Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Meyve Üreticilerine Uyarı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, elma iç kurdu zararlısının birinci dölü için ilaçlı mücadele zamanının geldiği uyarısında bulundu.

Meyve Üreticilerine Uyarı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitki Sağlığı ve Bitkisel Üretim Şubesi teknik elemanlarınca, ilde bulunan Elektronik Tahmin ve Erken Uyarı cihazlarından alınan veriler doğrultusunda, bitki fenolojisi ve iklim koşullarının da değerlendirilmesi sonucunda; 21 Mayıs 2015 tarihi itibariyle elma iç kurdu zararlısının birinci dölü için ilaçlı mücadele zamanının geldiği tespit edildi. Çiftçilerin zaman geçirmeden söz konusu zararlıya karşı, elma, armut ceviz ve ayva bahçelerini ilaçlamaları gerektiği uyarısı yapıldı. Kullanılan ilacın etki süresine bağlı olarak bu ilaçlamadan sonra 10-15 gün ara ile ikinci ve üçüncü ilaçlamalar da ihmal edilmemesi gerektiği ifade edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Nail Kırmacı, “Elma iç kurdu, elma ağaçlarının en önemli zararlısıdır. Doğrudan meyve zararlısı olan larvalar, meyveleri delerek galeriler açmakta, etli kısmını ve çekirdek evini yiyerek pislikler bırakmaktadır. Bütün bunların sonucu olarak meyvelerin dökülmesine, ağaçta kalabilen meyvelerin ise nitelik ve niceliklerinin bozulmasına ve dolayısıyla elmanın piyasadaki değerinin düşmesine neden olmaktadır. Mücadelesi yapılmayan bahçelerdeki zararı yüzde 60, hatta yüzde 100’e kadar çıkabilmektedir. İlkbaharda çıkan kelebekler yumurtalarını, ekseriyetle meyve buketlerine yakın olan yapraklara veya genç meyvelerin üzerine bırakır. Yumurtadan çıkan larvaların çıkışı ile meyveye giriş arasındaki süre, birçok etkenlere bağlı olmak üzere, genellikle 4-8 saat arasında değişir. Meyveye giriş öncesi larva çok hassas olduğundan; rüzgar, yağmur veya predatörlerden (avcı böceklerden) dolayı yüksek oranda ölüm olabilmektedir. Bu dönem elma iç kurduna karşı mücadele zamanlamasında çok önemlidir. Çünkü larvaların meyveye girmeden yok edilmesi gerekmektedir. Meyve içinde 30-40 gün beslenerek olgunlaşan larva, ağaç gövdesinin çatlamış kabukları arasında veya toprakta bulunan kalıntılar arasında kokon örmek üzere meyveyi terk eder. Bunlar daha sonra pupa olarak, ya aynı yılın yaz erginleri şeklinde veya pupa olmayıp, diyapoza geçmeleri halinde ise ertesi yıl ilkbaharda, birinci döl erginleri ile birlikte çıkmaktadır. Ülkemizde elma iç kurdu genellikle 2 döl, bazı yer ve yıllarda 3 döl verebilmektedir” dedi.

Nail Kırmacı, iç kurdu mücadelesinde ilk ilaçlama zamanın doğru biçimde tespit edilmesinin önemli olduğunu, kullanılan zirai mücadele ilaçlarını reçete ettirmek için üreticilerin en yakın Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlüklerine başvurarak gerekli bilgileri almaları gerektiğini sözlerine ekledi.EN ÇOK OKUNANLAR

Buz tutan barajda kayboldu

1 Buz tutan barajda kayboldu

Bu nasıl serbest piyasa

2 Bu nasıl serbest piyasa?..

AK Parti İl Başkanı Mete gündemi değerlendirdi

3 AK Parti İl Başkanı Mete gündemi değerlendirdi

Okmeydanında terör operasyonu  5 gözaltı

4 Okmeydanı'nda terör operasyonu : 5 gözaltı

AK Parti Teşkilatından İl Müftüsüne ziyaret

5 AK Parti Teşkilatından İl Müftüsüne ziyaret

AK Parti ile CHP milletvekilleri arasında gerginlik

6 AK Parti ile CHP milletvekilleri arasında gerginlik

Kaynaşarak işittiler

7 Kaynaşarak işittiler

AK Partili iş adamının işyeri kurşunlandı

8 AK Partili iş adamının işyeri kurşunlandı

Anayasa değişiklik teklifinin ikinci turunda altıncı madde 342 oyla kabul edildi

9 Anayasa değişiklik teklifinin ikinci turunda altıncı madde 342 oyla kabul edildi

Anayasa değişiklik teklifinin ikinci turunda beşinci madde 342 oyla kabul edildi

10 Anayasa değişiklik teklifinin ikinci turunda beşinci madde 342 oyla kabul edildi