Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Karamanlı: İki Eczacıdan Biri Zor Durumda

Ordu Eczacılar Odası Başkanı Koray Karamanlı, her iki eczacıdan birinin zor durumda olduğunu, eczanesini kapatmak isteyenlere de 70-80 bin TL arası mali yükümlülük getirildiğini söyledi.

Karamanlı:  İki Eczacıdan Biri Zor Durumda

Ordu Eczacılar Odası Başkanı Koray Karamanlı, eczacılık mesleğinin her geçen gün kötüye gittiğini ve birçok eczacının mali sıkıntı içinde olduğunu belirtti. Eczacıların 10 yıldır zor süreçlerden geçtiğini aktaran Karamanlı, Türk Eczacıları Birliği’nin yaptığı araştırmaya göre iki eczacıdan biri zor durumda. Eczacılar, artık evini geçindiremeyecek, hatta eczanesini mali yükümlülükten dolayı kapatamayacak durumda. Biz artık bunları aşmak istiyoruz. Biz hizmeti vermek için mücadele ediyoruz ama sırtımızdaki yüklerin mutlaka alınması gerekiyor. Biz bu kurallarla bu yüklerle uğraşırken gerçekten eczacılığımızı unuttuk, umarım danışmanlığımızın ön planda olduğu bir sürece gireriz. 10 yıldır biz sırtımızdaki yükün dışında birçok sorunla karşılaştık. Elbette biz, ilaç ucuzlasın devletimizde, milletimizde kar etsin düşüncesindeydik. İlacın ucuzlamasına bizim sesimiz çıkmadı ama ilacın ucuzlamasıyla beraber karlılıklarımızda düştü dedi.

EKONOMİK OLACAK HERŞEY ELİMİZDEN ALINMAYA BAŞLANDI

Eczanelerde satılması gereken bir çok ürünün artık el değiştirdiğine ve bu durumunda eczacıları çok zor duruma soktuğunu vurgulayan Karamanlı, Kapitalist sistem içerisinde rant başka yerlere kayamaya başladı. Bu kazanca göz diken insanlar, zincir eczanelerini konuşmaya başladı. Bunların dışında ekonomik olacak her şeyi elimizden almaya başladılar. Birçok ürünü biz satardık, çoğunun danışmalığı bizde idi ancak elimizden alındı. Buna bağlı olarak birçok hastalık ortaya çıktı. Birçok insanın televizyonlarda çıkıp bu ilaç çok iyidir diyerek pazarlaması, eczacıları gerçekten çok zor durumda bıraktı. Bu zor günlerin geçeceğine inanıyoruz. SGK ile görüşüyoruz, onlar da bizim durumumuzun farkındalar, bir bütçe bir kaynak mutlaka yaratılması gerekiyor diye konuştu.

ECZANEMİZİ KAPATMAK İSTESEK 70-80 BİN TL ÖDEME İLE KARŞILAŞIYORUZ

Geçmiş yıllarda sorunların tek elden ve hızlı çözüme kavuştuğunu ifade eden Koray Karamanlı, Eskiden sorunları dile getirmek kolaydı. Çünkü bir tek bakanımız vardı derdimizi anlatıyorduk, çözülüyordu. Şimdiler neredeyse 3 Bakana bağlıyız, derdimizi ve sıkıntılarımızı biliyorlar. Ama ekonomi koordinasyon kuruluna geliyor ve böyle bir kaynak yok deniyor. Biz on yıldır enflasyonun altında ezilmiş olmanın sıkıntısını yaşıyoruz. Biz eczanemizi kapatmak istesek de, 70-80 bin TL arası ödemelerle karşı karşıya kalıyoruz. Bu bakımdan 20-30 yılda yaptığı tek birikim olan evini de satmak zorunda kalıyor. BAĞKUR’dan emekli olunca da çok komik rakamlar alınıyor. Eczacılık her geçen gün değer kaybediyor şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Samsunsporda arayış başladı

1 Samsunspor: Samsunspor'da arayış başladı

Samsunspor Erkurt Tutu yeniden aday

2 Samsunspor: Erkurt Tutu yeniden aday

Samsunspor Kaderleri yeni ekipte

3 Samsunspor: Kaderleri yeni ekipte

Samsun Haber Samsunda FETÖden tutuklu 6 iş adamı tahliye oldu

4 Samsun Haber: Samsun'da FETÖ'den tutuklu 6 iş adamı tahliye oldu

Samsun Haber Samsunda markete silahlı soygun

5 Samsun Haber: Samsun'da markete silahlı soygun

Samsun Haber Samsunda stadyumda dev iftar

6 Samsun Haber: Samsun'da stadyumda dev iftar

Samsunspor Ve söz başkanda

7 Samsunspor: ...Ve söz başkanda

Samsun Haber Samsunun o ilçesi doğalgaza kavuşuyor

8 Samsun Haber: Samsun'un o ilçesi doğalgaza kavuşuyor

Samsunspor Beklenen oldu Özköylüyle yollar ayrıldı

9 Samsunspor: Beklenen oldu! Özköylü'yle yollar ayrıldı

CHPnin iftar çadırına yoğun ilgi

10 CHP'nin iftar çadırına yoğun ilgi