Çalıntı alım satımı tarih olacak

Son zamanlarda vatandaşların büyük mağduriyet yaşamasına sebep olan çalıntı araç alım-satımı geliştirilen bir yazılım sayesinde tarihe karışacak.

Çalıntı alım satımı tarih olacak

Katsis isimli sisteme giriş yapan kullanıcılar, hem aracın hem de aracın ruhsat sahibinin fotoğrafına ulaşabilecek. Çoğu zaman işlemlerin yapıldığı noterlerde bile anlaşılamayan çalıntı araç alım-satımı İzmirli bir firmanın geliştirdiği yazılım sayesinde tarih oluyor. Katsis adını verdikleri yazılım sayesinde araçları veri tabanına kaydettiklerini söyleyen yazılım geliştirme uzmanı Çetin Say, “Sistemimizin esas amacı sahte evrakla araç satışı yapılmasını ve çalıntı araçların motor-şasi numarasını değiştirip başka kişilere satılmasının önüne geçmek. Bu amaçla da hem araç kiralayan firmaların hem de son kullanıcıların ellerindeki araçları sistemimize kaydetmelerini sağlıyoruz. Veri tabanımızda şuan 500 bin civarında araç var ve bu günden güne artıyor. Kaydedilen araçlar daha sonra sorgulanabiliyor” dedi.
 

“DEVLETLE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ”
Çetelerin kiraladıkları araçları başka şehirlerde satmaya çalışması üzerine harekete geçtiklerini söyleyen Say, bu durumlarda mağduriyetlerin notere kadar uzandığını söyledi. Çalıntı araç satışının ortadan kalkması için devletle birlikte çalışmak istediklerini kaydeden Say, “Devletin ilgili mercileriyle de ortak çalışarak araç kayıtlarının zorunlu hale gelmesi için çalışıyoruz. Devlet desteğini verir ve araç kayıtları zorunlu hale gelirse aracı almadan önce aracı almak isteyen kişi ve noter araçla ilgili bilgi sahibi olacak. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.
 

“100 BİN TL’YE MAL OLDU”
Noterler Birliği ile görüştüklerini ve bu görüşmenin olumlu sonuçlanmak üzere olduğunu aktaran Say, yaklaşık 1,5 senede tamamladıkları projenin 100 bin TL’ye mal olduğunu söyledi. Mobil kullanıcılar için cep telefonu uygulaması da geliştirdiklerini ifade eden Say, “SMS yoluyla da sorgulama yapılabilmesini istiyoruz. Bu konuda GSM operatörleriyle görüşmelerimiz sürüyor” dedi.
 

RUHSAT SAHİBİNİN FOTOĞRAFI ÇIKIYOR
Katsis isimli yazılım sayesinde kullanıcılar, sisteme giriş yaptıktan sonra kayıtlı olan araçlar hakkında detaylı bilgi sahibi olabiliyor. Sistemde kayıtlı araçların fotoğraflarını görebilen kullanıcılar aynı zamanda aracın ruhsat sahibinin de fotoğrafını görebiliyor. Plaka, şasi ve motor numarasından sorgu yapılabilen sistemde şahıs araçları, kiralık araçlar ve çalıntı araçlar için özel uyarı bulunuyor. Bu sayede çalıntı veya kiralık araçların satışının önüne geçiliyor.EN ÇOK OKUNANLAR

Her şeyi açıklayacak

1 Her şeyi açıklayacak

Samsun'da Erva bebeğin dramı

2 Samsun'da Erva bebeğin dramı

Samsun'da 47 sanığa ceza yağdı

3 Samsun'da 47 sanığa ceza yağdı

Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

4 Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

Samsun'da ışık ihlali genç kızın canını aldı

5 Samsun'da ışık ihlali genç kızın canını aldı

Hakem 'penaltı' dedi

6 Hakem 'penaltı' dedi

Samsun'da şüpheli araçtan 4 tabanca ele geçirildi

7 Samsun'da şüpheli araçtan 4 tabanca ele geçirildi

Doğan Medya Grubu satıldı

8 Doğan Medya Grubu satıldı

Feci ölüm! Kimliğini öğrenenler bir kez daha kahroldu...

9 Feci ölüm! Kimliğini öğrenenler bir kez daha kahroldu...

Samsunspor'da passolig sayısı artıyor

10 Samsunspor'da passolig sayısı artıyor