İÇ SAVAŞ NİYETİNDELER

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

 İÇ SAVAŞ NİYETİNDELER

Ankara da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Demirtaş, Yeni İhya-Der Başkanı ve Hüda-Par üyesi Aytaç Baran ın silahlı saldırıya uğraması ve ardından 3 kişinin hayatını kaybettiği olaylarla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile hükümet yetkililerinin sessiz kaldığını savunarak Her gün Diyarbakır da başka yerlerde cenaze törenimiz var. Ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakanı halen sessiz. Ülkede iç savaş çıkarmak üzere birileri harekete geçmiş; Başbakan, Cumhurbaşkanı, hükümet ortalarda yok. İçişleri bakanı, adalet bakanı sesi, çıtı çıkmıyor. Zannedersin ki bekliyorlar. Ülke bir karışsın. Herkes birbirine girsin. İç savaş çıksın. Ondan sonra Bakın, AKP nin kıymetini anlayın. AKP hükümetten düşünce ülke kaosa sürüklendi denmesini bekliyorlar herhalde. Biz buna izin vermeyeceğiz. Bu ülke AKP li, AKP siz yolunu yürüyecek dedi.

YAPAMIYORSANIZ, YÜRÜTEMİYORSANIZ BIRAKIN
Diyarbakır da can kayıplarının yaşandığı, dün meydana gelen, olaylara ilişkin olarak Diyarbakır emniyetini ve valiliğini faillerin belirlenmesi konusunda göreve çağıran Demirtaş, Diyarbakır da yaşanan saldırılardan ve katliamlardan büyük üzüntü duyduğumuzu belirtmek istiyorum. Bir kez daha yaşamını yitiren 4 kişiye Allah tan rahmet, bütün yakınlarına, halkımıza baş sağlığı diliyorum. Hüda-Par a yakınlığıyla bilinen bir derneğin başkanı katlediliyor. Suikaste uğruyor. Hemen akabinde Hizbullah militanı olduğu söylenen kişiler o anda hemen 2 arkadaşımızı, 2 HDP liyi olayın olduğu bir yerde katlediyor. Yine başka bir HDP li arkadaşımızı evinde beşinci katta gidip evinin içinde infaz ediyorlar. Kim neyi, ne yapmaya çalışıyor bunların ortaya çıkması için bütün bu tetikçilerin bağlantılarıyla ortaya dökülmesi lazım. Diyarbakır emniyetinin, valiliğinin zaman geçirmeden ilk olarak Diyarbakır mitingdeki katliam bombacısının bütün ilişkilerini alenen kamuoyuna açıklanması lazım. Madem bir zanlı yakaldınız, dün akşam tutuklandı. Kimdir, ismi, cismi, kimlerden yardım almıştır, hangi örgütlü bağlantılıdır, hangi zaafiyeti kullanarak miting alanına bomba sokmuştur, bunların açıklanması lazım. İkincisi Hüda-Par a yakın olan dernek başkanını kim katletmiştir? Kimse, bütün ilişkileriyle birlikte açıklanması lazım. Dün Diyarbakır da 3 HDP liyi kim katletmiştir? Bu bağlantılar açıklanmadan AKP yanlısı medyanın bugün manşetten veridiği gibi HDP liler Diyarbakır da infaza başladı deme seviyesizliğini, alçaklığını kimse bize atmaya çalışmasın. Hükümette onlar var. Katledilen biz, katliama uğrayan biz. Hükümet tarafından suçlanan da biz. Yapamıyorsanız, yürütemiyorsanız bırakın. Hükümeti de bırakın. İş yapamayacak durumdaysanız elbette ki ülkeyi yönetecek bir kadro çıkar diye konuştu.

ZANNEDERSİN Kİ İÇ SAVAŞ BEKLİYORLAR
Diyarbakır da yaşanan olaylar konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile hükümet yetkililerinin sessiz kaldığını savunan Demirtaş, Ben herkesten bu dönemde dikkatli ve tedbirli olmasını özellikle rica ediyorum. Herkes, bütün çevreler, siyasi partiler. Bizim kimseye düşmanlığımız yok. Biz silahlı bir örgüt falan değiliz. Bu saçmalığı bıraksınlar. Kimin elinde silah var, iyi biliyor herkes. Biz demokratik siyaset yapan Türkiye nin büyük bir siyasi hareketi, partisiyiz. Dolayısıyla herkes ama herkes halkın geleceğini düşünen herkes; sağduyu ve sabırla hareket etmeli. Biz, bütün bu provokasyon girişimlerine rağmen halkımızın örgütlü, disiplinli duruşu sayesinde provokasyonları boşa çıkardık ama bedelleri ağır oldu. Her gün cenaze toprağa veriyoruz. Her gün Diyarbakır da başka yerlerde cenaze törenimiz var. Ülkenin cumhurbaşkanı, başbakanı halen sessiz. Ülkede iç savaş çıkarmak üzere birileri harekete geçmiş; Başbakan, Cumhurbaşkanı, hükümet ortalarda yok. İçişleri bakanı, adalet bakanı sesi, çıtı çıkmıyor. Zannedersin ki bekliyorlar. Ülke bir karışsın. Herkes birbirine girsin. İç savaş çıksın. Ondan sonra Bakın, AKP nin kıymetini anlayın. AKP hükümetten düşünce ülke kaosa sürüklendi denmesini bekliyorlar herhalde. Biz buna izin vermeyeceğiz. Bu ülke AKP li, AKP siz yolunu yürüyecek. Barışını sağlayacak, demokrasisine kavuşacaktır ifadelerini kullandı.

