ÜZGÜNÜM

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, AK Parti Genel Merkezi ne gelişinde açıklamalarda bulundu.

 ÜZGÜNÜM

Bülent Arınç, Siyasette kapı kapatılmaz. Kapı kapatan siyasetçi basit ve korkak bir siyasetçidir. Ülkenin yönetime ihtiyacı var. Ancak bilesiniz ki Ak Parti iktidarı tem başına devam etti ve ne yaptıysa tek başına iktidarında yaptı. Hem olumlu yüzde 90 belki de olumsuz yüzde 10. Biz de insanız hata ve kusur işlemiş olabiliriz. Esasen bu hata ve kusurlarımızı görenek yeniden ayaklarımızın üzerinde dimdik yükselmemiz lazım ve bunu çok kısa bir zamanda hemen hemen ilk seçimde görüleceğine de inanıyorum. Çünkü halk bu eserden memnuniyetini çok yakın bir zamanda görecektir veya memnuniyetsizliğini. Tekrar ülkesine canla başla hizmet eden Ak Parti yi yeniden kucaklarına açacak. Bu partilerin genel başkanlarının yaptığı kof bir kahramanlıktır. Ona kapıyı kapatalım, buna kapıyı kapatalım. Veya onlar yapsın ben kenar kalayım... Bu doğru olmaz diye konuştu. 

ÜZGÜN OLDUĞUMU İFADE ETMEK İSTİYORUM
Bülent Arınç, Dünkü seçim sonuçlarının ülkemize ve halkımıza hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Başbakanımızın dün akşam geç saatlerde seçim sonuçlarına gayet güzel bir konuşma yaptı. Biraz sonra da Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantısı yapılacak. Beni de davet ettiler. Burada herhalde daha kapsamlı bir değerlendirme yapacağız. Şüphesiz hepimizin bir değerlendirmesi var. Ancak bunu ifade etmek için vakit henüz erken ve duygusal olabilir. Dolaysıyla bütün arkadaşlarımızı dinleyerek bazı sonuçlara varmamız gerekiyor. Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı olarak değil ama Bülent Arınç olarak bir hissiyatımı ifade edeyim. Ben bu partinin kurucuyum ve 13 yıldır Ak Parti de zaferler gördüm. Dün akşam itibariyle aktif siyasete veda etmiştim. Şüphesiz aktif siyasete veda ettiğimiz günde de büyük bir başarıyı, büyük bir zaferi görmek isterdim. Fakat sonuç böyle olmadı. Ak Parti tek başına iktidar olma imkanı bulamadı. Aldığımız sonuç ortadadır. Sadece üzgün olduğumu ifade etmek istiyorum diye konuştu.

HDP AÇISINDAN BİR BAŞARI OLDUĞUNU HEPİMİZ KABUL ETMELİYİZ
Bülent Arınç, HDP açısından bir başarı olduğunu hepimiz kabul etmeliyiz. Yüksek oy aldılar ve çok sayıda milletvekili çıkardılar. Bütün sonuçlar bize bu seçimlerde başarının HDP yönünde olduğunu gösteriyor. CHP ve MHP başarılı değildir. MHP oyunu yüzde 17 bile yapamamıştır. Seçim meydanlarında hep söylediğim için, o konuşmalarla karşılaştırabilirsiniz. 15 olan oyunu 17 yaparsa başarıdır demiştim. Kaldı ki onlar zaman zaman iktidardan bahsediyordu. HDP nin çıkarabildiği kadar milletvekili çıkarmışlardır. Türkiye nin hemen hemen yarı ilinde yoklardır. CHP başarılı değildir. 25 olan oyuna 28 bile yapamamıştır. Yine meydanlarda söylemiştim. 28 yapabilselerdi başarılı sayardım. Ama 25 in üzerine bile çıkamamışlardır. Türkiye nin neredeyse yüzde 40 ın da yoklardır. Ancak her iki partinin genel başkanlarının ve parti sözcülerinin konuşmalarına bakıldığında bu seçimden memnun olduklarını görüyoruz. Bu bir çelişkidir dedi.

