ABD den seçim mesajı

ABD Dışişleri Bakanlığı Basınla İlişkiler Direktörü Jeff Rathke, Türkiye de yapılan genel seçimlerin ardından yeni parlamento ve hükümetle çalışmayı sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.

ABD den seçim mesajı

Jeff Rathke, başkent Washington da düzenlediği günlük basın toplantısında, Türkiye yi, milletvekili seçimlerindeki katılımından dolayı kutladıklarını belirtti. Seçimlerin, Türkiye de demokrasisinin gücünü yansıttığını belirten Rathke, ABD olarak yeni seçilmiş parlamento ve gelecekteki hükümetle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Türkiye nin dostu ve NATO müttefiki olarak, yakından siyasi, ekonomik ve güvenlik işbirliğini sürdürme taahhüdünde bulunuyoruz diye konuştu.

Seçim sonuçlarından Ak Parti nin tek başına hükümet kuramayacağının görüldüğü belirtilerek, bunun bölgesel ve diğer konularda Ankara ile Washington hattındaki işbirliğini nasıl etkileyeceğinin sorulması üzerine Rathke, bu konuda yorum yapmayacağını dile getirdi. Rathke başka bir soru üzerine, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry nin, seçimlerin ardından mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu yada başka bir yetkili ile görüşmediğini belirtti.

Rathke, Türkiye bir NATO müttefiki. ABD, Türkiye ile güçlü bir ilişkiye sahip ve Türkiye ve kurulacak yeni hükümetle yakından çalışmaya devam edeceğiz diye konuştu. Rathke, büyük bir başarı sağlayarak, barajı aşıp meclise giren HDP ile ilgili bir soruyu da yanıtsız bıraktı.EN ÇOK OKUNANLAR