Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Tarımsal yol haritası belirlenecek

Samsun’un Terme İlçesi nde tarımsal risk alanlarının belirlenmesi amacıyla yapılan çalışmalar devam ediyor.

Tarımsal yol haritası belirlenecek

Samsun’un Terme İlçesi nde sel taşkınından etkilenen tarımsal alanlardan daha fazla verim elde edilebilmesi için risk bölgelerinin sınıflandırılması amacıyla hazırlanan proje çerçevesinde çalışmalar devam ediyor. OMÜ Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü’nden Prof. Dr. Orhan Dengiz, proje görevlileri Ali İmamoğlu, Fikret Saygın, Fatma Dedeoğlu, Ediz Ünal ve Sinem Ataker Bayrak ile birlikte Terme Belediye Başkanı Şenol Kul’u makamımda ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgiler verdi. 

2016 YILI SONUNDA TAMAMLANACAK
Terme Çayı na ait standart süreli taşkın alanlarının coğrafi bilgi sistemleri ile belirlenmesi ve bazı toprak analizlerinin yapılması çalışmalarının 2016 yılı sonunda tamamlanacağını ifade eden Prof. Dr. Orhan Dengiz  “Biz bilimsel anlamda sel hakkında verileri ortaya koyacağız. Saha çalışmalarında tarım arazilerinden toprak örneklemeleri alıyoruz. Sel taşkınlarına yönelik olarak şehir içindeki köprü ölçümleri devam ediyor. Buradan elde edilen verilerin, laboratuvar çalışmaları da sürüyor.  Bu verileri modern çalışmalara aktararak elde edilecek sonuçları da rapor hale getireceğiz. Nisan 2015 tarihinde başladığımız çalışmalarımıza 2016 yılının sonunda tamamlanacak. Projeye destek ve katkılarından dolayı Terme Belediye Başkanı Şenol Kul’a çok teşekkür ediyorum dedi.

SORUNLAR DAHA KOLAY ÇÖZÜLECEK
35 kilometrelik alanda yapılan çalışmaların önemine değinen Terme Belediye Başkanı Şenol Kul ise, Bizim için veri çok önemli. Terme’de birçok kurumun ve sizlerin çalışmaları devam ediyor. Sizin yaptığınız çalışma bizim için bir ilk. Özellikle son yıllarda ilçemizde sel taşkın etkilerini görmekteyiz. Dolayısıyla taşkından zarar gören tarım alanlarının ve tarım toprağındaki bozulmanın tespiti büyük önem kazanmaktadır. Çalışmalarınız sonucunda Terme ilçesinde geleceğe dönük tarım planlamalarında daha güvenilir yol haritaları ortaya çıkacak. Sorunun teşhisi ortaya konulduğunda çözülmesi daha kolay olacak diye konuştu. 

 EN ÇOK OKUNANLAR

Saatlere dikkat

1 Saatlere dikkat!

Taşeron kadro müjdesi bekliyor

2 Taşeron 'kadro' müjdesi bekliyor

Ödeme yapamadık

3 Ödeme yapamadık

Keyifsiz çalışma

4 Keyifsiz çalışma

 Fırıncıya kurşun yağdırdı

5 Fırıncıya kurşun yağdırdı

Ufak bir gerilim

6 Ufak bir gerilim

Altın istiyorlar

7 Altın istiyorlar

Yalan söyleyen

8 Yalan söyleyen...

AK Parti insan hakları ihlalinin önüne geçiyor

9 AK Parti insan hakları ihlalinin önüne geçiyor

Vatandaştan duyarsızlığa ilginç tepki

10 Vatandaştan duyarsızlığa ilginç tepki