Samsun Teknopark, Üniversite İle Sanayiciyi Buluşturdu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle kurulan Samsun Teknopark, üniversite ile sanayiciyi buluşturdu.

Samsun Teknopark, Üniversite İle Sanayiciyi Buluşturdu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Kurupelit Yerleşkesi’nde, Temmuz 2014 tarihinde girişimcilere hizmet vermeye başlayan Samsun Teknopark’ta, bugün 33 firma Ar-Ge faaliyeti yürütüyor. Ar-Ge çalışması yapan firmalar arasında şehir dışından gelenler de var. Bir yılını henüz dolduracak olan Samsun Teknopark’ta boş yer kalmayınca, OMÜ yönetimi Ballıca Kampüsü’ndeki 85 dönüm alanı içindeki binalar ile yeni girişimcilerin önünü açmak için Samsun Teknopark’a tahsis etti.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, 7 milyon TL yatırımla hayata geçen Samsun Teknopark’ta 33 firmanın 35 Ar-Ge projesinin yürütüldüğünü açıkladı. Samsun ve dışından girişimcilerin büyük ölçekli Ar-Ge projelerini yürüttükleri Samsun Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren şirketlerin, 2014 yılında 400 bin TL devletin sağladığı istisna ve muafiyetlerden faydalandığını, buna karşılık 1 milyon TL Ar-Ge harcaması yaptığını vurgulayan Rektör Akan, girişimcilerin 1,5 milyon lira Ar-Ge, 4 milyon TL Ar-Ge dışı gelir elde ettiklerini açıkladı.

Akan, Samsun Teknopark’ta yer alan firmaların 78 kişiyi doğrudan istihdam ettiğini belirterek, şunları söyledi: “2009 yılında müteşebbis heyetimizin başvurusu ile Kurupelit Kampüsümüz içerisinde ‘Samsun Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ ilan edildi ve 2010 yılında yönetici şirket kuruldu. 5 bin 500 m2 kapalı alana sahip. Bin 400 metrekare Ar-Ge ofisleri, 100 metrekare kuluçka ofisi, 160 kişilik konferans salonu, 45 kişilik seminer ve 15 kişilik toplantı salonu var. Yüzde 85’i Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından finanse edilen Teknopark, 7 milyon TL’lik bir yatırım.”

BALLICA’YA YENİ İHTİSAS TEKNOPARKI

Teknopark bünyesindeki Ar-Ge projeleri hakkında da bilgi veren OMÜ Rektörü Akan, “33 firmamız, bilişim, otomotiv, makine imalatı, medikal, gıda, bankacılık sistemi alanlarında Ar-Ge yapıyor. 35 proje yürütülüyor. Teknopark’ın mevcut binası doldu. Bunun için ek yatırımlar planlıyoruz. Ayrıca, merkez yerleşkenin dışında 19 Mayıs ilçesinde bulunan Ballıca Kampüsümüzdeki 85 bin metrekare alanda bulunan bin m2’lik 28 hangarı medikal teknolojiler alanında Ar-Ge yapılmasını hedefleyen İhtisas Teknopark için tahsis ettik” dedi.

SAMSUN DIŞINDAN GİRİŞİMCİLERİN İLGİSİ ARTIYOR

Samsun Teknopark’a, şehir dışından da talep geldiğini açıklayan Akan, İstanbul’dan 2 ve Eskişehir’den 1 büyük firmaya Ar-Ge ofisi verildiğini söyledi. Bunun yanı sıra bölgeden de Amasya ve Ordu’dan girişimcilerin bulunduğunu belirten Akan, Teknopark’ın da iki projeyi hayata geçirdiğini anlattı. Akan: “Samsun Teknopark Güneşleniyor, projemizle 110 kwp gücünde 700 bin TL’lik güneş enerjisinden elektrik üretim tesisi yatırımını OKA desteği ile yürütüyoruz. Bir diğer projemizle de Makina Mühendisleri Odası Samsun Şubesi ile işbirliğinde OSB bünyesindeki Meslek Yüksek Okulumuzda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı desteğiyle Kalıpçılık Eğitim ve Uygulama Merkezi kuruyoruz. 60 kursiyeri 380 bin euroluk yatırımla 3 boyutlu yazıcı ile ürünlerin prototiplerini hazırlayarak kalıpçılık üzerine eğiteceğiz” diye konuştu.

ÜNİVERSİTE, İŞ DÜNYASI İLE AYNI DİLİ KONUŞMAYA BAŞLADI

Akan, Teknopark ile üniversite sanayi işbirliğinin gelişiminde önemli adımların atıldığını ifade etti. Akan, “Üniversite, girişimcilere ve Ar-Ge projesi üretmek isteyen firmalara bir köprü oldu. Üniversite, iş dünyası ile aynı dili konuşmaya başladı. Ayrıca, 15 akademisyenimiz burada kurdukları şirketlerle projelerini hayata geçirme fırsatı bulmanın yanı sıra hem girişimci oldular hem de iş dünyasındaki tecrübelerini artırıyor” şeklinde konuştu.

SamsunEN ÇOK OKUNANLAR

Konuşmak için yanına gittiği arkadaşlarını vurdu: 1 ölü

1 Konuşmak için yanına gittiği arkadaşlarını vurdu: 1 ölü

Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

2 Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

Edremit'te korkunç kaza ucuz atlatıldı

3 Edremit'te korkunç kaza ucuz atlatıldı

Terminalde şüpheli koli alarmı

4 Terminalde şüpheli koli alarmı

Karaman'da ilk kez gece maçı oynandı

5 Karaman'da ilk kez gece maçı oynandı

Madde bağımlısı ormanlık alanda yangın çıkarttı

6 Madde bağımlısı ormanlık alanda yangın çıkarttı