ÇARŞAMBA YA YAPILACAK YATIRIMLAR BELLİ OLDU

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin, şehrin sahip olduğu doğal, kültürel ve tarihi potansiyelleri turizme kazandırmak amacıyla yürüttüğü eylem planı çalışmaları kapsamında Çarşamba ilçesine yapılacak yatırımlar belli oldu.

ÇARŞAMBA YA YAPILACAK YATIRIMLAR BELLİ OLDU

Büyükşehir Belediyesi Samsun ve Çevresi Turizm Alt Yapı Birliği’nin (SAMTAB) hazırladığı Çarşamba Eylem Planı çerçevesinde bir dönem Tacettinoğulları Beyliği nin merkezi olan Ordu Mahallesi, doğal yaşam parkına dönüştürülecek. Kale içindeki terk edilmişlik restore edilerek turizm öğesi haline getirilecek.
Samsun Valiliği nin de destekleriyle yürütülen ilçe turizm eylem planı çalışmaları kapsamında 2015-2017 dönemini içeren Çarşamba Turizm Eylem Planı kapsamında ilçeye 7 yatırım kazandırılacak. Türkiye nin en verimli tarım ovalarından birisi olan Çarşamba da, tarihi ve kültürel birikim, turizme kazandırılarak insanların hizmetine sunulacak. İlçedeki turizm yatırımları 2017 İşitme Engeliler Olimpiyatı na kadar bitirilecek.
SAMTAB ın Samsun un en büyük ilçelerinden Çarşamba ya kazandıracağı turizm yatırımları şöyle belirlendi:
Öncelikle ilçenin giriş ve çıkışlarında bulunan sıvasız, boyasız ve bakımsız cephe görünümleri, kent estetiği haline getirilecek. İlçeye modern bir şehir havası kazandırma noktasında Çarşamba Belediyesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi ile koordineli çalışacak. İlçe girişi, küçük sanayi sitesinden şehir merkezine kadar devlet demiryolu ilçeye yakışır modern görünümlü bir ulaşım yolu olarak düzenlenecek. Küçük Sanayi Sitesi Kavşağı Ayvacık yol ayrımını da içerdiği için Karayolları 7.Bölge Müdürlüğü nden yapım ve yardım talebinde bulunulacak. Bu kavşak için Karayollarına proje ve yapım desteği sağlanacak. Mülkiyet problemleri Çarşamba Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi’nce çözülecek.
Çarşamba ilçesi girişindeki mülkiyeti hazineye ait olan bina, restore edilerek Çarşamba’nın farklı kültür özelliklerini yansıtan bir kent müzesi haline getirilecek. Golf alt yapısı için Akçatarla Mahallesi’ndeki meranın, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ndan mera vasfından çıkarılıp, hazine adına tescilinden sonra tahsis talebinde bulunulacak. Yeşilırmak üzerine, doğuda Köklük Mahallesi ile batıda Hacılıçay Mahallesi arasına bir köprü yapılacak. Çarşamba’nın İlçeyle özdeşleşmiş yiyecek ve içecekleri (kıvratması) ön plana çıkartılarak hediyelik ürün olarak pazarlanma noktasında gerekli çalışmalar yapılacak.

BEYLİK MERKEZİ KÖY, TURİZM ÖĞESİ OLACAK
1348 de Emir Tacettin Bey tarafından Ordu, Bafra ve Niksar üçgeninde kurulan Anadolu Türk beyliklerinden Tacettinoğulları, güney sınırı Niksar’a kadar uzanan alanda 80 yıl egemenlik sürmüştü. Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıt’ın Amasya, Tokat ve Sivas’ı ele geçirmesi üzerine beylik, 1398’de Osmanlı hizmetine girdi. Ankara Savaşı’nda Yıldırım Beyazıt’ın yenilgiye uğramasının ardından Çarşamba yöresine egemen olan Tacettinoğlu Hüsamettin Hasan Bey, Timur’un korumasına girdi. Hasan Bey ve kardeşi Mehmet Yavuz Bey, Osmanlı Padişahı Çelebi Sultan Mehmet ile iyi ilişkiler kurmuş, II. Murat kendisine Rumeli’de sancak beyliği verince Tacettinoğulları Beyliği de tarihe karışmıştı.
Tacettinoğulları Beyliği nin merkezi olan Çarşamba nın Ordu Mahallesi, şimdi eylem planı kapsamında turizm destinasyonuna tabi tutulacak. Ordu Mahallesi, Yeşilırmak kıyı düzenlenmesi ile Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı Projesi birlikte değerlendirilecek. Ada peyzaj alanından Ordu Mahallesi’ne kadar olan Yeşilırmak sahil boyunda, Çarşamba Belediyesi nin yürütmüş olduğu çalışmalara destek verilecek. Köydeki kale içindeki terk edilmişlik restore edilerek turizm öğesi haline getirilecek. Yine bu köyde bulunan türbe ve ahşap cami bakım ve onarım hizmetleri açısından desteklenecek.
Çarşamba nın taşınmaz turizm envanteri açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gerçekleştirdiğimiz turizm eylem planı toplantıları sonucunda aldığımız kararları ve hazırladığımız projeleri, 2 yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz. Bunları iki yılda bitirip kalan iki yıllık süreçte de başka projeleri hayata ilçemiz turizmine kazandıracağız. Bunlar ciddi yatırımlar olacak. Yatırımlar tamamlandığında Çarşamba ilçemiz tarımın yanında turizmde de iddialı olacak hale gelecek. Sadece hemşerilerimizden biraz zaman ve sabır istiyoruz. Yatırımlar tüm Çarşambalılara şimdiden hayırlı olsun ifadelerini kullandı.EN ÇOK OKUNANLAR

Erbaa'da alacak verecek meselesi yüzünden cinayet

1 Erbaa'da alacak verecek meselesi yüzünden cinayet

Salça yüklü kamyon yan yattı, sürücü ağır yaralı

2 Salça yüklü kamyon yan yattı, sürücü ağır yaralı

Silopi'de panzerin eve çarpmasına ilişkin dava

3 Silopi'de panzerin eve çarpmasına ilişkin dava

Karabük'te pompalı tüfekle saldırı: 3 yaralı

4 Karabük'te pompalı tüfekle saldırı: 3 yaralı

Göçük'te hayatını kaybedenler toprağa verildi

5 Göçük'te hayatını kaybedenler toprağa verildi

Kocaeli'de kebapçıda silahlı saldırı: 2 yaralı

6 Kocaeli'de kebapçıda silahlı saldırı: 2 yaralı

Şanlıurfa'da silahlı çatışma

7 Şanlıurfa'da silahlı çatışma

Gazi, baba evinde kurban kesilerek karşılandı

8 Gazi, baba evinde kurban kesilerek karşılandı

Kendisinden ayrılmak isteyen arabada infaz etti

9 Kendisinden ayrılmak isteyen arabada infaz etti

Ankara'da kahvehaneye silahlı saldırı: 1 yaralı

10 Ankara'da kahvehaneye silahlı saldırı: 1 yaralı