Samsun megakent olacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu’daki demir yolu, karayolu alt yapılarını yeniden ele alıp, düzelteceğiz.Samsun ve Trabzon’u megakentle buluşturacağız dedi

Samsun megakent olacak

?Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir siyasi bir partinin Yüzyılın Projesi’ni açıkladığını belirterek “Türkiye hem bölgesinin hem dünyanın en güzel ülkesi haline nasıl gelecek onu açıkladım. Bu projemizin en önemli ayaklarından biri Trabzon ve Samsun olacak” dedi.

YOKSULLUK BİTECEK
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Merkez Türkiye” adını verdikleri projenin detaylarını açıkladı. Kılıçdaroğlu, 20 yılda tamamlanacak projenin maliyetinin 200 milyar dolar olacağını ve ekonomiye yıllık 147 milyar dolarlık bir katma değer kazandıracağını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Bu proje bölgemize barışı, zenginleşmeyi getirecek, yoksulluğu bitirecek” dedi.

BARIŞIN PROJESİ
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Conrad Otel’de düzenlenen toplantıda “Merkez Türkiye” adı verilen projeyi açıkladı. 100 yılın projesi diye adlandırdıkları proje hakkında bilgi veren Kılıçdaroğlu, “Eğer biz gücümüzü kullanırsak, coğrafyanın bize verdiği avantajları kullanırsak, genç nüfusumuzun emeğini kullanırsak Türkiye bölgenin ve dünyanın önemli ülkesi haline gelecek. Küresel dünyada söz sahibi olacaktır, gücü olacaktır. Sadece ekonomik büyüme projesi olarak görmüyoruz,. Ortadoğu’da, Kafkaslar’da, Avrupa’da barışın projesi olarak görüyoruz. Sadece ekonomiler entegre edilemeyecek, kültürler, kentler entegre edilecek. İnsanlık farklı bir sürecin içine girdi zaten. Biz de o sürecin içine girmekte geç kalmayacağız” dedi.

YENİDEN DÜZENLENECEK
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, projeyi kamu-özel işbirliğiyle gerçekleştireceklerini belirterek, “Projeyi gerçekleştirirken sadece Türkiye’nin fonlarını değil, uluslararası bu tür projelere destek veren Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası, Asya Kalkınma Bankası gibi pek çok fondan faydalanacağız. İşe Türkiye’de Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu’daki demir yolu karayolu alt yapılarını yeniden ele alıp, düzeltmeyle başlayacağız. Ulaştırma, iletişim, enerji alt yapısını yeniden düzenleyerek başlayacağız. Samsun ve Trabzon’u megakentle buluşturacağız, Mersin ve İskenderun’u megakentle buluşturacağız. Alt yapılarını mükemmel bir şekilde gerçekleştireceğiz. Megakentin yapımını etap etap gerçekleştireceğiz. Çünkü megakent projesi birbirini tamamlayan ve içten içe büyüyen bir proje olacak. 2015’te olgunlaşacaktır, 2035’ten sonra kendi iç dinamikleriyle kendi içinde büyümesini sağlayacaktır” dedi.

100 YILIN PROJESİ 
Proje tamamlandığında ekonomiye yıllık 147 milyar dolarlık bir katma değer kazandıracağının altını çizen Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugüne kadar 147 milyar dolarlık bir katma değer yaratan bir proje Türkiye’de ortaya konmadı. Küresel ekonominin en güçlü projelerden birisi. Küresel ekonominin büyümesine katkı veren en önemli projelerden birisi. Dünyanın bütün yollarını birbirine bağlayan görkemli projelerden birisi. Bu proje sadece Türkiye’ye değil, dünyaya kazandırılacak. O nedenle 100 yılın projesi dedik. Bu proje 2 milyon 200 bin vatandaşımıza iş imkanı sağlayacak. Megakent sadece bir ticaret ve üretim merkezi olmayacak. Eğer uygar dünyanın bir parçası olacaksak, eğer dünya bizi konuşacaksa bu megakent aynı zamanda bir kültür, sanat, fuar merkezi olacak. Çünkü dünyanın gözü megakentte olacak. Buradan çıkacak her şey bütün dünya tarafından konuşulsun istiyoruz. Megakent kendi güneş enerjisini kullanacak. Bütün dünyanın imrendiği bir kent yapacağız, Anadolu’nun kalbinde yapacağız” dedi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Her şeyi açıklayacak

1 Her şeyi açıklayacak

Bir anı, bir yazı...

2 Bir anı, bir yazı...

Hakem 'penaltı' dedi

3 Hakem 'penaltı' dedi

Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

4 Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

Samsunspor'da üzen istatistik

5 Samsunspor'da üzen istatistik

Samsunspor'da passolig sayısı artıyor

6 Samsunspor'da passolig sayısı artıyor

Yüzlerce kuş telef oldu

7 Yüzlerce kuş telef oldu

Kerkük'te sivillere silahlı saldırı: 6 ölü, 15 yaralı

8 Kerkük'te sivillere silahlı saldırı: 6 ölü, 15 yaralı

Samsun'da Erva bebeğin dramı

9 Samsun'da Erva bebeğin dramı

Nevruz bayramı öncesi Kars'ta polis kuş uçurtmuyor

10 Nevruz bayramı öncesi Kars'ta polis kuş uçurtmuyor