün aralarında HDP İzmir il yöneticilerinin de bulunduğu 10 kişi daha gözaltına alındı.

1 Mayıs operasyonunda ikinci dalga

1 Mayıs ta, Alsancak Gündoğdu Meydanı ndaki etkinliklere katılmak isteyen bir grup ile kontrol noktasında üst araması yapmak isteyen polis arasında gerginlik çıktı. Çıkan arbedede kontrol noktasındaki polise taş ve şişe atıldı, sopayla saldırıldı. Bu sırada 5 polis memuru çeşitli yerlerinden yaralandı. İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri, olay sırasında çekilen kamera görüntülerini incelemeye aldı. Yapılan inceleme sonunda, ilk etapta, olaylara karıştıkları belirlenen 10 kişi düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. Terör örgütü üyesi olmak, terör örgütünün propagandasını yapmak ve görevli polis memurlarını yaralama suçlamasıyla İzmir Adliyesi ne sevk edilen şüphelilerden 9 u tutuklandı.

İKİNCİ DALGA

İzmir polisi bugün 1 Mayıs taki olaylarla ilgili olarak ikinci bir operasyon yaptı. Aralarında HDP İzmir il yöneticileri Seyithan Korkmaz ve İbrahim Tuna nın da bulunduğu 10 kişi daha gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğü ne götürülen şüphelilerle ilgili işlemlerin sürdüğü belirtildi.

BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

İzmir deki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarında, arama noktası girişinde çıkan arbede ardından bugün 10 kişinin daha gözaltına alındığı operasyona, HDP İzmir İl Başkanı Cavit Uğur, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İl Başkanı Kerim Altınmakas, partililer ve gözaltına alınanların yakınları, basın açıklamasıyla tepki gösterdi. Genel seçimlerin etkisinin yalnızca Türkiye ile sınırlı kalmayacağını, Ortadoğu ve uluslararası alanda da hissedileceğini söyleyen HDP İl Başkanı Uğur, şöyle dedi:

Yakın zamana kadar seçime parti olarak girip girmeyeceğimiz, barajı aşıp- aşmayacağımız tartışmaları yaşanırken, Türkiye kamuoyu görmüştür ki HDP halkların beklentisi haline gelip barajı aşabileceğinin işaretlerini göstermektedir. İşte bu sebeple 12 yıldan beri kurulmuş olan AKP diktatörlüğü saltanatının ortadan kalma ihtimali, halklar açısından büyük bir sevinçle karşılanmaktadır. Bu tehlikeyi gören AKP hükümeti Ağrı da başlayan provokasyon ve saldırı hazırlıklarını kuvvetlendirmiş her yerde bunun girişimlerini tezgahlamaya başlamıştır. Adana ve Mersin de eş zamanlı bombalı saldırı düzenlenmiştir. Bu kadar güvenliğin olduğu bir ülkede bütün bunların emniyet ve istihbaratın bilgisi dışında gerçekleşmesinin imkansız olduğunu düşünüyoruz.  

ŞU ANDA BU ORTAM DİNLENİYOR

Basın açıklamasının yapıldığı HDP İzmir İl Başkanlığı ndaki bu ortamın da dinlendiğini iddia eden Uğur, şöyle konuştu:

Kapıda emniyet görevlileri beklemekte. Bütün bunları yapan emniyet, bombalı saldırıların faillerinin yakalanıp yakalanmayacağı aslında failinin kim olduğunun en açık göstergesidir. Ama hiçbir saldırı nereden gelirse gelsin çalışmalarımızın temposunda bir değişiklik yaratmayacak. Saldırılar bununla kalmıyor, 1 Mayıs barışçı bir gösteriyken, genç arkadaşlarımız, çeşitli flamalar taşıdığı gerekçesiyle polisin saldırısına maruz kalmış bir çoğu yaralanmıştır. Saldırıya uğrayan arkadaşlarımızdan ilk etapta 10 u gözaltına alınıp, İç Güvenlik Paketi nin uygulamasına örnek olarak savcının değil doğrudan hakimin önüne çıkartılarak tutuklanmışlardır. Türkiye çapında tutuklama furyası devam ediyor. Yine İzmir de ikinci operasyon düzenlendi. Bunların AKP nin HDP ye yönelik saldırıları olduğunun farkındayız. Ama geri adım atmayacağız. Tek silahımız var o da inancımız.  

ESP İl Başkanı Kerim Altınmakas da yaşananların rutin hale geldiğini, partilerinden korkulduğunu öne sürdü.

10 GÜNLÜK BEBEĞİYLE AÇIKLAMAYA GELDİ

Operasyonda gözaltına alınan HDP Karabağlar İlçe Yöneticisi Uğur Kayacı nın eşi Emel Kayacı, henüz 10 günlük olan kızı ile basın açıklamasına katıldı. Evlerine gelen polislerin, Çoluğunuz çocuğunuz olmuş bırakın artık bu işleri dediğini öne süren Kayacı, şöyle devam etti:

Bizim onlara cevabımız şu oldu; biz zaten sadece çocuğumuz için bile olsa bu mücadeleye devam etmek zorundayız. O yüzden bunlar bizi yıldıramayacak, ailem ve biz eşimin yanındayız. İsterse yıllarca cezaevinde kalsın isterse 4 gün sonra bıraksınlar. Çok büyük ince hesaplarla bu işleri yapıyorlar. Seçim öncesinde beklenen bir şeydi, her seçim öncesi vardı. Gece saat 03.00 ten kapımızdaydılar, kaçacağımızı düşündüler belki de, sabah 06.00 da eve girdiler. 25 ten fazla polis 1+1 evde yasa dışı delil aradıklarını söylediler. Yasa dışı delilleri evde saklayacak değiliz. Polislerde de çok büyük değişiklik var, eskiden paldır küldür içeri girip yerlerde süründürürlerdi, diğer arkadaşlar da aynı şeyi söylüyor, o kadar kibar ve ikna edici konuşuyorlar ki biz polisten nefret etmeyelim diye acayip bir oyun içine girmişlerdi. Biz onlara inanmıyoruz, düşmanın kim olduğunun farkındayız, her zaman düşmana karşı mücadele edeceğiz.  

Gözaltına alınan bir diğer kişi İslam Arpat ın kızı Evrim Arpat da babası ve diğer gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

1 Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

2 Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

Emin Kar yakın takipte

3 Emin Kar yakın takipte

Samsunspor'da kurtuluş hesabı

4 Samsunspor'da kurtuluş hesabı

Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

5 Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

Samsun'da UBFED'de deprem

6 Samsun'da UBFED'de deprem

Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

7 Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

Samsun'da otomobil ağaca çarptı: 2 yaralı

8 Samsun'da otomobil ağaca çarptı: 2 yaralı

Eş zamanlı fuhuş baskını: 16 gözaltı

9 Eş zamanlı fuhuş baskını: 16 gözaltı

Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

10 Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..