YEŞİL YOL GERGİNLİĞİ

Karadeniz Bölgesi nde 8 ilin yaylalarını, yaklaşık 2 bin 600 kilometrelik Yeşil yol projesi ile birbirine bağlayan yol yapım çalışması, Rize nin Çamlıhemşin İlçesi Kavrun yaylası geçişinde, gerginliğe neden oldu.

 YEŞİL YOL GERGİNLİĞİ

 

Dünya Doğayı Koruma Vakfı nın (WWF) koruma altına alınması gereken 200 ekolojik bölge arasında gösterdiği Çamlıhemşin İlçesindeki Fırtına Vadisi nde yer alan Kavrun yaylasına getirilen iş makineleri, Yeşil yol prnojesi çalışması kapsamında yeni yol açma ve genişletme çalışmasına başladı.

Yaylanın doğal güzelliğini bozacağı gerekçesiyle yol çalışmasına karşı çıkan yöre sakinleri ile Karadeniz İsyandadır Platformu üyeleri, iş makinelerinin önünü araçlarla kapatarak geçişine izin vermedi, makinenin üzerine Yeşil Yol a hayır pankartları astı. Gerginlik üzerine bölgede yol çalışmalarına ara verildi. Kendileri ve hayvanları için açtıkları küçük barınak yeri için yıllarca mahkemelerde yargılandıklarını anlatan yöre sakinleri, yol açma çalışması ile doğanın tahrip edildiğini belirterek tepkilerini dile getirdi.

DEKAP: YEŞİL YOL DEĞİL, YEŞİL YOK

Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Sözcüsü Ömer Şan da, 5 Haziran Dünya Çevre günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, HES şirketleri tarafından yoğun saldırı altında olan Karadeniz e, Yeşil Yol Projesi ile yeni bir zulüm eklendiğini öne sürdü ve şunları söyledi:

Yeşil yol zulüm yoludur, cehennem yoludur. Cennet yolu dedikleri, şirketler için daha kolay yağma ve rant yolu demektir. Bu projenin Yeşil Yol veya Cennet Yolu diye adlandırılması, bu yağmanın Karadeniz halkı nezdinde şirin gösterilmesi için atılan bir adımdır. Bu yöntemi çok tanıdık bir yöntem olarak görüyoruz. Samsun dan başlayarak, Artvin e kadar devam eden ve bölgedeki tüm yeraltı ve yerüstü varlıklarının, iktidar yanlısı şirketlerin emrine sunarak ranta açan bu proje, iktidar, siyaset, şirket ilişkisinin parasal döngüsünün kurulması projesidir. Resmi olarak herhangi bir belgesi olmayan Yeşil Yol Projesi aslında, Yeşil Yok projesidir. Doğal ve yaban hayatı yok edecek bir projedir. Yaylalarla da bir ilgisi yoktur. Karadeniz de yaylacılığın nasıl olduğu, nasıl yapıldığını herkes bilir.

YEŞİL YOL

Yeşil Yol, Samsun dan başlayarak Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize ve Artvin in yaylaları ve turizm merkezlerini üst koddan birbirine bağlayan yaklaşık 2 bin 600 kilometre uzunluğunda turizm yolu olarak planlandı. 7 metre genişliğinde gidiş geliş tek şerit olarak planlanan yolun zemini taş parke döşemeli olacak. Bu yolla birlikte 40 noktada oteller, restoranlar ve kayak tesislerinden oluşan turizm merkezleri oluşturulacak. İki yıldır süren ve 90 milyon lira harcanan yol çalışmasının 2018 yılında tamamlanması planlanıyor.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Anne ile oğlu trafik kazasında hayatını kaybetti

1 Anne ile oğlu trafik kazasında hayatını kaybetti

Ankara polisinden 'Kaz' operasyonu

2 Ankara polisinden 'Kaz' operasyonu