‘İnsani Kalkınma, Nitelikti Toplum’

AK Parti Samsun Milletvekili adayı Adem Tuncer, insani kalkınma nitelikli toplum temelinde eğitim alanında köklü hizmetler yapmaya devam edeceklerini söyledi.

‘İnsani Kalkınma, Nitelikti Toplum’

Seçim çalışmalarına Kavak ve Ladik ilçelerinde sürdüren Adem Tuncer, bu ilçelerde Halk Eğitim Merkezleri tarafından açılan sergileri ziyaret etti. AK Parti’nin eğitime çok önem verdiğini kaydeden Tuncer, “Eğitim fakültelerini, milli eğitim sistemindeki yeni yapılanmaya göre bölüm, anabilim dalı ve öğretmenlik genel ve alan yeterlilikleri ile ilişkilendirilmiş bir şekilde yeniden yapılandıracağız. Eğitim Fakültelerinin müfredatını yenileyeceğiz. Eğitim Fakültesi öğrenci veya mezunları için Eğitim Fakültesi dışındaki fakültelerde çift ana dal veya yan dal yapma imkanı sağlayacağız. Eğitim fakülteleri ile diğer öğretmen adayı yetiştirilen yükseköğretim kurumlarının ve formasyon programlarının öğrenci kontenjanlarını, öğretmen ihtiyaç analiz ve projeksiyonlarını dikkate alarak belirleyeceğiz. Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda(KPSS) bütün alanlardaki öğretmen adayları için alan sınavı yapacağız” dedi.

“YABANCI DİL ÖĞRETİMİNE AĞIRLIK”

Öğrencilerin yazılı ve sözlü iletişim kurabilecek düzeyde yabancı dil öğretimine öncelik vereceklerini ifade eden Tuncer, “Bu amaca yönelik olarak öğretme sistematiğini ve müfredatı gözden geçirecek, dil öğrenimini etkin hale getireceğiz. FATİH projesi aracılığıyla tüm öğrencilere eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacağız. Uzaktan eğitim yöntemlerinin dezavantajlı kesimler ile eğitim çağı dışında kalanların kaliteli eğitim imkânlarına erişmesinde etkin bir araç olarak kullanılmasını sağlayacağız. İş dünyasının ihtiyaç duyduğu meslek ve alanlarda kaliteli elaman yetiştirilmesini sağlayacak şekilde mesleki eğitimin kalitesini artıracak tedbirleri almaya devam edeceğiz. ‘En iyi okul eve en yakın okuldur’ ilkesi hayata geçirilecek ve aileler üzerinden önemli bir külfet kaldırılmış olacaktır” diye konuştu.

“ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLERE YENİ İMKANLAR”

Özel yetenekli öğrencilere yeni imkanlar sunacaklarını belirten Tuncer, “Özel yetenekli öğrencilerin eğitim kalitesinin geliştirilmesi için resmi okullar yanında özel teşebbüsün de alternatif okul ve öğretim modelleri uygulamasını teşvik edeceğiz. Fen bilimleri, sosyal bilimler, işletme, teknoloji, spor ve sanat gibi alanlarda özgün öğretim modellerinin geliştirilmesini teşvik edeceğiz. Mesleki ve teknik liselere devam eden öğrencilere verilen eğitim kalitesinin artırıldığı; buralardaki öğrenciler ile diğer liselerdeki öğrenciler arasındaki temel yetkinliklerdeki farkın kapatıldığı ve mezunlarının istihdam süreçlerinin de planlandığı politikalara öncelik vereceğiz” şeklinde konuştu.

“YÖK’E REFORM”

Yükseköğretim reformunu hayata geçireceklerini söyleyen Tuncer, “Bu çerçevede, üniversite özerkliğini odağına alan yeni bir ‘Yükseköğretim Çerçeve Yasası’ hazırlayacağız. Üniversite yönetiminin, özerklik ve hesap verebilirlik temelinde yeniden örgütlendirilmesini sağlayacağız” açıklamasında bulundu.EN ÇOK OKUNANLAR

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

1 Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

 Kaldırım, resmen aday adayı

2 Kaldırım, resmen aday adayı

Samsunspor'da moraller düzeldi

3 Samsunspor'da moraller düzeldi

Tarihi konaklar turizme kazandırılıyor

4 Tarihi konaklar turizme kazandırılıyor

Yazık bu şehre…

5 Yazık bu şehre…

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü: 'Her taraflarından fitne fesat akıyor'

6 İYİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü: 'Her taraflarından fitne fesat akıyor'

Kim oynayacak?

7 Kim oynayacak?

Cezalar açıklanıyor

8 Cezalar açıklanıyor

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Oyunları bozuldu'

9 CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Oyunları bozuldu'

Real Madrid tur kapısını araladı

10 Real Madrid tur kapısını araladı