Yetenek Seçiminde Sona Gelindi

Samsun Valiliği Sportif Yetenek Taraması Projesi’nin üçüncü ve son etap ölçümleri İlkadım ve Bafra ilçelerinde yapılan çalışmaların ardından sona erdi.

Yetenek Seçiminde Sona Gelindi

2013-2014 eğitim-öğretim yılının başı itibari ile başlayan yetenek seçimi çalışmalarının birinci etabında gönüllülük esasına göre 56 bin 500 ortaokul öğrencisi ölçümlere tabi tutuldu. Belli bir program dahilinde okullardan, ilçelerde bulunan spor salonlarına öğrencilerin taşınması suretiyle yapılan ölçümlerin birinci etabında spora genel yatkınlık testleri uygulandı. Buna göre boy, kilo, kulaç uzunluğu, oturma yüksekliği, esneklik, denge, kavrama kuvveti, sıçrama yüksekliği, çeviklik ve 10-20 metre ölçümleri yapıldı. Ölçümler sonrasında elde edilen veriler Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleri Menderes Kabadayı ve Özgür Bostancı tarafından değerlendirildi. Sonuçlar itibari ile 56 bin 500 öğrencinin yüzde 10’una karşılık gelen 5 bin 600 öğrencinin ikinci etap ölçümlere alınmasına karar verildi. Birinci etapta uygulanan testlere dayanıklılık testinin de ilave edilmesi ile ikinci etap ölçümler 1.5 ay gibi bir zamanda tamamlandı.

İkinci etap sonuçlarının değerlendirilmesinin ardından bin 900 öğrencinin 3. ve son etap ölçümlerine tabi tutulmasına karar verildi. Yetenek taraması ekiplerinin yaptığı çalışmaları yakından takip eden, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Spor Şube Müdürü ve Samsun Valiliği Sportif Yetenek Taraması Projesi Genel Koordinatörü Süleyman Demirtaş yaptığı açıklamada, “Projenin sonuna yaklaştıkça heyecan artmaya başladı. Projemiz öncelikle Samsun’a kazandırılmış olan sayısız spor tesislerinden şampiyonların çıkmasını sağlayacak, Türk sporunun en büyük yetenek seçimi projesidir. Projenin büyüklüğüne ve önemine yakışır şekilde resmi açılışı da Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı tarafından 3 bin kişinin katılımıyla yapılmıştır. Arkasında böyle güçlü bir destek olan projemiz iki yıldır sabırla sürdürülmüş ve sonuna yaklaşılmıştır. Artık karşılığını alma zamanıdır. Devam etmekte olan son etabımız bir mülakat şeklindedir. Yani birinci ve ikinci testler sonucu elde edilen verilerle öğrenci karşılaştırılmaktadır. Bütün branş antrenörlerinin de hazır bulunduğu ekip tarafından öğrenciye branşlaştırıcı farklı testlerde yapılmaktadır. Bugün bitecek olan ölçümler sonucunda tespit edilen özel yetenekli 1000 sporcu ve şampiyon adayı ile olimpiyat yolculuğu başlayacaktır. Daha ölçümler sırasında dikkat çeken 3 öğrencimiz katıldıkları ilk şampiyonada Türkiye birincisi olmuşlardır. Bununla birlikte en önemli hedefimiz 2020 ve 2024 olimpiyatlarıdır. İnanıyorum ki bu çalışma şampiyonlarla anılan bir çalışma olacaktır. Bu çalışmada emeği geçen bütün antrenörlerimizde şampiyonluklarda pay sahibi olacaktır” dedi.

YetenekEN ÇOK OKUNANLAR

Yolun karşısına geçmek isterken canından oldu

1 Yolun karşısına geçmek isterken canından oldu

Koyun sürüsünü otomobil çarptı: 22 koyun telef oldu

2 Koyun sürüsünü otomobil çarptı: 22 koyun telef oldu

Torpil atma meselesi iki aile arasında kavgaya döndü: 9 yaralı

3 Torpil atma meselesi iki aile arasında kavgaya döndü: 9 yaralı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Tayyip amca çaya bekleriz' pankartına kayıtsız kalmadı

4 Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Tayyip amca çaya bekleriz' pankartına kayıtsız kalmadı

D-100'de tır devrildi, sebzeler yola saçıldı

5 D-100'de tır devrildi, sebzeler yola saçıldı

Malatya'da 2 ayrı olayda 2 kişi yaralandı

6 Malatya'da 2 ayrı olayda 2 kişi yaralandı

Koç Okulu Nazmi Zehra İyibilir Ortaokulu ile buluştu

7 Koç Okulu Nazmi Zehra İyibilir Ortaokulu ile buluştu

Avrupa ikincisi Fadime'den İl Müdürü Demir'e ziyaret

8 Avrupa ikincisi Fadime'den İl Müdürü Demir'e ziyaret

Öğretim Üyesi Savaş Eğilmez: 'Terörün meşruiyet sembolü Kandil'

9 Öğretim Üyesi Savaş Eğilmez: 'Terörün meşruiyet sembolü Kandil'