Çelenk: Ordu Tarımda Çağ Atladı

AK Parti Ordu İl Başkanı Uğur Çelenk, Ordu’da bugün en yeni teknolojilerle, yüksek standartlarda tarım yapıldığını belirterek, “Ordu’da 2002 yılına kadar adeta yok olan tarım sektörü son 13 yılda çağ atlamıştır” dedi.

Çelenk: Ordu Tarımda Çağ Atladı

Ordu’nun geçmişten bu yana ‘köy-kent’ ilişkisinin hiçbir zaman bitmediğini, bu sebeple 10 binlerce nüfusun geçim kaynağının halen tarım olduğuna dikkat çeken AK Parti Ordu İl Başkanı Uğur Çelenk, son 13 yılda başta fındık olmak üzere tarım ve hayvancılık alanında büyük atılımlar yaptıklarını söyledi. Bugün muhalefet partilerinin vaat olarak ortaya attığı mazot desteğini AK Parti’nin 2003’te gübre desteğini ise 2005’te uygulamaya koyduklarını belirten Çelenk, bu süre içerisinde prim desteği verilen ürün sayısını 4’ten 17’ye çıkardıklarına dikkat çekti.

2002 yılında çiftçi kredilerinin faiz oranının yüzde 59 olduğunu, hatta Tarım Kredi Kooperatiflerinin kredilerinde bu oranın yüzde 69’a kadar çıktığını hatırlatan Çelenk, “Bugün çiftçimiz yüzde sıfır ile 7 arasında bir faizle kredi kullanabiliyor. Faiz oranının düşmesiyle birlikte çiftçimiz rahat bir nefes aldı. Düşük faizle aldığı kredilerle çiftçimiz işini büyüttü, teknolojisini yeniledi, geleceğine yatırım yaptı. Artık neredeyse makine ekipmanı değişmeyen çiftçi kalmadı, böyle bir noktaya geldik” dedi.

FINDIĞIN BAŞI DİK

AK Parti’ni gelene kadar fındık fiyatı yerlerde sürünürken bugün fındık fiyatının 20 lirayı aştığını, hatta fındık üreticisinin serbest piyasa şartlarında mağdur olmaması için Alan Bazlı Destek Ödemesi uygulamasına geçildiğini kaydeden Çelenk, “Son 6 yılda Alan Bazlı Destek Ödemesi’nden Ordu’ya 1 milyar 600 milyon lira ödendi. Bu 5 tane Ordu-Giresun Havalimanı demek. Bütün bunların hepsini üreticimiz için yaptık. Ayrıca fındık ihracatının önündeki bazı sıkıntılı engelleri kaldırdık. 2002 yılında fındık ihracatından 593 milyon Dolar gelir elde edilirken bugün 2 milyar 500 milyon dolar gelir elde ediliyor” diye konuştu.

ALTERNATİF ÜRÜNLERDE ÜRETİM ARTTI

Alternatif tarım ürünlerinin sayısını ve üretim miktarını arttırmak için yoğun bir çaba sarf edildiğini belirten Çelenk, “2002 yılında Ordu il genelinde kivi üretim alanı 690 dekar ve üretim miktarı 261 ton iken 2014 yılında bu alan 4 kat artarak 3 bin dekara, üretim miktarı ise yılda 7 bin tona çıktı. Çilek üretimimiz yok olma seviyesine gerilemişken yapılan çalışmalar ve verilen desteklerle çilek üretim alanımız 2014 yılında 153 dekara ve üretim miktarımız da 243 tona ulaştı. 2002 yılında Ordu’da kesme çiçek üretimi hiç yapılmaz iken son yıllarda verilen teknik bilgi ve girdi desteklemelerle kesme çiçek yetiştiriciliği alanımız 45 dekara kesme çiçek üretim adedimiz ise 718 bine ulaştı. İstiyoruz ki, sadece fındığa bağımlı kalmayalım, kırsal alanda yaşayan insanımızın gelir kaynakları artsın” şeklinde konuştu.

