Milli mücadelenin ilk propaganda afişi Samsun Müzesi nde

Mustafa Kemal in, kurtuluş mücadelesini başlatmak için geldiği Samsun da milli mücadele çalışmaları kapsamında basılan ilk propaganda afişi, Samsun Kent Müzesi nde sergileniyor. Afiş müzeyi gezen ziyaretçilerin büyük ilgisini görüyor.

Milli mücadelenin ilk propaganda afişi Samsun Müzesi nde

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan ve Avrupa Müze Akademisi nin (EMA) düzenlediği XX. Luigi Micheletti Award Müze Yarışması nda Avrupa nın en iyi 6 müzesinden birisi seçilen Samsun Kent Müzesi 2 yılda 200 bin ziyaretçi sayısına ulaştı. Samsun un tarihinin ve kent yaşamının anlatıldığı müzede sergilenen eserler arasında en çok dikkat çeken parça ise milli mücadelenin ilk propaganda afişi oldu. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ün kurutuluş mücadelesini başlatmak üzere Samsun a çıktığı dönemde, milli mücadeleye destek sağlanması amacıyla basılan afişin başlığında Osmanlıca Halaskaran-ı İslam Türkçe İslam kurtarıcıları ibaresi bulunuyor. Afişte Mustafa Kemal Atatürk ile 13 silah arkadaşının fotoğrafları yer alıyor. Türk Bayrağı ve iki asker resminin bulunduğu afişin orta kısmında ise üzerinde Türk Bayrağı ndan bir elbise bulunan sağ elinde bir kama, sol eli ile haritadaki Misak-ı Milli sınırlarını gösteren bir kadın resmi bulunuyor. Kadın resminin ayrıca Türklerin Anayurdu nu da temsil ettiği belirtildi. Taş baskı yöntemiyle basımı yapılan ve İzmit te yaşayan Mesut Pektaş a ailesinden kalan afiş, 2 yıl önce Samsun Kent Müzesi ne bağışlandı. 

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş afişle ilgili şunları söyledi:

Çok kıymetli bir eser. Bizim edindiğimiz bilgelere göre taş baskı üzerine yapılmış milli mücadelenin ilk propaganda afişi. Mesut Pektaş isimli İzmit te yaşayan bir duyarlı insanımız milli mücadele şehri Türkiye Cumhuriyeti nin kuruluşuna giden yolda ilk adımın atıldığı şehir Samsun noktasından hareketle bu oranın müzesine yakışır diyerek getirdi ve müzemize hediye etti. Gerçekten çok büyük ders alınması gereken, o zor günlerde insanımızın milli mücadeleye bakış açısı ile ilgili unsurların neler olduğu konusunda içselleştirilmesi gereken bir afiş olarak görüyorum. Herkesin görmesi gereken bir eserimiz.  

Necmi Çamaş, müzeye yılda bir milyon ziyaretçi çekmeyi hedeflediklerini de söyledi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor karayoluyla gitti

1 Samsunspor karayoluyla gitti

Samsunspor Başkanı Tutu Ankara'da

2 Samsunspor Başkanı Tutu Ankara'da

Samsunspor'da kaybetme lüksü yok

3 Samsunspor'da kaybetme lüksü yok

Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı!

4 Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı!

İki tarafı da düşünmeli

5 İki tarafı da düşünmeli

Samsun'da zihinsel engelli vatandaş darp edildi!

6 Samsun'da zihinsel engelli vatandaş darp edildi!

İstanbul Atakum'u konuşuyor

7 İstanbul Atakum'u konuşuyor

Hak ettikleri dersi yargı verdi

8 Hak ettikleri dersi yargı verdi

AK Parti Atakum'da kongre heyecanı

9 AK Parti Atakum'da kongre heyecanı

Samsunspor taraftarı Ankara'ya akın edecek

10 Samsunspor taraftarı Ankara'ya akın edecek