Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

İşte Atatürk ün hatırasına hakaretin cezası

Kendisine ait internet sitesinde Atatürk e hakaret ettiği gerekçesiyle Atatürk ün hatırasına alenen hakaret suçlamasıyla yargılanan kişiye 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

İşte Atatürk ün hatırasına hakaretin cezası

Anadolu 6. Asliye Ceza Mahkemesi nde yargılanan sanık Tuncay Tokay(34) suçlamaları kabul etmediğini belirterek, Sitemde yaptığım yayınların arkasındayım. Benim söylediğim, paylaştığım yazı ve sözler sadece kaynaklardan edindiklerimi paylaşmaktan ibarettir. Türk Tarih Kurumu nun yayınlarından Rıza Nur un kitaplarından yapılmış alıntılardır dedi. 

AĞIR VE AŞAĞILAYICI: 3 YIL 9 AY HAPİS CEZASI

Mahkeme, sanık Tuncay Tokay ın Atatürk ün hatırasına alenen hakaret suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Mahkeme ceza kararının gerekçesinde ise Tokay ın kendisine ait 3 internet sitesinde Atatürk aleyhine hakaret içeren yazılar yazdığını, Cumhuriyet in kurucusu olan Atatürk ün hatırasına ağır, alenen, zincirleme bir şekilde hakaret edildiğini ifade etti. Mahkeme, gerekçeli kararında yazıların kendisine ait olmadığı yönünde Tokay ın savunma yaptığını ancak yazıları paylaşmakla sanığın da hakaret eylemine katıldığı kanısına varıldığını belirtti. Kullanılan söz ve yazıların ağır ve aşağılayıcı olduğunu kaydeden mahkeme ayrıca Tokay ın kamu görevlerini üstlenmekten, seçme ve seçilme haklarını kullanmaktan hapis cezasını tamamlayana kadar yoksun bırakılmasına hükmetti. 

İDDİANAMEDEN

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Tuncay Tokay ın kendisine ait 3 internet sitesinde 2013 yılının Mayıs ayında yazdığı yazılara yer verildi. Tokay ın yazılar ile Türkiye Cumhuriyeti nin kurucusu olan Atatürk e zincirleme bir biçimde basın yayın yoluyla ve alenen hakeret ettiği belirtilen iddianamede 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkındaki Kanunu nca Atatürk ün hatırasına alenen hakaret suçlamasıyla 2 yıl 3 aydan 5 yıl 3 aya kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi ne dava açıldı.EN ÇOK OKUNANLAR

Şehit Uzman Çavuş Mehmet Acıbucunun babaevinde hüzünlü bekleyiş

1 Şehit Uzman Çavuş Mehmet Acıbucu'nun babaevinde hüzünlü bekleyiş

Bakan Soylu Diyarbakırda STK ve kanaat önderleri ile bir araya geldi

2 Bakan Soylu Diyarbakır'da STK ve kanaat önderleri ile bir araya geldi