“HAYVANCILIK AYAĞA KALKTI”

Ordu’da 2002 yılında hayvancılığın bitme seviyesine geldiğini, büyük ve küçükbaş hayvanların verim oranının oldukça düşük olduğunu kaydeden Çelenk, “2002’de tüm büyükbaş hayvan varlığımızın ancak yüzde 5’ini yüksek verimli kültür ırkı oluşturmakta iken yapılan suni tohumlama ve ıslah çalışmaları neticesinde 2014 yılında bu oran yüzde 18’in üzerine çıktı. 2002 yılında sadece 4 bin 924 adet büyükbaş hayvana suni tohumlama yapılmışken 2014 yılında suni tohuma yapılan hayvan sayısı yaklaşık 5 kat artarak 24 bine çıktı. Ayrıca 2002 yılında hayvancılığa verilen destek miktarı sadece 63 bin liraydı. 2014 yıl sonu itibariyle bu destek miktarı 180 kat artarak yaklaşık 12 milyon liraya yükseltildi. 2002 yılında koyunculuğa herhangi bir destek verilmemişken 2014 yılında koyun başına 20 TL destek verilmek suretiyle toplam 2 milyon 100 Bin TL destekleme ödemesi yapıldı” açıklamasında bulundu.

“ÇİFTÇİ TIRPAN DEĞİL MAKİNE KULLANIYOR”

Ordu’da 10 yıl öncesine kadar dededen kalma usullerle tarım yapılırken bugün bu tablonun yaşanmadığını da hatırlatan Çelenk açıklamasında, “Çiftçimizi teknoloji ile tanıştırdık. Ordu’da 2007 yılından itibaren uygulanmaya başlanılan yüzde 50 hibeli makine-ekipman desteklemesi kapsamında bu güne kadar yaklaşık 19 bin makine ve ekipman alımına yaklaşık 22 milyon TL hibe desteği verildi. Çiftçimiz artık bahçesinde tırpan değil, makine kullanıyor. Ayrıca her köyümüzde tarım danışmanı var. Eskiden toprak analizi yapacak, bahçede bilimsel analiz yapacak adam bulamazdık. Ama şimdi her köyümüzün bir tarım danışmanı var. 2010 yılında 2 bin 271 çiftçimiz danışmanlık hizmeti alırken bugün danışmanlık hizmeti alan çiftçi sayısı 5 bin 618’e çıktı” bilgilerine yer verdi.

“ÇİFTÇİYE 313 MİLYON LİRA DESTEK”

Düşük faizli çiftçi kredilerinin ise büyük oranda arttığını belirten Çelenk, “Her üründe mutlaka bir destek ödemesi yapıldı.2002 yılında Ordu tarımına verilen toplam destek miktarı 31 bin liraydı. 2014 yılında verilen destek miktarı 10 kat artarak 313 milyon lira oldu” dedi.

Çelenk ayrıca, 2002 yılında arılı kovan sayısının 321 bin adet iken 2014 yılında arılı kovan varlığının yüzde 64 artarak 2014 yılında 527 bin adedi geçtiğini, yine 2002 yılında sadece 1 ticari işletmede 5 bin adet broiler (etçi tavuk) üretimi yapılırken 2014 yılına kadar sektöre verilen hibe desteklemeleri ile broiler üretiminde büyük gelişme yaşandığını ve son dönemde toplam 268 bin kapasiteli 9 adet broiler işletmesinin kurulduğunu da sözlerine ekledi.EN ÇOK OKUNANLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Samsun'a müjde üstüne müjde

1 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Samsun'a müjde üstüne müjde

Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geri döndü!

2 Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geri döndü!

AK Parti Samsun il yönetimi belli oldu!

3 AK Parti Samsun il yönetimi belli oldu!

Cumhurbaşkan'ı Erdoğan'dan Samsun'a 2'inci üniversite müjdesi

4 Cumhurbaşkan'ı Erdoğan'dan Samsun'a 2'inci üniversite müjdesi

Samsun'da amatör balıkçı dev yayın balığı tuttu

5 Samsun'da amatör balıkçı dev yayın balığı tuttu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Samsun'da hava engeli

6 Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Samsun'da hava engeli

Yeni Şehir Köprüsü için dev adım

7 Yeni Şehir Köprüsü için dev adım

İmdada Avcı yetişti

8 İmdada Avcı yetişti

Samsun'daki eş zamanlı operasyonda gözaltı sayısı 27'ye çıktı

9 Samsun'daki eş zamanlı operasyonda gözaltı sayısı 27'ye çıktı

Samaras: 'Önümüze bakmalıyız'

10 Samaras: 'Önümüze bakmalıyız'