Samsun Tso’dan ‘Etkili İletişim’ Eğitimi

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) tarafından organize edilen etkinlikte, Samsun TSO ve çevre il ve ilçelerin oda-borsa personeline yönelik, “Etkili İletişim” eğitimi verildi.

Samsun Tso’dan ‘Etkili İletişim’ Eğitimi

Samsun TSO tarafından, “Etkili Eğitim” semineri düzenlendi. Genel Merkezi Ankara’da olan İzgören Akademi Karadeniz Bölge Müdürlüğü tarafından verilen eğitim, Samsun TSO Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Eğitime, Samsun TSO personelinin yanı sıra çevre il ve ilçelerinden Oda ve Borsa personeli de katıldı. Eğitimin açılışında konuşan İzgören Akademi Eğitmenlerinden Oytun Yumşak, iletişimin her alanda çok önemli olduğunu söyledi. Müşteriler ile etkili iletişim kurmanın yollarını anlatan Yumşak, “İletişim hayatın kendisidir. İletişim samimi duygu ve düşünce alışverişidir. Üyelerinizi anlamak ve kendinizi anlatmak adına onlar ile kurulan iletişim çok önemlidir. Karşınızdakinin problemini anlamaya çalışın ve onun psikologu olun. İletişim bilgi değil davranıştır” dedi.

NEZAKET SAMİMİYETİN GÖSTERGESİDİR

Konuşmasında iletişimin püf noktaları ve en başarılı iletişim teknikleri hakkında da katılımcılara bilgi veren Yumşak, “Birisiyle konuşurken mutlaka karşınızdaki kişiyi önemseyin. Yapıcı ve tamir edici üslup kullanın. Karşınızdakinin düşüncelerine önem verdiğinizi belli edin. Takdir cümleleri kullanmaktan çekinmeyin. Sabır da bu konuda çok önemlidir. Sabırla beklemesini bilen kazanır. Sorduğunuz soru da sizin kalitenizle ilgili bilgiler verir. Farkındalık da çok önemlidir. İnsan farkında olduğu sürece çatışma yaşamaz. Laubali davranışlardan kaçının fakat tebessümü de yüzünüzden eksik etmeyin. Doğru anlaşılmak için yüz yüze ve göz göze iletişimi tercih edin. Beden dilini düzgün kullanın. Nezaketi asla elden bırakmayın. Çünkü nezaket samimiyetin göstergesidir. Konuşurken net olun ve çok iyi anlatın. Uyarmanın çok ince noktalarını keşfedin. Asıl söylemek istediğinizi ilk 30 saniyede söyleyin. Beyin ilk konuşulanları daha çok algılar. Ayrıntıya daha sonra girin. Muhatabın ne söylemek istediğini anlamak için kısa sorular sorun. Muhatapla aynı fikirde değilseniz, itirazlarını gidermeden yeni konuya geçmeyin. Anlamadan anlaşılmayı beklemeyin. Mutlaka çözüme odaklanın, beyin çok yüksek sorun çözme yeteneğine sahiptir. Hiçbir zaman umudunuzu yitirmeyin. Karşıdakinin bakış açısına saygı gösterin. Herkesin kendi çapında muhteşem yönleri vardır. Muhataba saygı duymak her dediğini kabul etmek manasına gelmez. Devamlı haklı çıkmaya çalışmak iletişimi bozar. Gözleme önem verin. Hem kişiyi hem de şartlarını iyi tahlil edin. Karşınızdakinin problemlerini, zaaflarını, hassasiyetlerini teke düşürün ve ona göre davranın” diye konuştu.

Eğitim daha sonra, teorik olarak devam etti.

ÖNCELİĞİMİZ ÜYE MEMNUNİYETİ

Üye memnuniyetinin en önde gelen önceliklerinden biri olduğuna vurgu yapan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu ise geleneksel metotlarla müşteri beklentilerini karşılamaya çalışmanın günümüzde yeterli olmadığını söyledi. Üyelerine daha iyi hizmet sunabilmek adına sürekli eğitimler organize ettiklerini belirten Murzioğlu, “Vizyon ve misyonumuz gereği sürekli üyelerimizin beklentileri doğrultusunda hizmetlerimizi geliştiriyoruz. Oda olarak da diğer oda ve borsalara rol model olan çok önemli projeleri hayata geçirmenin gayretindeyiz. Çoğu eğitimlerimize çevre il ve ilçelerimizi de dahil ediyoruz. Eğitimler sonucunda sisteme layık bir şekilde memnuniyet odaklı çalışmalarımıza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

SamsunEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da 23 yaşındaki gencin acı ölümü

1 Samsun'da 23 yaşındaki gencin acı ölümü

Samsun'da dolmuşçular imza topluyor

2 Samsun'da dolmuşçular imza topluyor

Meteorolojiden Samsun için 'sarı' uyarı!

3 Meteorolojiden Samsun için 'sarı' uyarı!

Samsun'da halk otobüsü devrildi: Yaralılar var

4 Samsun'da halk otobüsü devrildi: Yaralılar var

Samsun'da feci kaza

5 Samsun'da feci kaza

Samsun için kuvvetli yağış uyarısı

6 Samsun için kuvvetli yağış uyarısı

Samsun'da bıçaklı saldırı: 1'i ağır, 2 yaralı

7 Samsun'da bıçaklı saldırı: 1'i ağır, 2 yaralı

Samsun'da yağışlı hava kaç gün sürecek?

8 Samsun'da yağışlı hava kaç gün sürecek?

Samsunspor galibiyetle başladı

9 Samsunspor galibiyetle başladı

Lisansı Samsun'da çıkacak

10 Lisansı Samsun'da çıkacak