Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Dp Genel Başkanı Uysal, Samsun’da

Demokrat Parti(DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, “27 Mayıs 1960 kara gününü bu milletin evlatlarına yaşatanların, dünyadaki ömürleri kadar ahir dünyada da bu milletin iki eli iki yakalarında olacak” dedi.

Dp Genel Başkanı Uysal, Samsun’da

Seçim çalışmaları kapsamında Samsun’a gelen DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, partisinin il binasında açıklamalarda bulundu. 27 Mayıs 1960’daki darbe sonrası idam edilen Adnan Mendres’in darbenin yıl dönümünde etkilerinin hala günümüze kadar yansıdığını belirtti. 1960 darbesi ile sadece demokratların alaşağı edilmediğini belirten Uysal, “Büyük yaralara vesile edilmiş bir yıl dönümünü bugün, 27 Mayıs 1960 darbesi yıl dönümünü sizlerle beraber hafızamızı tazelerken o günün yaşananları ışığında bugünü idrakimizde tazelememiz gereken gir günde olduğumuzu ifade etmek isterim. Bu kara günü bu milletin evlatlarına yaşatanlara dünyadaki ömürleri kadar ahir dünyada da bu milletin bu ızdırapa maruz olanların iki elleri iki yakalarında olacaktır. Darbelerin anası diyebileceğimiz bir darbeyi Türkiye’de gelenek haline gelmesine vesile olanların sadece o gün yaşananları değil ama bugüne dönük yansımalarına baktığımızda isimleri, adları değişse bile usullerin değişmediği, 14 Mayıs 1950’de milletin zincirlere vurulmuş halinin zincirleri kırarak ortadan kaldırmış, demokrasiyi sadece kitabi olarak, kavram olarak ifade edildiği düzlemde toplumsal hayatta pratik bir hürriyete kavuşturmuş bir büyük hizmet döneminin sona erdiği gündür. Böylece sadece demokratlar iktidardan düşürülmemiştir. Sadece demokratlar alaşağı edilmemiştir. Bugün bu yaşananların ışığında yeniden bu milleti zincirlere vurmaya çalışanlara karşı aynı ruh ve inançla milletimizin önündeyiz. Demokrasiyi sözle değil, aynı zamanda ruhuyla da içselleştirmiş, hürriyetçi demokrasiyi yüreklerine kadar hisseden bu ülke için demokrasiyi milli güvenlik şemsiyesi olarak adlandıran bir hareket olarak bugün bu ızdırapların ışığında vatan sevdamızın kılavuzluğunda yeniden büyük Türkiye’ye Demokrat Parti idealini söyletmek adına bir büyük çağrı yapıyoruz. Büyük bir çaba veriyoruz. Bu çabamızın, bu verdiğimiz seslerin, her daim millete giderek güç almış bir parti olarak yeniden sığınacağımız limanın 19 Mayıs’ta olduğu gibi Anadolu ve bu millet olduğunun bilinciyle bugün Samsun’umuzda olmayı önemle addettik” diye konuştu

“DEMOKRATLAR YAPAR, İKTİDAR SATAR”

Hükümete yönelik eleştirilerde de bulunan Uysal, “Türkiye’nin bugün bir tarafta halka rağmen halkçılık, diğer tarafta demokrasi adına halk goygoyculuğu parantezine alındığı bu kutuplaşma iklimi içerisinde sürdürülemeyecek siyasetin bir başka evreye geçtiği dönüm noktasındayız. Burada demokratlar olarak her daim sıkıştığında milletin önünde yol açan, geleceğini aydınlatan bir irade olarak yeniden şerre kilit olacak el olma mecburiyetindeyiz. Ve dün bu geçmişi var sayanların karşısında yaptık, yine yaparız diyoruz. Bugün Anadolu’nun dağına taşına saçılmış hizmetleri yok varsayanların, demokratların yaptıklarını sattıkları noktada bugün çıkmışlar ‘Onlar konuşur, AK Parti yapar’ demektedirler. Ben de diyorum ki demokratlar yapar, bu iktidar satar” ifadelerini kullandı.

DP Genel Başkanı Uysal, basın açıklamasının ardından esnaf ziyaretlerinde bulundu.EN ÇOK OKUNANLAR

Taşeron kadro müjdesi bekliyor

1 Taşeron 'kadro' müjdesi bekliyor

Saatlere dikkat

2 Saatlere dikkat!

Yalan söyleyen

3 Yalan söyleyen...

Keyifsiz çalışma

4 Keyifsiz çalışma

 Fırıncıya kurşun yağdırdı

5 Fırıncıya kurşun yağdırdı

Ödeme yapamadık

6 Ödeme yapamadık

Ufak bir gerilim

7 Ufak bir gerilim

Altın istiyorlar

8 Altın istiyorlar

AK Parti insan hakları ihlalinin önüne geçiyor

9 AK Parti insan hakları ihlalinin önüne geçiyor

Bakan Kılıç Hakan Şükür ve Arif Erdem hakkında verilen karar düzeltilmelidir

10 Bakan Kılıç: 'Hakan Şükür ve Arif Erdem hakkında verilen karar düzeltilmelidir'