Ordu’da Tika Rüzgarı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) ‘Ayrı Coğrafyalarda Aynı İmza’ sloganıyla 3 ülkede tamamladığı projelerin açılışı Ordu’da yapıldı. Açılışta adeta Türk-İslam dünyası, Orta Asya ve Osmanlı rüzgarı esti.

Ordu’da Tika Rüzgarı

Başbakan Yardımcısı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş’a bağlı olarak görev yapan, 5 kıtada 47 ülkede 50 program koordinasyon ofisi bulunan ve Türkiye’nin resmi kalkınma yardımı kuruluşu olarak 140 ülkeye yayılan faaliyetleri ve gerçekleştirdiği binlerce proje ile Türkiye’nin yüz akı olmaya devam eden TİKA, Gürcistan’nın özerk Acara Cumhuriyeti’nin başkenti Batum, Filistin ve Bosna-Hersek’te gerçekleştirdiği yatırımların toplu açılışını gerçekleştirdi.

Gürcistan’da ‘Batum Engelliler Rehabilitasyon Merkezi ve Kimsesizler Sığınma Evi’, Filistin’de ‘El Halil Türk Okulu’ ve Bosna-Hersek’te ‘Aleksa Şantiç İlköğretim Okulu’ projelerinin açılışları, bulundukları ülkelerin TİKA koordinatörleri ve büyükelçilerinin katılımıyla Başbakan Yardımcısı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş tarafından yapıldı.

Ordu Atatürk Parkı’nda geçekleştirilen açılış programı öncesinde Gürcistan Folklor Ekibi ve Ordu Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı etkinlikte sahne aldı. Hemen ardından Makedonya’nın Kırçova kentinden 2. Sınıf öğrencisi Aynet Konzoska, İstiklal Marşı’nı şiir olarak okuyarak katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı. ‘Dombra’ şarkısı ile Türkiye’de büyük bir ilgi toplayan Nogay Ozanı Aslanbek Sultanbekov kısa bir konser verdi. Sahne gösterilerinin ardından sırasıyla Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, TİKA Başkanı Dr.Serdar Çam ve Başbakan Yardımcısı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş konuştu.

“MAZLUM İNSANLARIN YANINDAYIZ”

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, TİKA olarak Afrika’dan Balkanlara, Myanmar’dan Afganistan’a kadar dünyanın neresinde ihtiyaç sahibi mazlum varsa oraya gittiklerini, oradaki insanlara yardım eli uzattıklarını, eğitimden sağlığa, tarımdan hayvancılığa kadar her alanda hizmet götürdüklerini belirtti.

2004 yılında Türk, İslam ve Orta Asya dünyasında kalkınma yatırımları için 76 milyon lira harcama yapılırken 2014 yılında 3.5 milyar dolar harcama yaptıklarını dile getiren Kurtulmuş, Kırgızistan- Bişkek’te ekmek fabrikası açıldığını, Myanmar’da Türk şehitliğinin ortaya çıkarılarak yenilendiğini, Pakistan’da Recep Tayyip Erdoğan Hastanesi’nin hizmete alındığını, 5 bin yıllık Türk tarihinin çıkış noktası olan Moğolistan Bilge Tonyukuk abidelerine ulaşan çöl üzerinde karayolu inşa edildiği ve Kosova’da Mehmet Akif Ersoy’un babasının imamlık yaptığı caminin restore edildiği belirtti.

NECAŞİ’NİN MEZARI BULUNDU

Bu arada bir müjde veren Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, müşriklerden kaçarak Habişistan’a sığınan Eshab-ı Kiram’ı misafir eden, koruyup kollayan ve yaşam hakkı tanıyan Haberistan Kralı Necaşi’nin mezarını bulduklarını söyledi. Kurtulmuş, “Peygamber Efendimizin eshabına kucak açan Necaşi diye bir Hristiyan vardı. Necaşi’nin gizli bir Müslüman olduğunu da söylüyorlardı. Necaşi, müşriklerin zulmünden kaçak Müslümanları Habeşistan’da misafir etti, onlara ev sahipliği yaptı, onlara insanlık yaptı. Onlara her türlü hayat hakkını tanıdı. Şimdi Türkiye olarak, İslam tarihinin, insanlık tarihinin bu büyük insanı Habeşistanlı Necaşi’nin mezarını bulduk, o mezarı onarıyoruz. Onun İslam ümmetine gösterdiği vefayı bizde İslam ümmeti olarak ona gösteriyoruz” dedi.

Kurtulmuş’un konuşmasının ardından Gürcistan, Filistin ve Bosna Hersek’e canlı yayınlarla bağlanılarak bu ülkelerde gerçekleştirilen projelerinin açılışları yapıldı. Tören sembolik kurdele kesimi ile sona erdi. Törenin ardından sanatçı Orhan Hakalmaz konseriyle program tamamlandı.

Ordu’daEN ÇOK OKUNANLAR

Coşkun Zeren: 'Transfer için isimler hazır'

1 Coşkun Zeren: 'Transfer için isimler hazır'

Samsun'da beklenen kar geliyor

2 Samsun'da beklenen kar geliyor

Samsunspor'da gözler Vali Kaymak'ta

3 Samsunspor'da gözler Vali Kaymak'ta

Samsunspor'da stoper kalmadı

4 Samsunspor'da stoper kalmadı

AK Parti Samsun'da yenilik

5 AK Parti Samsun'da yenilik

Samsun'da torbacılar adliyede

6 Samsun'da torbacılar adliyede

ADD Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli: 'Bu vatanı size terk etmeyeceğiz'

7 ADD Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli: 'Bu vatanı size terk etmeyeceğiz'

Çarşamba'dan Samsunspor'a 150 Bin TL

8 Çarşamba'dan Samsunspor'a 150 Bin TL

CHP'den arkeoloji tepkisi

9 CHP'den arkeoloji tepkisi

Türk-İş İl Temsilcisi Nakif Yılmaz: 'Bu işin bir altyapısı olmalı'

10 Türk-İş İl Temsilcisi Nakif Yılmaz: 'Bu işin bir altyapısı olmalı'