Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Çalıntı alım satımı tarih olacak

Son zamanlarda vatandaşların büyük mağduriyet yaşamasına sebep olan çalıntı araç alım-satımı geliştirilen bir yazılım sayesinde tarihe karışacak.

Çalıntı alım satımı tarih olacak

Katsis isimli sisteme giriş yapan kullanıcılar, hem aracın hem de aracın ruhsat sahibinin fotoğrafına ulaşabilecek. Çoğu zaman işlemlerin yapıldığı noterlerde bile anlaşılamayan çalıntı araç alım-satımı İzmirli bir firmanın geliştirdiği yazılım sayesinde tarih oluyor. Katsis adını verdikleri yazılım sayesinde araçları veri tabanına kaydettiklerini söyleyen yazılım geliştirme uzmanı Çetin Say, “Sistemimizin esas amacı sahte evrakla araç satışı yapılmasını ve çalıntı araçların motor-şasi numarasını değiştirip başka kişilere satılmasının önüne geçmek. Bu amaçla da hem araç kiralayan firmaların hem de son kullanıcıların ellerindeki araçları sistemimize kaydetmelerini sağlıyoruz. Veri tabanımızda şuan 500 bin civarında araç var ve bu günden güne artıyor. Kaydedilen araçlar daha sonra sorgulanabiliyor” dedi.
 

“DEVLETLE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ”
Çetelerin kiraladıkları araçları başka şehirlerde satmaya çalışması üzerine harekete geçtiklerini söyleyen Say, bu durumlarda mağduriyetlerin notere kadar uzandığını söyledi. Çalıntı araç satışının ortadan kalkması için devletle birlikte çalışmak istediklerini kaydeden Say, “Devletin ilgili mercileriyle de ortak çalışarak araç kayıtlarının zorunlu hale gelmesi için çalışıyoruz. Devlet desteğini verir ve araç kayıtları zorunlu hale gelirse aracı almadan önce aracı almak isteyen kişi ve noter araçla ilgili bilgi sahibi olacak. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.
 

“100 BİN TL’YE MAL OLDU”
Noterler Birliği ile görüştüklerini ve bu görüşmenin olumlu sonuçlanmak üzere olduğunu aktaran Say, yaklaşık 1,5 senede tamamladıkları projenin 100 bin TL’ye mal olduğunu söyledi. Mobil kullanıcılar için cep telefonu uygulaması da geliştirdiklerini ifade eden Say, “SMS yoluyla da sorgulama yapılabilmesini istiyoruz. Bu konuda GSM operatörleriyle görüşmelerimiz sürüyor” dedi.
 

RUHSAT SAHİBİNİN FOTOĞRAFI ÇIKIYOR
Katsis isimli yazılım sayesinde kullanıcılar, sisteme giriş yaptıktan sonra kayıtlı olan araçlar hakkında detaylı bilgi sahibi olabiliyor. Sistemde kayıtlı araçların fotoğraflarını görebilen kullanıcılar aynı zamanda aracın ruhsat sahibinin de fotoğrafını görebiliyor. Plaka, şasi ve motor numarasından sorgu yapılabilen sistemde şahıs araçları, kiralık araçlar ve çalıntı araçlar için özel uyarı bulunuyor. Bu sayede çalıntı veya kiralık araçların satışının önüne geçiliyor.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunda alışveriş merkezinde kavga 1 ölü

1 Samsun'da alışveriş merkezinde kavga: 1 ölü

Samsunspor Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü Sözümü tuttum

2 Samsunspor: Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü; 'Sözümü tuttum'

Samsunda korkunç kaza 1 ölü 8 yaralı

3 Samsun'da korkunç kaza! 1 ölü 8 yaralı

Samsun Haber Samsun merkezli fuhuş operasyonunda korkunç detay

4 Samsun Haber: Samsun merkezli fuhuş operasyonunda korkunç detay!

Samsun Haber Samsundaki AVM cinayetinde yeni gelişme

5 Samsun Haber: Samsun'daki AVM cinayetinde yeni gelişme!

Samsunspor Anı olarak söktüler

6 Samsunspor: Anı olarak söktüler

Samsun Haber Samsun Valiliğinden dolandırıcılık uyarısı

7 Samsun Haber: Samsun Valiliğinden 'dolandırıcılık' uyarısı

Samsunun şansı

8 Samsun'un şansı...

Samsun Haber Samsundaki kazada yaralananların isimleri tespit edildi

9 Samsun Haber: Samsun'daki kazada yaralananların isimleri tespit edildi

Rockçılar yağmur, çamur dinlemedi

10 Rockçılar yağmur, çamur dinlemedi