Milli mücadelenin ilk propaganda afişi Samsun Müzesi nde

Mustafa Kemal in, kurtuluş mücadelesini başlatmak için geldiği Samsun da milli mücadele çalışmaları kapsamında basılan ilk propaganda afişi, Samsun Kent Müzesi nde sergileniyor. Afiş müzeyi gezen ziyaretçilerin büyük ilgisini görüyor.

Milli mücadelenin ilk propaganda afişi Samsun Müzesi nde

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan ve Avrupa Müze Akademisi nin (EMA) düzenlediği XX. Luigi Micheletti Award Müze Yarışması nda Avrupa nın en iyi 6 müzesinden birisi seçilen Samsun Kent Müzesi 2 yılda 200 bin ziyaretçi sayısına ulaştı. Samsun un tarihinin ve kent yaşamının anlatıldığı müzede sergilenen eserler arasında en çok dikkat çeken parça ise milli mücadelenin ilk propaganda afişi oldu. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ün kurutuluş mücadelesini başlatmak üzere Samsun a çıktığı dönemde, milli mücadeleye destek sağlanması amacıyla basılan afişin başlığında Osmanlıca Halaskaran-ı İslam Türkçe İslam kurtarıcıları ibaresi bulunuyor. Afişte Mustafa Kemal Atatürk ile 13 silah arkadaşının fotoğrafları yer alıyor. Türk Bayrağı ve iki asker resminin bulunduğu afişin orta kısmında ise üzerinde Türk Bayrağı ndan bir elbise bulunan sağ elinde bir kama, sol eli ile haritadaki Misak-ı Milli sınırlarını gösteren bir kadın resmi bulunuyor. Kadın resminin ayrıca Türklerin Anayurdu nu da temsil ettiği belirtildi. Taş baskı yöntemiyle basımı yapılan ve İzmit te yaşayan Mesut Pektaş a ailesinden kalan afiş, 2 yıl önce Samsun Kent Müzesi ne bağışlandı. 

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş afişle ilgili şunları söyledi:

Çok kıymetli bir eser. Bizim edindiğimiz bilgelere göre taş baskı üzerine yapılmış milli mücadelenin ilk propaganda afişi. Mesut Pektaş isimli İzmit te yaşayan bir duyarlı insanımız milli mücadele şehri Türkiye Cumhuriyeti nin kuruluşuna giden yolda ilk adımın atıldığı şehir Samsun noktasından hareketle bu oranın müzesine yakışır diyerek getirdi ve müzemize hediye etti. Gerçekten çok büyük ders alınması gereken, o zor günlerde insanımızın milli mücadeleye bakış açısı ile ilgili unsurların neler olduğu konusunda içselleştirilmesi gereken bir afiş olarak görüyorum. Herkesin görmesi gereken bir eserimiz.  

Necmi Çamaş, müzeye yılda bir milyon ziyaretçi çekmeyi hedeflediklerini de söyledi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Mesut Yılmaz'ın oğlu ölü bulundu

1 Mesut Yılmaz'ın oğlu ölü bulundu

İşte Beşir'in Samsunspor'da oynamama nedeni?

2 İşte Beşir'in Samsunspor'da oynamama nedeni?

Samsunspor başkanı Tutu, kafa karıştırıyor

3 Samsunspor başkanı Tutu, kafa karıştırıyor

Kadroda önemli eksikler

4 Kadroda önemli eksikler

 Samsun'da 'o kaza'dan acı haber

5 Samsun'da 'o kaza'dan acı haber

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz TEDES'e karşı

6 Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz TEDES'e karşı

Samsun'da kurs için gitti hayatı değişti

7 Samsun'da kurs için gitti hayatı değişti

 Samsun'da Fatih Temiz'e görkemli açılış

8 Samsun'da Fatih Temiz'e görkemli açılış

Samsun'da 'Karabaş' kaçarak kurtuldu

9 Samsun'da 'Karabaş' kaçarak kurtuldu

Oluşumun 'üye olma' gayreti

10 Oluşumun 'üye olma' gayreti