HDP NİN OLGUN DURUŞU OLMASAYDI TÜRKİYE DE NEFES ALINAMAZ DURUMA GELİNECEKTİ
Saldırılar karşısında HDP nin sorumlu davrandığını ve böyle davranmaya devam edeceğini vurgulayan Demirtaş, Şu anda ülkenin birçok yerinde HDP, hedef haline getirilmiş durumda. Hedef haline getirenler de alenen HDP yi bu şekilde suçlayanlardır. Bundan vazgeçilmesi lazım. Biz bir savaşa girmedik, seçime girdik. Halk tercihte bulundu. Herkesin saygı duyması lazım. Partimizle ilgili meşruiyet tartışması yapan, zavallıdır sadece. Kendilerine oy gelince meşru oluyor da HDP oy alınca bu oylar meşruiyet sorgulamasına tabi tutuluyorsa kusura bakmasınlar kendi seviyesizlikleridir. Ne kadar da saldırsalar HDP hem demokratik duruşunu gösterecek hem de kendini savunmasını bilecektir. Biz kurbanlık koyun değiliz. Kaos yaratamayacaklar. İç savaş yaratamayacaklar. HDP nin halkımızın bu olgun duruşu olmasaydı bugün Türkiye de nefes alınamaz duruma gelinecekti. Biz sabırlı davrandık. Sorumlu davrandık. Böyle davranmaya devam edeceğiz şeklinde konuştu.

EMANET OYLARLA BARAJI AŞMIŞ BİR PARTİ DEĞİLİZ
7 Haziran da gerçekleştirilen Genel Seçimin ardından HDP ye yönelik oylara ilişkin emanet oy tartışmaları hakkındaki düşünceleri sorulan Demirtaş, barajın emanet oylarla geçilmediğine dikkat çekerek Biz yüzde 13.02 ye yakın oy aldık. Bunun içinde bir tane bile emanet oy varsa bu bizim için kıymetlidir. Fakat biz emanet oylarla barajı aşmış bir parti değiliz. Çok güçlü, örgütlü bir tabanımız var. Tabanın desteğiyle barajı aştık. Bize emaneten oy verdiğini düşünen bir kişi bile varsa biz ona saygı duyacağımızı belirttik. Her oy kıymetlidir. Ama HDP tümüyle emanet oylarla buradadır, şeklinde bir yaklaşım doğru olmaz açıklamasında bulundu.

HDP İLE YAN YANA DURMAK ANCAK SİZE ŞEREF KAZANDIRIR
Genel Seçim, sonrası dün yapılan ilk resmi değerlendirme toplantısından ne sonuç çıktığı sorulan Demirtaş, şunları kaydetti: Bazıları biz HDP ile yan yana durmayız falan, HDP ile görünmeyiz gibi şeyler ifade ediyorlar. HDP ile yan yana durmak ancak size şeref kazandırır, onu söyleyeyim. HDP nin şu anda Türkiye toplumuna demokratik siyasi olgunlukla bahşettiği şey, siyasi alandaki onurdur. Bizimle yan yana duranlar; bizim onurlu, şerefli duruşumuzdan nasiplenmiş olurlar. HDP ye saldırmaya kalkmasın kimse.EN ÇOK OKUNANLAR

Haberaks TV canlı yayınlayacak

1 Haberaks TV canlı yayınlayacak

Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

2 Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

Samsunpor'a çılgın prim...

3 Samsunpor'a çılgın prim...

Tanju Çolak moral verdi

4 Tanju Çolak moral verdi

Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Gün birlik olma günü'

5 Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Gün birlik olma günü'

Terme aşkı şair yaptı

6 Terme aşkı şair yaptı

22 Nisan Pazar Samsun hava durumu

7 22 Nisan Pazar Samsun hava durumu

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Savaş vereceğiz'

8 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Savaş vereceğiz'

Samsunspor'da tarihi viraj

9 Samsunspor'da tarihi viraj

Samsun sevdasına koşacak

10 Samsun sevdasına koşacak