GİRGİN’DEN LYS’YE GİRECEKLERE MESAJ

İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, üniversiteye giriş sınavlarının ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) girecek olan öğrencilere başarılar diledi.

GİRGİN’DEN LYS’YE GİRECEKLERE MESAJ

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Samsun’da da 13-14 ve 20-21 Haziran 2015 tarihlerinde 5 oturumda 210 bina ve 2 bin 100 salonda yaklaşık 17 bin öğrencinin gireceği sınavda öğrencilerin heyecanlanmaması gerektiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, “Öğrencilerimiz uzunca bir süre bu sınavlara hazırlık yaptılar. Aileler hazırlandı. Okullarımız, öğretmenlerimiz ve yöneticilerimiz öğrencilerimize yardımcı olmaya çalıştılar. Öğrencilerimize başarılar diliyorum. Velilerimizin çocuklarından olan beklentilerini gerçekçi olarak tespit etmelerinde fayda var. Çocuklarımız bazen ailelerin beklentilerinin altında kalabiliyorlar. Hayatımız sadece üniversite sınavlarına bağlı değil, hayatımız yine devam edecek. Yine sınavlar olacak. Dolayısıyla bu sınav geçilmesi gereken bir eşiktir. Öğrencilerimiz ‘ben bu sınavı kazanamazsam ne olacak, hayatım sönecek’ diye bir anlayışa girmelerini istemiyoruz. Çünkü onların kat sinirlerini germekten ve onlara fazla stres yüklemekten başka bir işe yaramıyor” dedi.
Velilerin de öğrenciler kadar başarılı olduğunu ifade eden Girgin, “Önümüzdeki yeni eğitim öğretim yılında okullara dönüşecek olan dershanelerimiz olacak. Dolayısıyla yaz ayları bizim açımızdan yoğun geçecek. LYS’ye girecek olan öğrencilerimizde özellikle gürültüsüz, stressiz girebilmeleri için vatandaşlarımızın bu konuda destek olmalarını bekliyoruz. Velilerimizde en az öğrencilerimiz kadar heyecanlılar. Onlarında bu heyecanlarını da paylaşıyoruz. Öğrencilerimize bu heyecanın, bu baskının bir baskı olarak, bir ölüm kalım meselesi olarak yansımaması çok önemlidir. Birçok öğrencimizin çok iyi üniversiteler bitirebildiği halde, hayat başarısının çok iyi olamadığını, mutlu olamadığını, iş bulamadığını, biraz daha vasat okullar bitiren öğrencilerimizin hayatta daha başarılı olduğunu ve daha güzel işlerde çalışabildiği de bir gerçektir. Dolayısıyla hayat başarısını ve mutluluğu esas alan bir pencereden bakmalarını daha doğru olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.
Kendi kızının da LYS sınavına gireceğini belirten Girgin, “Bu arada ilin hem Milli Eğitim Müdürü olarak hem de veli olarak da bende bu heyecanı bu yıl yaşayacağız. Benim kızımda LYS sınavına girecek. Oda hazırlık yaptı. Bizde anne ve baba olarak kızımıza destek olduk. Nihayetinde kızımızın yapabileceklerini ve yapamayacaklarını biliyoruz. Performansını en iyi şekilde yansıtırsa bir sorun olmaz” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da tramvay araca çarptı: 1 yaralı

1 Samsun'da tramvay araca çarptı: 1 yaralı

Cemal Safi'yi tanımak...

2 Cemal Safi'yi tanımak...

AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

3 AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

Asker eğlencesi dönüşü feci kaza: 2 ölü, 2 yaralı

4 Asker eğlencesi dönüşü feci kaza: 2 ölü, 2 yaralı

İznik'te şüpheli ölüm

5 İznik'te şüpheli ölüm

Kızılcahamam Emniyetinden zehir tacirlerine ağır darbe

6 Kızılcahamam Emniyetinden zehir tacirlerine ağır darbe

Keskin'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

7 Keskin'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

Düzce Üniversitesi öğrencileri madalyaya doymuyor

8 Düzce Üniversitesi öğrencileri madalyaya doymuyor

Kadına yönelik şiddet ile mücadele eğitimi verildi

9 Kadına yönelik şiddet ile mücadele eğitimi verildi

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

10 Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı