Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

‘İnsani Kalkınma, Nitelikti Toplum’

AK Parti Samsun Milletvekili adayı Adem Tuncer, insani kalkınma nitelikli toplum temelinde eğitim alanında köklü hizmetler yapmaya devam edeceklerini söyledi.

‘İnsani Kalkınma, Nitelikti Toplum’

Seçim çalışmalarına Kavak ve Ladik ilçelerinde sürdüren Adem Tuncer, bu ilçelerde Halk Eğitim Merkezleri tarafından açılan sergileri ziyaret etti. AK Parti’nin eğitime çok önem verdiğini kaydeden Tuncer, “Eğitim fakültelerini, milli eğitim sistemindeki yeni yapılanmaya göre bölüm, anabilim dalı ve öğretmenlik genel ve alan yeterlilikleri ile ilişkilendirilmiş bir şekilde yeniden yapılandıracağız. Eğitim Fakültelerinin müfredatını yenileyeceğiz. Eğitim Fakültesi öğrenci veya mezunları için Eğitim Fakültesi dışındaki fakültelerde çift ana dal veya yan dal yapma imkanı sağlayacağız. Eğitim fakülteleri ile diğer öğretmen adayı yetiştirilen yükseköğretim kurumlarının ve formasyon programlarının öğrenci kontenjanlarını, öğretmen ihtiyaç analiz ve projeksiyonlarını dikkate alarak belirleyeceğiz. Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda(KPSS) bütün alanlardaki öğretmen adayları için alan sınavı yapacağız” dedi.

“YABANCI DİL ÖĞRETİMİNE AĞIRLIK”

Öğrencilerin yazılı ve sözlü iletişim kurabilecek düzeyde yabancı dil öğretimine öncelik vereceklerini ifade eden Tuncer, “Bu amaca yönelik olarak öğretme sistematiğini ve müfredatı gözden geçirecek, dil öğrenimini etkin hale getireceğiz. FATİH projesi aracılığıyla tüm öğrencilere eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacağız. Uzaktan eğitim yöntemlerinin dezavantajlı kesimler ile eğitim çağı dışında kalanların kaliteli eğitim imkânlarına erişmesinde etkin bir araç olarak kullanılmasını sağlayacağız. İş dünyasının ihtiyaç duyduğu meslek ve alanlarda kaliteli elaman yetiştirilmesini sağlayacak şekilde mesleki eğitimin kalitesini artıracak tedbirleri almaya devam edeceğiz. ‘En iyi okul eve en yakın okuldur’ ilkesi hayata geçirilecek ve aileler üzerinden önemli bir külfet kaldırılmış olacaktır” diye konuştu.

“ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLERE YENİ İMKANLAR”

Özel yetenekli öğrencilere yeni imkanlar sunacaklarını belirten Tuncer, “Özel yetenekli öğrencilerin eğitim kalitesinin geliştirilmesi için resmi okullar yanında özel teşebbüsün de alternatif okul ve öğretim modelleri uygulamasını teşvik edeceğiz. Fen bilimleri, sosyal bilimler, işletme, teknoloji, spor ve sanat gibi alanlarda özgün öğretim modellerinin geliştirilmesini teşvik edeceğiz. Mesleki ve teknik liselere devam eden öğrencilere verilen eğitim kalitesinin artırıldığı; buralardaki öğrenciler ile diğer liselerdeki öğrenciler arasındaki temel yetkinliklerdeki farkın kapatıldığı ve mezunlarının istihdam süreçlerinin de planlandığı politikalara öncelik vereceğiz” şeklinde konuştu.

“YÖK’E REFORM”

Yükseköğretim reformunu hayata geçireceklerini söyleyen Tuncer, “Bu çerçevede, üniversite özerkliğini odağına alan yeni bir ‘Yükseköğretim Çerçeve Yasası’ hazırlayacağız. Üniversite yönetiminin, özerklik ve hesap verebilirlik temelinde yeniden örgütlendirilmesini sağlayacağız” açıklamasında bulundu.EN ÇOK OKUNANLAR

FETÖ mağdurlarına zulmediyoruz

1 FETÖ mağdurlarına zulmediyoruz

Bu böyle gitmez

2 Bu böyle gitmez

Samsun gün sayıyor

3 Samsun gün sayıyor

Sel Samsunu da vurdu

4  Sel Samsun'u da vurdu

Transfer var sonuç yok

5 Transfer var sonuç yok

Coşkun Zeren Chibuikenin kafasını başka Anadolu takımları karıştırdı

6 Coşkun Zeren: 'Chibuike'nin kafasını başka Anadolu takımları karıştırdı'

Polisler uyuşturucu satmış

7 Polisler uyuşturucu satmış!

Rehine krizinden dram çıktı

8 Rehine krizinden dram çıktı

FETÖ soruşturması kapsamında 11 sağlık çalışanı adliyeye sevk edildi

9 FETÖ soruşturması kapsamında 11 sağlık çalışanı adliyeye sevk edildi

Haysiyet cellatları

10 Haysiyet cellatları...