YASA DIŞI DİNLEME OPERASYONU

Sabahın ilk saatlerinde Mersin İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ile KOM Şube Müdürlükleri nde görev alan personele yönelik Mersin, Ankara, Mardin, Bingöl, Denizli, Van, Hakkari ve Samsun da gerçekleştirilen operasyonlarda 50 kişi gözaltına alındı.

YASA DIŞI DİNLEME OPERASYONU

KOM Eski Daire Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şenyiğit ile eski emniyet istihbarat müdürlerinin de bulunduğu polislerin evlerinde de geniş arama yapılarak, elde edilen dokümanlara el konuldu. Aralarında bazı iş adamlarının da bulunduğu şüpheliler gruplar halinde Devlet Hastanesi ne götürülüp sağlık kontrolünden geçirildikten sonra sorgu için yeniden Emniyet Müdürlüğü ne getirildi.

13 KİŞİ ARANIYOR

Ayrıca haklarında gözaltı kararı bulunan ve 28 Ekim 2014 teki operasyon da gözaltına alınıp tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Mersin eski istihbarat şube müdürlerinden Ali Çengelci ve Ali İhsan Kaya ise adreslerinde bulunamadı. Saadet Partisi ile Büyük Birlik Partisi nin Mersin Milletvekili adayı olan Ali İhsan Kaya ile Çengelci nin de aralarında bulunduğu 13 kişinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

TUTUKSUZ YARGILANIYORLAR

Mersin de aralarında vali, vali yardımcısı, hakim, emniyet mensubu, siyasiler, bürokrat ve iş adamlarının da bulunduğu 123 kişiyi yasa dışı yollarla dinledikleri öne sürülen, 16 sı daha önce meslekten ihraç edilen 25 emniyet mensubu hakkında açılan dava sürüyor. Mersin 2 nci Ağır Ceza Mahkemesi nde tutuksuz yargılanan zanlıların Özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek, iftira, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek suçlarından 3-10 yıl arasında ağır hapis cezası isteniyor.

SAMSUN DAN GÖZALTINA ALINAN 1 KİŞİ MERSİN E GÖNDERİLDİ

Operasyon kapsamında Samsun da gözaltına alınan eski bir komiser Mersin e gönderildi. Mersin merkezli 8 ilde yapılan operasyonda kapsamında Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı nın talimatı doğrultusunda Atakum ilçesinde mesleğinden ihraç edildiği öğrenilen komiser E.A. yı evinde gözaltına aldı. 
Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ne getirilen E.A., daha sonra Mersin e götürüldü.EN ÇOK OKUNANLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Tayyip amca çaya bekleriz' pankartına kayıtsız kalmadı

1 Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Tayyip amca çaya bekleriz' pankartına kayıtsız kalmadı