SÜMEYYE ERDOĞAN DA EYLEMDE

Belçika Parlamentosu Milletvekili Mahinur Özdemir’in partisinden ihraç edilmesi üzerine, Kadın ve Demokrasi derneği (KADEM) tarafından organize edilen protestoda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan da vardı.

SÜMEYYE ERDOĞAN DA EYLEMDE

Belçika’da ilk başörtülü vekil olan Mahinur Özdemir, geçtiğimiz günlerde 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını tanımadığı gerekçesiyle partisinden ihraç edilmişti. Bu karar, bugün Kadın ve Demokrasi Derneği tarafından organize edilen ve AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları üyeleri başta olmak üzere çok sayıda STK’nın verdiği destekle Taksim Sıra Selviler’de bulunan Belçika’nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto edildi.
Protesto gösterisine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı ve KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan’ın yanı sıra AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı İffet Polat, KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz ve çok sayıda kadın katıldı.
“Dik dur eğilme, Türkiye seninle” şeklinde slogan atan kadınlar adına KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz bir açıklama yaptı. Kararı protesto ettiklerini söyleyen Sare Aydın Yılmaz “Belçika Parlamentosunda milletvekili Mahinur Özdemir’in 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını tanımadığı gerekçesiyle Merkez Demokrat Hümanist partisinden ihraç edilmesinin kabul edilebilir hiçbir tarafı bulunmamaktadır. Hemen her fırsatta ifade özgürlüğünün temel özgürlük olduğunu belirten her platformda bunu Türkiye Karşısına çıkartan Avrupa’nın çelişkilerle dolu bu tavrı kendi ikiyüzlülüğünü net ortaya koymaktadır” dedi.
KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz, Belçika’nın 20. yüzyılda Afrika’da Kongolulara yaptıklarını hatırlatarak “Kongolulara yapılan soykırım değildir de nedir? Kongolulara yapılanlar insan dimağının almayacağı, insanlık vicdanının kabul edemeyeceği eziyet ve soykırımlarla doludur“ şeklinde konuştu.
Yılmaz, “Şu çok iyi bilinmelidir ki, muhteviyatında tarihi kini ve nefreti barındıran bireysel hak ve özgürlükleri hiçe sayarak, cezalandırılarak alınan bu kararı şiddetle kınıyoruz. Bu kararını Avrupa’da ve Belçika’da İslamofobi nin bir tezahürü olmasından endişe duymakta ve bu kararın ivedilikle insan ve kadın onuruna yakışır bir şekilde düzeltilmesini ümit ediyor ve bekliyoruz. Her şartta Mahinur Özdemir’in yanında olacağımız tüm kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz“ diye konuştu.
Daha sonra basın mensuplarının soruların cevaplayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan, “Avrupa’nın ortasında Belçika’da tamamen kendi emeğiyle, tırnaklarıyla kazıya kazıya bir yerlere gelmiş siyasetçinin, ifade özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, hatta siyaset yapma özgürlüğü kısıtlanmıştır, gasp edilmiştir. Bunu da Türkiye’ye ve daha birçok tırnak içinde gelişmekte olan ülkeye, her fırsatta düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü üzerinden ahkam kesen Avrupa yapmıştır. Bunu şiddetle, esefle kınıyoruz. Demokrasinin yanındayız, Mahinur Özdemir’in yanındayız dedi.
Basın açıklamasının ardından Sümeyye Erdoğan ve beraberindekiler konsolosluk önünden ayrılacağı sırada, Belçika’nın İstanbul Başkonsolosu Henri Vantieghem, konsolosluk kapısında belirdi. Başkonsolos Vantieghem Sümeyye Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı İffet Polat ve KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz’ı görüşmek üzere konsolosluğa davet etti.
Yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından Sümeyye Erdoğan ve beraberindekiler konsolosluktan ayrıldı. Erdoğan çıkışta basın mensuplarına görüşmeyi anlatarak, “Mesajımızı dile getirdik. Başkonsolos nazik bir şekilde kabul etti. Hem ilgili partiye, hem de Belçika devletine mesajımızı iletmelerini rica ettik. Kendileri de memnuniyetle ileteceklerini dile getirdi ifadelerini kullandı.EN ÇOK OKUNANLAR

Bartın'da etkili olan yağmur hayatı olumsuz etkiledi

1 Bartın'da etkili olan yağmur hayatı olumsuz etkiledi

Başkent'te parti bayrakları yasaklar nedeniyle toplandı

2 Başkent'te parti bayrakları yasaklar nedeniyle toplandı

Kontrolden çıkan otomobil aydınlatma direğine çarptı

3 Kontrolden çıkan otomobil aydınlatma direğine çarptı

Otomobil, yolun ortasında yatan şahsı ezip geçti: 1 ölü

4 Otomobil, yolun ortasında yatan şahsı ezip geçti: 1 ölü