Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

GİRGİN’DEN LYS’YE GİRECEKLERE MESAJ

İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, üniversiteye giriş sınavlarının ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) girecek olan öğrencilere başarılar diledi.

GİRGİN’DEN LYS’YE GİRECEKLERE MESAJ

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Samsun’da da 13-14 ve 20-21 Haziran 2015 tarihlerinde 5 oturumda 210 bina ve 2 bin 100 salonda yaklaşık 17 bin öğrencinin gireceği sınavda öğrencilerin heyecanlanmaması gerektiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, “Öğrencilerimiz uzunca bir süre bu sınavlara hazırlık yaptılar. Aileler hazırlandı. Okullarımız, öğretmenlerimiz ve yöneticilerimiz öğrencilerimize yardımcı olmaya çalıştılar. Öğrencilerimize başarılar diliyorum. Velilerimizin çocuklarından olan beklentilerini gerçekçi olarak tespit etmelerinde fayda var. Çocuklarımız bazen ailelerin beklentilerinin altında kalabiliyorlar. Hayatımız sadece üniversite sınavlarına bağlı değil, hayatımız yine devam edecek. Yine sınavlar olacak. Dolayısıyla bu sınav geçilmesi gereken bir eşiktir. Öğrencilerimiz ‘ben bu sınavı kazanamazsam ne olacak, hayatım sönecek’ diye bir anlayışa girmelerini istemiyoruz. Çünkü onların kat sinirlerini germekten ve onlara fazla stres yüklemekten başka bir işe yaramıyor” dedi.
Velilerin de öğrenciler kadar başarılı olduğunu ifade eden Girgin, “Önümüzdeki yeni eğitim öğretim yılında okullara dönüşecek olan dershanelerimiz olacak. Dolayısıyla yaz ayları bizim açımızdan yoğun geçecek. LYS’ye girecek olan öğrencilerimizde özellikle gürültüsüz, stressiz girebilmeleri için vatandaşlarımızın bu konuda destek olmalarını bekliyoruz. Velilerimizde en az öğrencilerimiz kadar heyecanlılar. Onlarında bu heyecanlarını da paylaşıyoruz. Öğrencilerimize bu heyecanın, bu baskının bir baskı olarak, bir ölüm kalım meselesi olarak yansımaması çok önemlidir. Birçok öğrencimizin çok iyi üniversiteler bitirebildiği halde, hayat başarısının çok iyi olamadığını, mutlu olamadığını, iş bulamadığını, biraz daha vasat okullar bitiren öğrencilerimizin hayatta daha başarılı olduğunu ve daha güzel işlerde çalışabildiği de bir gerçektir. Dolayısıyla hayat başarısını ve mutluluğu esas alan bir pencereden bakmalarını daha doğru olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.
Kendi kızının da LYS sınavına gireceğini belirten Girgin, “Bu arada ilin hem Milli Eğitim Müdürü olarak hem de veli olarak da bende bu heyecanı bu yıl yaşayacağız. Benim kızımda LYS sınavına girecek. Oda hazırlık yaptı. Bizde anne ve baba olarak kızımıza destek olduk. Nihayetinde kızımızın yapabileceklerini ve yapamayacaklarını biliyoruz. Performansını en iyi şekilde yansıtırsa bir sorun olmaz” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Fındık fiyatları yükselişe geçti

1 Fındık fiyatları yükselişe geçti

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren O bölgeye takviye yapılacak

2 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: O bölgeye takviye yapılacak

 Adiloviç, bugün imzalıyor

3 Adiloviç, bugün imzalıyor

Samsunda 3 akademisyen FETÖden tutuklandı

4 Samsun'da 3 akademisyen FETÖ'den tutuklandı

Simsarların bıçaklı kavgası 1 yaralı

5 Simsarların bıçaklı kavgası: 1 yaralı

Samsunda bir mühendis PKKKCKdan gözaltına alındı

6 Samsun'da bir mühendis PKK/KCK'dan gözaltına alındı

 Taşlar yerine oturuyor

7 Taşlar yerine oturuyor...

Samsunda oto kurşunlamaya 2 gözaltı

8 Samsun'da oto kurşunlamaya 2 gözaltı

Valilikte Samsunspor zirvesi

9 Valilikte Samsunspor zirvesi

Samsunda tüfekle oğlunu vuran baba serbest

10 Samsun'da tüfekle oğlunu vuran baba serbest