Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Samsun’a “Panorama 1919 Müzesi”

Samsun’dan başlayan Kurtuluş Mücadelesi Panorama 1919 Müzesi ile anlatılacak.

Samsun’a “Panorama 1919 Müzesi”

Milli Mücadele’nin meşalesinin yakıldığı Samsun’da tarihi bilincin hep diri kalması için Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi, Panorama 1919 Müzesi’nin çalışmalarına başladı. Yakın zamanda Samsun’a kazandırılması planlanan Panorama Müzesi, İstanbul 1453 Panorama Müzesi gibi görsel efektlerle donatılacak.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun’da yapılacak 1919 Panorama Müzesi’nin şehir için önemli bir tarihi çalışma olduğunu vurguladı. Bakan Çağatay Kılıç, “Ben bu çalışmayı gerçekten çok önemli görüyorum. İstanbul’da 1453 Panorama Müzesi vardır ve burası İstanbul’un fethinin resmedildiği bir müzedir. Burası da Gazi Mustafa Kemal’in ilk adımı attığı İlkadım’da, İstiklal sürecinin nasıl olduğunu anlatan bir müze olacak” diye konuştu.

Bakan Çağatay Kılıç şöyle devam etti: “İstiklal Mücadelesinin temelinin atıldığı, Gazi Mustafa Kemal’in ilk adımı attığı İlkadım’da bunun nasıl olduğunu, İstiklal Mücadelemizin başlangıcından itibaren nasıl yürüdüğünü dijital olarak ortaya koyan ve o günün Samsun’un resimlerini gösteren bir tesis, müze haline getireceğiz. Bununla beraber sosyal donatı alanları da olacak. Gerçekten Türkiye’nin sayılı müzelerinden birini Samsun’a kazandıracağız.”

Samsun İlkadım ilçesinde yer alan ve hizmet veremez duruma gelen Yaşar Doğu Spor Salonu restore edilerek ‘Panorama 1919’ olarak halka açılacağını ifade eden Bakan Çağatay Kılıç, projenin çalışmalarına göre, protokol yolundan itibaren Cumhuriyet Meydanı’nı da kapsayan bölgenin tamamını içine alan bir proje olduğunu açıkladı.

Panorama Müzesi’nin Samsun için tarihi bir çalışma olduğunu söyleyen Bakan Çağatay Kılıç, projenin çalışmaları hakkında şöyle konuştu: “Samsun’a yaptığımız ve üzerinde çalışmalarımızın devam ettiği tesislerin yanı sıra, Büyükşehir Belediyemizle birlikte Eski Yaşar Doğu Spor Salonumuzu yeniden dizayn ederek yeni bir alanda halka açılmasını sağlayacağız. Panorama 1919 Müzesi’nin Samsun’a çok büyük bir farklılık getireceğini düşünüyoruz. Projesini de çok ciddi çalıştık. Dış ahşap giydirmeleriyle sahil bandımıza ciddi bir güzellik getirecek diye düşünüyorum. Yoğun bir katılım olacağını da düşünüyorum çünkü müze içerisindeki dijital sunumlar çok farklı duygular uyandırıyor.”

GENÇLER MÜZEDE BULUŞACAK

Yaşar Doğu Spor Salonu’ndaki yenilemenin ardından hizmete açılacak olan müze, modern yapısıyla kente yeni bir renk getirecek. Yürüyüş bantları ve izleme kulesinin bulunduğu ikinci kattan dijital müzeye geçiş yapılabilecek. Tarih ve kültür yatırımı olan Panorama 1919 Müzesi yapısı içerisinde küçük bir de gençlik merkezi yer alacak. Bu sayede gençler hem tarih ve kültür bilinciyle iç içe olacaklar hem de gençlik merkezinin imkanlarıyla sanat ve sosyal alanda kendilerini geliştirecekler.EN ÇOK OKUNANLAR

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaştan flaş Adil Öksüz açıklaması

1 AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş'tan flaş 'Adil Öksüz' açıklaması!

Taşeron kadro müjdesi bekliyor

2 Taşeron 'kadro' müjdesi bekliyor

 Fırıncıya kurşun yağdırdı

3 Fırıncıya kurşun yağdırdı

Saatlere dikkat

4 Saatlere dikkat!

Ödeme yapamadık

5 Ödeme yapamadık

Keyifsiz çalışma

6 Keyifsiz çalışma

Ufak bir gerilim

7 Ufak bir gerilim

Yalan söyleyen

8 Yalan söyleyen...

Taşeron işçilerden kadro eylemi

9 Taşeron işçilerden 'kadro' eylemi

Samsunspor, kasasına giren parayı açıkladı

10 Samsunspor, kasasına giren parayı açıkladı