AK PARTİ NİN YENİDEN İKTİDAR OLMA ŞANSININ ÇOK YÜKSEK OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİRİZ
Bülent Arınç, Şüphesiz Ak Parti birinci parti olmuştur ve Türkiye nin yüzde 85 inde vardır. Pek çok ilde milletvekili çıkarmıştır. Bu açıdan baktığımızda başarılı olduğunu görebiliriz. Ama biz iktidarlıklara alışmıştık ve 3 dönemdir tek başına iktidardaydık bu dönem kısmet olmadı. Bu açıdan baktığımızda üzücü bir sonuç elde ettiğimizi söyleyebiliriz. Dürüst olmamız ve dürüst değerlendirme yapmamız lazım. Ancak yiğit düştüğü yerden kalkar. Türkiye de hamd olsun ki yüzde 90 nın üzerinde temsil edildiğimize bakarak ve aldığımız oy oranına da bakarak çok yakın bir zamanda Ak Parti nin yeniden iktidar olma şansının çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz diye konuştu.

KOÇBAŞI HDP DİR
Bülent Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü; Bu seçimin ben şu özelliği var. Türkiye de 20 den fazla ilde çalışma yaptım. Halk ile temasım oldu ve herkesi dinledim. Bu seçimde Ak Parti yi iktidardan düşürebilmek çoğunluk elde etmesine engel olmak için HDP kullanılmıştır. HDP bir projedir. CHP oylarını vermiştir HDP barajı aşsın diye. MHP aleyhinde bir kelime söylememiş hatta belki maddi destekte bulunmuştur. Maddi desteği para açısından söylemiyorum. Belki oy desteği olarak doğrudan veya dolaylı destekte bulunmuştur. Şüphesiz iç ve dış medyanın seçim sonuçlarını etki edebilecek bütün unsurlarında HDP lehinde kullanıldığını biliyoruz. Yani bir yerdeki tabirim bence doğrudur. HDP, Ak Parti iktidarını yıkmak, Ak Parti kalesine girmek için bir koçbaşı gibi kullanılmıştır. Koçbaşı HDP dir. Koçbaşını kullananlarda MHP dir, CHP dir, paralel devlet yapılanmasıdır, iç ve dış odaklardır ve güçlü bir medyadır. Şimdi eserleri ile ne kadar sevindiklerini de dün akşamdan bu yana görüyoruz. Madem ki CHP ve MHP HDP nin barajı aşmasıyla Ak Parti çoğunluğunun elde edileceğini iyi hesaplamış ve neticede bu şekilde tecelli etmiştir. Seçim meydanlarında hiçbir zaman MHP HDP aleyhinde ve HDP MHP aleyhinde, CHP ve HDP nin küçük bir tartışma yaptığını ve bir eleştiri getirmediğini gördüğümüze göre aralarında açık ve gizli bir ittifakın olduğunu söyleyebiliriz.

ARINÇ TAN BAHÇELİ YE KOALİSYON FORMÜLÜ
Bülent Arınç, Bir koalisyon kurulacaksa ben Sayın Bahçeli ye daha farklı bir formül önermek zorundayım. Çok iyi anlaşan ve birbirleriyle Ak Parti yi yıkmak için el ele vermiş olan 3 partinin çoğunluğu hükümet kurmaya yetiyor. Önce bunu denemelerinde fayda vardır. Çünkü seçime yönelik bu açık ittifakın sonucunun da koalisyon olmasını halkımız bekler. Böyle bir koalisyon olur mu ? derseniz...Seçim meydanlarında bunu da söylemiştim. CHP nin HDP ile HDP nin MHP ile MHP nin HDP ile hükümet kurması nasıl olur dediğimde herkes bir gülümseme ile sonrada asla diye cevap vermişti. Ama eseriniz ortada. Madem ki bu 3 partinin ittifakı seçimden başarı ile çıkmıştır HDP nin barajı aştırmak suretiyle. O zaman bunun tabii sonucu da Türkiye yi hükümetsiz bırakmamak olduğun hepimiz görebiliriz. Böyle bir hükümet kurulmadı, kurulamadı... Türkiye hükümetsiz kalmamalı bence. Bakınız ekonomik gidişat içerisinde kararlar alınması gereken durumlar çok acil olabilir. Dışarımızda gelişen olaylar Türkiye için her saniyeyi değerli kılabilir. İçerideki gelişmeler Türkiye için çok önemli nokta olabilir dedi.

