Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Çalıntı alım satımı tarih olacak

Son zamanlarda vatandaşların büyük mağduriyet yaşamasına sebep olan çalıntı araç alım-satımı geliştirilen bir yazılım sayesinde tarihe karışacak.

Çalıntı alım satımı tarih olacak

Katsis isimli sisteme giriş yapan kullanıcılar, hem aracın hem de aracın ruhsat sahibinin fotoğrafına ulaşabilecek. Çoğu zaman işlemlerin yapıldığı noterlerde bile anlaşılamayan çalıntı araç alım-satımı İzmirli bir firmanın geliştirdiği yazılım sayesinde tarih oluyor. Katsis adını verdikleri yazılım sayesinde araçları veri tabanına kaydettiklerini söyleyen yazılım geliştirme uzmanı Çetin Say, “Sistemimizin esas amacı sahte evrakla araç satışı yapılmasını ve çalıntı araçların motor-şasi numarasını değiştirip başka kişilere satılmasının önüne geçmek. Bu amaçla da hem araç kiralayan firmaların hem de son kullanıcıların ellerindeki araçları sistemimize kaydetmelerini sağlıyoruz. Veri tabanımızda şuan 500 bin civarında araç var ve bu günden güne artıyor. Kaydedilen araçlar daha sonra sorgulanabiliyor” dedi.
 

“DEVLETLE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ”
Çetelerin kiraladıkları araçları başka şehirlerde satmaya çalışması üzerine harekete geçtiklerini söyleyen Say, bu durumlarda mağduriyetlerin notere kadar uzandığını söyledi. Çalıntı araç satışının ortadan kalkması için devletle birlikte çalışmak istediklerini kaydeden Say, “Devletin ilgili mercileriyle de ortak çalışarak araç kayıtlarının zorunlu hale gelmesi için çalışıyoruz. Devlet desteğini verir ve araç kayıtları zorunlu hale gelirse aracı almadan önce aracı almak isteyen kişi ve noter araçla ilgili bilgi sahibi olacak. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.
 

“100 BİN TL’YE MAL OLDU”
Noterler Birliği ile görüştüklerini ve bu görüşmenin olumlu sonuçlanmak üzere olduğunu aktaran Say, yaklaşık 1,5 senede tamamladıkları projenin 100 bin TL’ye mal olduğunu söyledi. Mobil kullanıcılar için cep telefonu uygulaması da geliştirdiklerini ifade eden Say, “SMS yoluyla da sorgulama yapılabilmesini istiyoruz. Bu konuda GSM operatörleriyle görüşmelerimiz sürüyor” dedi.
 

RUHSAT SAHİBİNİN FOTOĞRAFI ÇIKIYOR
Katsis isimli yazılım sayesinde kullanıcılar, sisteme giriş yaptıktan sonra kayıtlı olan araçlar hakkında detaylı bilgi sahibi olabiliyor. Sistemde kayıtlı araçların fotoğraflarını görebilen kullanıcılar aynı zamanda aracın ruhsat sahibinin de fotoğrafını görebiliyor. Plaka, şasi ve motor numarasından sorgu yapılabilen sistemde şahıs araçları, kiralık araçlar ve çalıntı araçlar için özel uyarı bulunuyor. Bu sayede çalıntı veya kiralık araçların satışının önüne geçiliyor.EN ÇOK OKUNANLAR

Yeniler göreve hazır

1 Yeniler göreve hazır

Samsunda opera sanatçısına silahlı saldırı

2 Samsun'da opera sanatçısına silahlı saldırı

Avantajı kullanalım kazanan biz olalım

3 Avantajı kullanalım kazanan biz olalım

Samsunda karı-koca sobadan zehirlenerek öldü

4 Samsun'da karı-koca sobadan zehirlenerek öldü

Hasret sona ersin

5 Hasret sona ersin

Fındıkta kayıp 290 milyon dolar

6 Fındıkta kayıp  290 milyon dolar

Lovelette kahkaha tufanı

7 Lovelet'te kahkaha tufanı

Samsunlu öğrenciler birinciliklerini kutladılar

8 Samsunlu öğrenciler birinciliklerini kutladılar

Samsunda tüketici şikayetçi

9 Samsun'da tüketici şikayetçi

Samsuna katma değer sağlayacağız

10 Samsun'a katma değer sağlayacağız