Gergin miting :37 Gözaltı

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ın Cumhuriyet Meydanı ndaki mitinginde gerginlik yaşandı. Polis, HDP yi protesto ederek meydana girmek isteyen gruplara su ve biber gazıyla müdahale etti, 37 kişi gözaltına alındı

Gergin miting :37 Gözaltı

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ın Samsun Cumhuriyet Meydanı nda yaptığı mitinge Samsunlular tepki gösterdi. Miting alanına yürüyen bir grup, Samsun da PKK istemiyoruz , Emniyet uyuma PKK yı koruma , Burası Samsun buradan çıkış yok şeklinde sloganlar attı. 

SU VE BİBER GAZIYLA MÜDAHALE
Ellerinde Türk bayrakları ile miting alanına yürüyen vatandaşlar, polisin engeli ile karşılaştı. Polis geniş güvenlik önlemi alırken, eylemciler ile polis arasında arbede yaşandı. Polisin uyarılarına rağmen dağılmayan ve miting alanına girmek isteyen eylemciler polise ve mitinge katılanların araçlarına taş ve sopalar fırlatınca polis gruba biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. 

11 KİŞİ HASTANEYE KALDIRILDI
Biber gazından etkilenen vatandaşlar, polis ve eylemciler zor anlar yaşadılar. Müdahale sırasında yaralanan ve biber gazından etkilenen 4 polis memuru ile 7 vatandaş, cankurtaranlarla hastaneye kaldırıldı. Ulugazi Mahallesinde bir grup tarafından darbedildiği öğrenilen Okan B. adlı kişi de hastanede tedavi altına alındı. Olaylarda çok sayıda kişinin gözaltına alındığı ileri sürüldü. Samsun Valisi İbrahim Şahin, olayları Cumhuriyet Meydanı ndaki Büyükşehir Belediyesi Meclis salonu balkonundan takip etti. 

PABUÇ BIRAKMAYACAĞIZ
Çevre illerden gelenlerle birlikte çok sayıda polisin güvenliği sağladığı mitingte konuşan HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ ise Siyasi iktidarın Türkiye’yi kutuplaştırdığını, kendilerinin bölünen, parçalanan Türkiye’yi birleştirdiklerini iddia etti. Bizler Samsun’dan Diyarbakır’a kadar, Trabzon’dan Van’a kadar bir kardeşlik ve barış köprüsü kurabiliriz diyoruz diyen Yüksekdağ, sözlerine şöyle devam etti: Asla ırkçılara, çakallara, soysuzlara papuç bırakmayacağız. Bizi bugün burada olduğu gibi tehdit etmeye çalışanlara göz dağı vermeye uğraşanlara o yüreksizlere pabuç bırakmayacağız. Bu özgürlük sevdası bu dava hiçbir kuşatmanın, hiçbir tehdidin karşısında boyun eğmeyecek kadar güçlüdür. Bugün meydanlarda bizlere Türkiye’ye, Türkiye’nin onurlu halkına saldıranlar, bu saldırılara göz yumanlar, kışkırtanlar, yarın hepinizin karşısında bütün Türkiye halklarının karşısında hesap verecek. Korkmuyoruz, korkmadık, vardık, var olacağız. Bu ülke bizim, bu topraklar bizim. Düğmesine basılmış o çakal sürüleri bunu çok iyi bilsin. Soysuz kuklalar karşısında bu ülkeyi bu toprakları kimseye teslim etmeyeceğiz.
Konuşmasının ardından Samsun milletvekili adaylarıyla birlikte partilileri selamlayan Yüksekdağ, güvenlik önlemleri altında kentten ayrıldı. 

VALİ ŞAHİN DEN AÇIKLAMA
Samsun Valisi İbrahim Şahin mitingin ardından 37 kişinin gözaltına alındığını, 11 kişinin hafif yaralandığını açıkladı. Yapılan açıklamada şöyle denildi: Ülkemizde 07 Haziran 2015 tarihinde yapılacak genel seçimler öncesi ilimiz Cumhuriyet Meydanı nda seçime girecek siyasi partiler değişik tarihlerde mitinglerini gerçekleştirmişti. 31 Mayıs 2015 te de Halkların Demokratik Partisi (HDP) bir miting gerçekleştirmiştir. Karşıt grupların sloganlarına rağmen söz konusu miting yapılmış, ancak bazı grupların miting sonrası adı geçen partililerin miting alanından ayrılmalarına müsaade etmemek için slogan atarak meydana yürümek istemişlerdir. Bu esnada emniyet güçlerimiz tarafından dağılmaları yönünde gerekli ikazlar yapılmış,  dağılmayan gruba müdahale edilmiştir. Yaşanan bu olaylar esnasında 37 kişi gözaltına alınmış, 7 vatandaşımız ve 4 Emniyet mensubu olmak üzere toplam 11 kişi hafif şekilde yaralanmıştır.

Barış BUDANOĞLU- İHA-AA-DHA EN ÇOK OKUNANLAR

Samsuspor'da hedefteki isim Taner Taşkın

1 Samsuspor'da hedefteki isim Taner Taşkın

Samsun'da feci kaza! TIR sürücüsü ağır yaralı

2 Samsun'da feci kaza! TIR sürücüsü ağır yaralı

Samsun'da 2 kişinin öldüğü kazanın dehşet anları kamerada

3 Samsun'da 2 kişinin öldüğü kazanın dehşet anları kamerada

Bal yapmaz arı

4 Bal yapmaz arı

İş yerinde silahlı saldırıya uğrayan şahıs öldü

5 İş yerinde silahlı saldırıya uğrayan şahıs öldü

Samsun'da en tatlı pazar

6 Samsun'da en tatlı pazar

Samsun'da kamuya açık alanda ahlaksızlık!

7 Samsun'da kamuya açık alanda ahlaksızlık!

Samsun'da kolonya içtiği iddia edilen genç öldü

8 Samsun'da kolonya içtiği iddia edilen genç öldü

Samsun'da trafik kazası: 2 yaralı

9 Samsun'da trafik kazası: 2 yaralı

Samsun'un ekonomi raporu: Krediler arttı, senetler patladı

10 Samsun'un ekonomi raporu: Krediler arttı, senetler patladı