Yetenek Seçiminde Sona Gelindi

Samsun Valiliği Sportif Yetenek Taraması Projesi’nin üçüncü ve son etap ölçümleri İlkadım ve Bafra ilçelerinde yapılan çalışmaların ardından sona erdi.

Yetenek Seçiminde Sona Gelindi

2013-2014 eğitim-öğretim yılının başı itibari ile başlayan yetenek seçimi çalışmalarının birinci etabında gönüllülük esasına göre 56 bin 500 ortaokul öğrencisi ölçümlere tabi tutuldu. Belli bir program dahilinde okullardan, ilçelerde bulunan spor salonlarına öğrencilerin taşınması suretiyle yapılan ölçümlerin birinci etabında spora genel yatkınlık testleri uygulandı. Buna göre boy, kilo, kulaç uzunluğu, oturma yüksekliği, esneklik, denge, kavrama kuvveti, sıçrama yüksekliği, çeviklik ve 10-20 metre ölçümleri yapıldı. Ölçümler sonrasında elde edilen veriler Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleri Menderes Kabadayı ve Özgür Bostancı tarafından değerlendirildi. Sonuçlar itibari ile 56 bin 500 öğrencinin yüzde 10’una karşılık gelen 5 bin 600 öğrencinin ikinci etap ölçümlere alınmasına karar verildi. Birinci etapta uygulanan testlere dayanıklılık testinin de ilave edilmesi ile ikinci etap ölçümler 1.5 ay gibi bir zamanda tamamlandı.

İkinci etap sonuçlarının değerlendirilmesinin ardından bin 900 öğrencinin 3. ve son etap ölçümlerine tabi tutulmasına karar verildi. Yetenek taraması ekiplerinin yaptığı çalışmaları yakından takip eden, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Spor Şube Müdürü ve Samsun Valiliği Sportif Yetenek Taraması Projesi Genel Koordinatörü Süleyman Demirtaş yaptığı açıklamada, “Projenin sonuna yaklaştıkça heyecan artmaya başladı. Projemiz öncelikle Samsun’a kazandırılmış olan sayısız spor tesislerinden şampiyonların çıkmasını sağlayacak, Türk sporunun en büyük yetenek seçimi projesidir. Projenin büyüklüğüne ve önemine yakışır şekilde resmi açılışı da Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı tarafından 3 bin kişinin katılımıyla yapılmıştır. Arkasında böyle güçlü bir destek olan projemiz iki yıldır sabırla sürdürülmüş ve sonuna yaklaşılmıştır. Artık karşılığını alma zamanıdır. Devam etmekte olan son etabımız bir mülakat şeklindedir. Yani birinci ve ikinci testler sonucu elde edilen verilerle öğrenci karşılaştırılmaktadır. Bütün branş antrenörlerinin de hazır bulunduğu ekip tarafından öğrenciye branşlaştırıcı farklı testlerde yapılmaktadır. Bugün bitecek olan ölçümler sonucunda tespit edilen özel yetenekli 1000 sporcu ve şampiyon adayı ile olimpiyat yolculuğu başlayacaktır. Daha ölçümler sırasında dikkat çeken 3 öğrencimiz katıldıkları ilk şampiyonada Türkiye birincisi olmuşlardır. Bununla birlikte en önemli hedefimiz 2020 ve 2024 olimpiyatlarıdır. İnanıyorum ki bu çalışma şampiyonlarla anılan bir çalışma olacaktır. Bu çalışmada emeği geçen bütün antrenörlerimizde şampiyonluklarda pay sahibi olacaktır” dedi.

YetenekEN ÇOK OKUNANLAR

Önce çarptı, sonra darp etti

1 Önce çarptı, sonra darp etti

Palet deposunda yangın

2 Palet deposunda yangın

Konya'da fener alayı coşkusu

3 Konya'da fener alayı coşkusu

Kamyonun çarptığı motosiklet sürücüsü genç kız hayatını kaybetti

4 Kamyonun çarptığı motosiklet sürücüsü genç kız hayatını kaybetti

Irmağa düşen genç hastanelik oldu

5 Irmağa düşen genç hastanelik oldu

Minik hayranı, Başbakandan Cumhurbaşkanına selam gönderdi

6 Minik hayranı, Başbakandan Cumhurbaşkanına selam gönderdi

Sivas'ta pompalı tüfekle dehşet saçtı: 3 ölü

7 Sivas'ta pompalı tüfekle dehşet saçtı: 3 ölü

Kız isteme mevzusunda katliam yaptı: 5 ölü

8 Kız isteme mevzusunda katliam yaptı: 5 ölü

Sivas canisi Kahramanmaraş'ta yakalandı

9 Sivas canisi Kahramanmaraş'ta yakalandı

Üst geçit yerine bulvardan geçince hayatını kaybetti

10 Üst geçit yerine bulvardan geçince hayatını kaybetti