TECAVÜZ YASALLAŞTI

AYM nin İmam nikahı kararı ile ilkokul çağındaki kız çocuğuna tecavüz yasal laştı

 TECAVÜZ YASALLAŞTI

Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir yaptığı yazılı açıklamada AYM nin İmam nikahı kararını eleştirerek, Artık bir adamın, ilkokul çağındaki kız çocuğuna tecavüzü yasal laştı ve çocuk gelinlerin önünde duran tüm engeller kalktı. Muta nikâhının da meşrulaştırılması ve imam nikâhının, resmi nikâha alternatif haline gelmesine neden olacak açık bir tavırdır. Anayasa Mahkemesi anayasayı yok saymıştır dedi.

ANAYASA MAHKEMESİ ANAYASAYI YOK SAYMIŞTIR
AYM nin İmam nikahına ilişkin aldığı karar ile Anayasayı yok saydığını söyleyen Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir, Anayasa Mahkemesi, nikahsız birlikte yaşayanlara ceza verilmezken, dini nikah kıyanlara ceza verilmesini Anayasa nın 10. Maddesindeki eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle, imam nikâhı kıymak için önce resmi nikâh kıyma şartını kaldırdı. Mustafa Kemal Atatürk ün çabalarıyla hazırlanan Türkiye Cumhuriyeti Medeni Kanunu, Türk kadınlarına resmi nikahı uygun görmüştür. 17 Şubat 1926 da kabul edilen Medeni Kanun ile sosyal alanda tam bir eşitlik anlayışı gerçekleştirilmiştir. Bu kanunla birlikte; ailede kadın erkek eşitliği sağlanmış, yapılacak evliliklerde resmi nikâh yapma zorunluluğu, tek eşle evlilik yapılması esası, kadınlara toplum yaşayışı içerisinde istedikleri mesleğe girebilme hakkı, mahkemelerde tanıklık yapma ve miras ile boşanma konularında kadın ve erkek eşit hale getirilmişken 89 yıl sonra Anayasa Mahkemesi bu kanun maddelerini açıkça tanımamıştır. Ayrıca bu karar Anayasa nın 174. Maddesi ne de aykırıdır. Anayasa nın 174. Maddesi devrim kanunlarını sıralar ve yürürlükteki anayasanın hiçbir maddesinin bu kanunlara aykırı şekilde anlaşılamayacağını ve yorumlanamayacağını emreder ifadelerine yer verdi.

İLKOKUL ÇAĞINDAKİ KIZ ÇOCUĞUNA TECAVÜZ YASAL LAŞTI ÇOCUK GELİNLERİN ÖNÜNDE DURAN TÜM ENGELLER KALKTI
AYM nin aldığı karar ile ilkokul çağındaki kız çocuğuna tecavüzün yasal laştığı çocuk gelinlerin önünde duran tüm engellerin kalktığını söyleyen Veli Demir, Bu kararla, artık ceza caydırıcılığı olmayacağından, sözde dindar erkekler çok sayıda kadınla Muta nikâhı belli bir ücret karşılığında anlaşarak 8-10 yaşındaki kız çocuklarla imam nikâhı yapabilecektir. Kadını hayatın dışına itmek, çocuk yaşta evlendirmek üzere çıkarmış oldukları 4+4+4 sisteminin önündeki en büyük engeli de kaldırmış oldular. Artık bir adamın, ilkokul çağındaki kız çocuğuna tecavüzü yasal laştı ve çocuk gelinlerin önünde duran tüm engeller kalktı dedi.

