Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

’Fue’ Saç Ekim Yöntemi İle Kellikten Kurtulmak Mümkün

Medical Park Samsun Hastanesi, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği’nden Opr. Dr. Ayhan Turhan, FUE(follicular unit extraction) tekniğinin günümüzde en sık kullanılan saç ekim yöntemlerinden birisi olduğunu söyledi.

’Fue’ Saç Ekim Yöntemi İle Kellikten Kurtulmak Mümkün

FUE tekniği kelime anlamı olarak kıl kökünün tek tek alım şeklini tarif etmekte olduğunu söyleyen Opr. Dr. Ayhan Turhan, “FUE tekniği hem sac alınan alanda iz bırakmaması hem de elde edilen başarılı sonuçlar nedeniyle günümüzde en sık kullanılan saç ekim yöntemlerinden birisidir. FUE yönteminde iyileşme hızı çok daha hızlıdır. FUE yöntemindeki teknik saç köklerinin ense ya da vücudun başka bölgelerinden 0,7-1 milimetrelik çok ince tüp seklinde uçlar ile tek tek alınması işlemidir. Eski yöntemlerden en önemli farkı ense kısmında dikiş izinin oluşmaması ve iyileşmenin daha hızlı olmasıdır. Özellikle verici alan esnekliğinin yetersiz olduğu kişilerde çözüm sağlayıcı bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Kronik rahatsızlığı olmayan, saç alınacak sahada ekim için yeterli saçı bulunan, ekim yapılacak sahada herhangi bir deri rahatsızlığı bulunmayan erişkinler saç ektirebilir. Bu konuda ilk başvuracağınız tabi ki estetik ameliyatlar konusunda uzmanlaşmış estetik ve plastik cerrahi uzmanıdır” diye konuştu.

“72 SAAT SONRA EKİM YAPILAN BÖLGE DAHİL SAÇLAR YIKANABİLİR”

FUE yöntemi ile yapılan ekim sonrası ilk gece ve sonrasında ağrı olmayacağını söyleyen Turhan “Ağır ve stresli durumlardan, spor yapmaktan kaçınılmalıdır. Uyku pozisyonlarından sac ekim bölgesi etkilenmemektedir. İstediğiniz pozisyonda uyuyabilirsiniz. Ensenizde herhangi bir damar veya sinir kesilmediği için kalıcı iz, uyuşukluk ya da gerginlik olması beklenmez. Saç ekiminden 72 saat sonra ekim yapılan bölge dahil saçlar yıkanabilir. Saçın yıkanabilmesi için önce bakım losyonu uygulanması gerekir, ardından sac ekimine özel şampuanla yıkanır. Özellikle ilk 3 gün ekim yapılan bölgeye darbe gelmemelidir, daha sonraki dönemlerde de aynı özen gösterilmelidir. İlk 1 ay dışarı çıkarken güneşten koruyucu şapka kullanılmalıdır, 3 ay havuza ve denize başınızı sokmayacak şekilde girmesini öneriyoruz” dedi.

“3 AY SONRA EKİLEN KÖKLERDEN YENİ SACLAR ÇIKMAYA BAŞLAR”

Saç ekiminden 15 gün ila 1 ay içinde ekilen saçların büyük kısmı döküleceğini söyleyen Turhan, “3 ay sonra ekilen köklerden yeni saclar çıkmaya başlar. Ense ve kulak üzerindeki saçlı deride bulunan saçlar erkek tipi kelliklerde genetik olarak dökülmemeye kodlu oldukları için bu bölgeden alınarak ekilen saçlarda dökülmezler” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Otopsi için morga kaldırılan ceset domuz leşi çıktı

1 Otopsi için morga kaldırılan ceset domuz leşi çıktı

Bursada iki araç çarpıştı 1 ölü 5 yaralı

2 Bursa'da iki araç çarpıştı: 1 ölü 5 yaralı

Tırın dorsesindeki tren rayı otomobili kağıt gibi kesti

3 Tır'ın dorsesindeki tren rayı otomobili kağıt gibi kesti

Başbakan Yıldırım, görevden ayrılacak HSYK üyelerini kabul etti

4 Başbakan Yıldırım, görevden ayrılacak HSYK üyelerini kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü

5 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü

FETÖcüleri taşıyan cezaevi aracı kaza yaptı

6 FETÖ'cüleri taşıyan cezaevi aracı kaza yaptı

Günü birlik tatil dönüşü kaza 2 ölü

7 Günü birlik tatil dönüşü kaza: 2 ölü

Suriyeli ressamdan anlamlı tablo

8 Suriyeli ressamdan anlamlı tablo

Murgulda iş makinesi devrildi 1 ölü

9 Murgul'da iş makinesi devrildi: 1 ölü

Eskişehirde tüp patlaması 2 yaralı

10 Eskişehir'de tüp patlaması: 2 yaralı