AK PARTİ GÖREV BAŞINA DENDİĞİNDE BİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ
Çözüm süreci masanın üzerinde bekliyor diyen Bülent Arınç, şöyle devam etti ; Bu konuda silahların bırakılması konusunda acil bir karar vermek gerekebilir. Hiçbir şeyin durmadan bir devlet geleneği içerisinde devam etmesi gerekebilir. Ak Parti şüphesiz bu konuda kendine rol düştüğünde veya kendine ihtiyaç olduğunda bunu rahatlıkla karşılayacaktır. Ama ben de dün Sayın Bahçeli Çok büyük bir zafer kazanmış komutan edasıyla Hadi bakalım HDP ile filan kursunlar diyor. HDP sizin HDP niz. Eser sizin eseriniz. Başarı HDP nin başarısı ise bu başarı da sizin de katkınız var. Öncelikle koalisyonu zahmet olmazsa siz deneyin sonucuna göre de yetiş Ak Parti dendiğinde Ak Parti görev başına dendiğinde bize düşeni yapmaya hazırız.

BU PARTİLERİN GENEL BAŞKANLARININ YAPTIĞI KOF BİR KAHRAMANLIKTIR
Bülent Arınç, Siyasette kapı kapatılmaz. Kapı kapatan siyasetçi basit ve korkak bir siyasetçidir. Ülkenin yönetime ihtiyacı var. Ancak bilesiniz ki Ak Parti iktidarı tem başına devam etti ve ne yaptıysa tek başına iktidarında yaptı. Hem olumlu yüzde 90 belki de olumsuz yüzde 10. Biz de insanız hata ve kusur işlemiş olabiliriz. Esasen bu hata ve kusurlarımızı görenek yeniden ayaklarımızın üzerinde dimdik yükselmemiz lazım ve bunu çok kısa bir zamanda hemen hemen ilk seçimde görüleceğine de inanıyorum. Çünkü halk bu eserden memnuniyetini çok yakın bir zamanda görecektir veya memnuniyetsizliğini. Tekrar ülkesine canla başla hizmet eden Ak Parti yi yeniden kucaklarına açacak. Bu partilerin genel başkanlarının yaptığı kof bir kahramanlıktır. Ona kapıyı kapatalım, buna kapıyı kapatalım. Veya onlar yapsın ben kenar kalayım... Bu doğru olmaz diye konuştu. 

ERKEN SEÇİM
Erken seçim ile Bülent Arınç, Erken seçime gidilirse onun da şartları vardır. Onun da elbette milletimiz açısından bir değeri olabilir dedi. 

MELİH GÖKÇEK SORUSU
Son olarak gazetecilerin Melih Gökçek ile ilgili sorusuna Bülent Arınç, Bugün 8 Haziran. 8 Haziran sonrası değil yanıtını verdi.EN ÇOK OKUNANLAR

Aracını vermek istemeyince bıçaklandı

1 Aracını vermek istemeyince bıçaklandı

Milletvekilleri Genel Kurulu oturumu bittikten sonra fotoğraf çektirdiler

2 Milletvekilleri Genel Kurulu oturumu bittikten sonra fotoğraf çektirdiler

Samsun'da anlamlı proje

3 Samsun'da anlamlı proje

Başkent'te trafik kazası: 2 yaralı

4 Başkent'te trafik kazası: 2 yaralı

İstanbul'da şafak vakti narkotik operasyonu

5 İstanbul'da şafak vakti narkotik operasyonu

57. Alay Kayseri'de dev Türk Bayrağıyla anıldı

6 57. Alay Kayseri'de dev Türk Bayrağıyla anıldı

Polise çarpıp kaçan şüpheli evinde yakalandı

7 Polise çarpıp kaçan şüpheli evinde yakalandı

Yer Harput;Taşı çektiler binlerce madeni para döküldü

8 Yer Harput;Taşı çektiler binlerce madeni para döküldü