ZOR VEDA

Samsun un Çarşamba İlçesi ne 15 kilometre uzaklıktaki Kumköy İlkokulu nda görev yapan, Dilek Livaneli nin girişimi ile yurt dışından gelen 3 gönüllü yabancı eğitmen, bugün gözyaşlarıyla köyden ayrıldı.

ZOR VEDA

Kumköy İlkokulu nun müdür yetkili sınıf öğretmeni Dilek Livaneli, 6 yıldır bulunduğu okulda yaptığı çalışmalar sonucunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Samsun da 2012 de Yılın mesleğinde fark yaratan öğretmeni seçildi. Okulun iç donanımı ve fiziki şartlarını tamamen yenileyen Livaneli, sosyal içerikli projeler hazırlayıp 14 öğrencisine ilkleri yaşattı. Yaptığı çalışmalarla fark yaratan Livaneli, Hint asıllı iş adamı Sunny Varkey in eğitim alanında projeler geliştirmek amacıyla kurduğu ve onursal başkanlığını ABD eski Başkanı Bill Clinton ın üstlendiği Varkey Gems Vakfı (Varkey GEMS Foundation) tarafından düzenlenen Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi nin (The Global Teacher Prize) seçtiği En iyi 50 öğretmen arasında yer aldı. Livaneli, böylece dünya çapında 5 bin öğretmenin arasından ilk kez son 50 ye kalan tek Türk öğretmen oldu. Dilek Livaneli nin öğrencilerinin İngilizce eğitim alması için kaymakamlığın desteğiyle Bu Dünya Hepimizin Projesi kapsamında Rusya dan Olga Nazarova, Fransa dan Marie Matussiere, Güney Kore den Yunie Nam gönüllü olarak İngilizce eğitimi vermek üzere geçen 29 Mayıs ta Samsun a geldi.

3 yabancı eğitmen, Kumköy İlkokulu nda birleştirilmiş sınıfta eğitim gören öğrencilere İngilizce öğretmeye başladı. Bugün düzenlenen karne töreniyle Kumköy İlkokul da yaz tatiline girerken 3 yabancı eğitmen de Dilek öğretmene, öğrencilere ve ailelerine veda etti. Karne töreni sırasında duygu dolu anlar yaşandı. Öğrenciler yabancı eğitmenlere sarılarak veda etti. 3 yabancı eğitmenle vedalaşan Dilek Livaneli ve öğrenci anneleri ise göz yaşlarına boğuldu. Yabancı eğitmenler de gözyaşlarına hakim olamadı.

Karne törenin ardından 3 eğitmen Kumköy den ayrıldı. 3 yabancı eğitmen ile vedalaşmanın çok zor olduğunu belirten Livaneli, 3 gönüllü eğitmen 15 gün boyunca öğrencilerime ve evlerinde kaldıkları köy halkına İngilizce öğrettiler. Aramızda çok güzel bir kültürel etkileşimin yanında duygusal bir bağ da oluştu. Vedalaşmak çok zor oldu. Onları tekrar ülkemize davet ettik. Kim bilir belki biz de bir gün öğrencilerimle birlikte onların ülkelerine gitme fırsatı yakalarız. Bu anlamda çok mutluyum dedi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'dan üç transfer

1 Samsunspor'dan üç transfer

Efsaneler bir bir Samsunspor'a dönüyor

2 Efsaneler bir bir Samsunspor'a dönüyor

Samsunspor'da bu ikili tamam

3 Samsunspor'da bu ikili tamam

Samsunspor Kulübü'nden açıklama: 'Fırsatçılarla' alakamız yok

4 Samsunspor Kulübü'nden açıklama: 'Fırsatçılarla' alakamız yok

Samsunspor'da İldiz ve Yoldaş ön plana çıkıyor

5 Samsunspor'da İldiz ve Yoldaş ön plana çıkıyor

Samsunspor Basın Sözcüsü Çakır: 'Tahta sorunu yok'

6 Samsunspor Basın Sözcüsü Çakır: 'Tahta sorunu yok'

Samsun'da para çantasını itfaiye kurtardı

7 Samsun'da para çantasını itfaiye kurtardı

Samsun'da inşaattan düşen işçi yaralandı

8 Samsun'da inşaattan düşen işçi yaralandı

20 yıllık mesleğini bu iş için bıraktı

9 20 yıllık mesleğini bu iş için bıraktı

Samsunspor'da 5 saatlik toplantı

10 Samsunspor'da 5 saatlik toplantı