MUTA NİKÂHININ DA MEŞRULAŞTIRILMASI İMAM NİKÂHININ, RESMİ NİKÂHA ALTERNATİF HALİNE GELMESİNE NEDEN OLACAK
AYM nin aldığı kararı ile Muta nikâhının da meşrulaştırılması anlamına geleceğini ileri süren Veli Demir, Mevcut hukuk sistemine açıkça aykırı ve uygulanması imkansız olan bu karar Muta nikâhının da meşrulaştırılması ve imam nikâhının, resmi nikâha alternatif haline gelmesine neden olacak açık bir tavırdır. Bu nikâh modeliyle evlenen kadının hiçbir söz hakkı olmadığı gibi ekonomik ve hukuki sorunların çözülmesi de imkânsız hale getiriliyor. İmam nikâhıyla evlenen tüm güvencelerden yoksun kadın, doğan çocuğunun soybağında, velayeti konusunda yok sayılmaktadır. Yine imam nikâhıyla yapılan evliliğin bitmesi durumunda çocuk ve kadın tarafından nafaka, miras hakkı olamayacaktır. Anayasa Mahkemesi nin bu kararı küçük yaşta çocukların para karşılığında dini nikâh adı altında satılmasına, ülkemizde sayısı 180 binlerle ifade edilen çocuk gelinlerin sayısında artışlara neden olacaktır açıklamasına yer verdi.

NE TOPLUM NE DE KADINLAR ANAYASA MAHKEMESİ NİN BU KARARINI KABUL ETMEYECEKTİR
AYM nin aldığı kararı toplumun ve kadınların kabul etmeyeceğini vurgulayan Veli Demir, Türkiye de her üç kadından biri zorla ya da çocuk yaşta evlilik yapmaktadır. Siyasi iktidarın, önlem almak yerine erken yaşta evlilikleri sosyo-kültürel özellikler ve geleneklerle açıkladıkları gerekçelerine şimdi de Anayasa Mahkemesi kararı eklenecek ve tüm kadınlar aşağılanacaktır. İmam nikâhı, erken yaşta evlilikler ve çok eşlilikle, kadının özne olmadığı, sadece alınıp verilen bir eşya durumuna getirileceği bu alternatif yaratma çabası Osmanlı hayali kuran zihniyetin ürünüdür. Biliyoruz ki, ne toplum ne de kadınlar Anayasa Mahkemesi nin bu kararını kabul etmeyecektir ifadelerine yer verdi.

EĞİTİM-İŞ OLARAK; KADINLARI GERİCİLİĞİN KURALLARINA MAHKÛM EDENLERE TESLİM OLMAYACAĞIZ
Eğitim-İş olarak kararı kabul etmeyeceklerini vurgulayan Veli Demir şöyle devam etti: Biz Eğitim-İş olarak; Kadınları aşağılayan, yok sayan ve düşman ilan eden AKP iktidarına, siyasi iktidarın ve onun Anayasa Mahkemesi nin aldığı bu karara, siyasi iktidarın Osmanlı hayallerinin içinde var olan muta nikâhına, 13 yıl boyunca din sömürüsü yapanlara, laikliği yok etmek isteyenlere, kadınları ikinci sınıf yurttaş haline getirenlere, kadınlara doğurun, anne olun, evinizde oturun diye buyuranlara, kadın cinayetlerini duygusuzca izleyen, kadınları işyerlerinde ayrımcılık ve tacizle baş başa bırakan iktidara ve mahkeme kararlarına, kadınları gericiliğin kurallarına mahkûm edenlere teslim olmayacağız.  EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da sel felaketi: 1 ölü

1 Samsun'da sel felaketi: 1 ölü

Fındık fiyatları yükselişte! İşte il il güncel fındık fiyatları

2 Fındık fiyatları yükselişte! İşte il il güncel fındık fiyatları

Samsun'da sel can aldı! İşte olay yerinden ilk görüntüler

3 Samsun'da sel can aldı! İşte olay yerinden ilk görüntüler

Samsun'daki sel sonrası ilçe harabeye döndü! 1 ölü, 1 kayıp

4 Samsun'daki sel sonrası ilçe harabeye döndü! 1 ölü, 1 kayıp

Samsun'daki sel felaketinde kahreden detay! Kızını kurtardı ama...

5 Samsun'daki sel felaketinde kahreden detay! Kızını kurtardı ama...

Ordu'yu sel vurdu

6 Ordu'yu sel vurdu

Eşiyle konuşmak isterken feci şekilde can verdi

7 Eşiyle konuşmak isterken feci şekilde can verdi

Samsunspor'un kamp karnesi

8 Samsunspor'un kamp karnesi

Samsunspor'da sakatlardan iyi haber

9 Samsunspor'da sakatlardan iyi haber

Kanadalı şirket Samsun'da altın arayacak

10 Kanadalı şirket Samsun'da altın arayacak