Kök Hücre Bağışı Hastalara Umut Oluyor

Ordu Kan Bağış Merkezi Müdürü Cengiz Dönmez, Türkiye genelinde 47 bin 951 kişi kök hücre ve kemik iliği bağışında bulundu. Orta Karadeniz’de bağış yapan kişi sayısı 4 bin 262 olurken Ordu’da bu sayı 736 kişiye ulaştı dedi.

Kök Hücre Bağışı Hastalara Umut Oluyor

Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliğinde başlatılan ’Türkök’ projesi, Ordu’da kök hücre ve kemik iliği bağışı alamaya devam ediyor. Proje ile birlikte kemik iliği kanseri hastalarına yeni bir yaşam sunabilmek için uygun dokuların günü ve zamanı geldiğinde tespitinin kolaylaştırılması açısından ortak ulusal kemik iliği veri bankası oluşturuldu. Kemik iliği kanseri hastasının tedavisinde uygun dokuya sahip kişiler, bu veri sistemi ile bulunacak. Ordu’da 737 vatandaş kök hücre bağışı için kan bağış merkezlerindeki formları doldurduktan sonra kan vererek, aynı dokulara uygun hasta bulunduğunda nakil işlemi gerçekleştirmek için bağışçı oldu. Konuya ilişkin açıklama yapan Ordu Kan Bağış Merkezi Müdürü Cengiz Dönmez, kök hücre ve kemik iliği bağışlarından önemli gelişmeler yaşandığını ve her geçen gün bağışların arttığını söyledi.

ORDU’DA 736 KİŞİ KÖK HÜCRE BAĞIŞI YAPTI

Türkiye geneli ve Karadeniz Bölgesi’nde bağışlanan kök hücre ve kemik iliği bağışları hakkında bilgiler veren Dönmez, Kök hücre bağışında Türkiye genelinde 47 bin 951 sayısına ulaşıldı. Orta Karadeniz Bölgesi’nde kök hücre bağışı 4 bin 262 oldu. Bölgede kök hücre bağışı yapan 4 bin 262 kişinin 2 bin 602’si 2015 yılında, bin 655 kişide 2014 yılında bağış yaptı. Ordu’da ise toplamda 736 kişi kök hücre bağışında bulundu. Bunların 316’sı 2015 yılı içerisinde 420 kişide 2014 yılında da kök hücre bağışı yapan kişi sayısı oldu diye konuştu.

KÖK HÜCRE BAĞIŞLARI YAPILAN TESTLERİN ARDINDAN UYGULANIYOR

Kök hücre bağışında bulunan vatandaşların test için verdiği kanları bağış olarak algıladığını ancak o kanların yalnızca testlerde kullanıldığını aktaran Dönmez, Kök hücre bağışında önemli gördüğümüz husus, kişilerin doldurmuş olduğu bilgilendirme formları ve kendilerinden almış olduğumuz 3 tüp numunenin ortak havuzda saklanılması için verdiklerinin unutulmamasıdır. Çünkü vatandaşlarımız yanlış yada eksik bilgilendirme sonucunda vermiş oldukları 3 tüp kanla kök hücre ya da kemik iliği bağışı yaptıklarını zannediyorlar. Esasında bu kanlar yalnızca yapılacak testler için alınmış kanlardır. Esas kök hücre ve kemik iliği bağışı uygun kişi bulunduğunda kişiye tekrar ulaşılarak yapılacaktır. Hastaya uygun dokunun bulunmasından sonra yan etkisi olmayan belli başlı tedavilerle kök hücre bağışı uygulanacaktır. Hasta bir insana vereceğimiz en güzel hediye de yapacağımız bağışlarla onları hayata dündürmektir şeklinde konuştu.

BAĞIŞÇILARIN VAZGEÇMEMESİ GEREKİYOR

Kök hücre bağışında en önemli konulardan birinin de bağış yapacak kişilerin bağış zamanı geldiğinde bu işten vazgeçmemesi olduğunu vurgulayan Dönmez, Bağışçı kök hücre bağışında bulunmayı kabul ediyor. Daha sonra uygun hasta bulunduğunu bağışçıya ulaşıyoruz ve tedaviye çağırıyoruz. Bağış yapacak kişi o an vazgeçtiğini ve tedaviye gelemeyeceğini söylüyor. Bu sebeple kesinlikle geri dönüş olduğunda bağışta bulunacak vatandaşların olması gerekiyor. Çünkü hastaya, uygun doku bulduk dedikten sonra bağışçı vazgeçti demek çok zor oluyor. Bu sebeple bağışta bulunacak vatandaşlarımızın çok duyarlı olması gerekiyor ifadelerini kullandı.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunun o ilçesi göçle canlanacak

1 Samsun'un o ilçesi göçle canlanacak!

Efsane futbolcular cezaevinde

2 Efsane futbolcular cezaevinde

Samsunsporun hazırlık maçı iptal oldu Şok istifa

3 Samsunspor'un hazırlık maçı iptal oldu... Şok istifa!

Samsunspor Başkan Yardımcısı Araboğlu İddialar asılsız Parayla alakası yok

4 Samsunspor Başkan Yardımcısı Araboğlu: 'İddialar asılsız... Parayla alakası yok'

Kılıçdaroğlundan Kalkavan ailesine taziye

5 Kılıçdaroğlu'ndan Kalkavan ailesine taziye

Karar Özalanda

6 Karar Özalan'da

Billy attı Samsun kazandı

7 Billy attı Samsun kazandı

Samsunspor unutmadı

8 Samsunspor unutmadı

Sinopta feci kaza  Ölü ve yaralılar var

9 Sinop'ta feci kaza ! Ölü ve yaralılar var

Süper Kupa maçının saati belli oldu

10 Süper Kupa maçının saati belli oldu!