Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

ZOR VEDA

Samsun un Çarşamba İlçesi ne 15 kilometre uzaklıktaki Kumköy İlkokulu nda görev yapan, Dilek Livaneli nin girişimi ile yurt dışından gelen 3 gönüllü yabancı eğitmen, bugün gözyaşlarıyla köyden ayrıldı.

ZOR VEDA

Kumköy İlkokulu nun müdür yetkili sınıf öğretmeni Dilek Livaneli, 6 yıldır bulunduğu okulda yaptığı çalışmalar sonucunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Samsun da 2012 de Yılın mesleğinde fark yaratan öğretmeni seçildi. Okulun iç donanımı ve fiziki şartlarını tamamen yenileyen Livaneli, sosyal içerikli projeler hazırlayıp 14 öğrencisine ilkleri yaşattı. Yaptığı çalışmalarla fark yaratan Livaneli, Hint asıllı iş adamı Sunny Varkey in eğitim alanında projeler geliştirmek amacıyla kurduğu ve onursal başkanlığını ABD eski Başkanı Bill Clinton ın üstlendiği Varkey Gems Vakfı (Varkey GEMS Foundation) tarafından düzenlenen Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi nin (The Global Teacher Prize) seçtiği En iyi 50 öğretmen arasında yer aldı. Livaneli, böylece dünya çapında 5 bin öğretmenin arasından ilk kez son 50 ye kalan tek Türk öğretmen oldu. Dilek Livaneli nin öğrencilerinin İngilizce eğitim alması için kaymakamlığın desteğiyle Bu Dünya Hepimizin Projesi kapsamında Rusya dan Olga Nazarova, Fransa dan Marie Matussiere, Güney Kore den Yunie Nam gönüllü olarak İngilizce eğitimi vermek üzere geçen 29 Mayıs ta Samsun a geldi.

3 yabancı eğitmen, Kumköy İlkokulu nda birleştirilmiş sınıfta eğitim gören öğrencilere İngilizce öğretmeye başladı. Bugün düzenlenen karne töreniyle Kumköy İlkokul da yaz tatiline girerken 3 yabancı eğitmen de Dilek öğretmene, öğrencilere ve ailelerine veda etti. Karne töreni sırasında duygu dolu anlar yaşandı. Öğrenciler yabancı eğitmenlere sarılarak veda etti. 3 yabancı eğitmenle vedalaşan Dilek Livaneli ve öğrenci anneleri ise göz yaşlarına boğuldu. Yabancı eğitmenler de gözyaşlarına hakim olamadı.

Karne törenin ardından 3 eğitmen Kumköy den ayrıldı. 3 yabancı eğitmen ile vedalaşmanın çok zor olduğunu belirten Livaneli, 3 gönüllü eğitmen 15 gün boyunca öğrencilerime ve evlerinde kaldıkları köy halkına İngilizce öğrettiler. Aramızda çok güzel bir kültürel etkileşimin yanında duygusal bir bağ da oluştu. Vedalaşmak çok zor oldu. Onları tekrar ülkemize davet ettik. Kim bilir belki biz de bir gün öğrencilerimle birlikte onların ülkelerine gitme fırsatı yakalarız. Bu anlamda çok mutluyum dedi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Fındık fiyatları düşüşte ama üretici panik yapmamalı

1 'Fındık fiyatları düşüşte ama üretici panik yapmamalı'

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinin acı günü

2 Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin acı günü

Samsundaki Bank Asya operasyonunda sıcak gelişme

3 Samsun'daki 'Bank Asya' operasyonunda sıcak gelişme

Samsunda feci kaza 1 ölü, 1 yaralı

4 Samsun'da feci kaza: 1 ölü, 1 yaralı

Karadenizde 11 terörist

5 Karadeniz'de 11 terörist

Fındık fiyatları neden yükselmiyor İşte cevabı

6 Fındık fiyatları neden yükselmiyor? İşte cevabı...

Samsunda 11 Iraklı gözaltına alındı

7 Samsun'da 11 Iraklı gözaltına alındı

Orduda 25 yaşındaki çocuğa şiddet uygulamıştı O adamdan ilginç savunma

8 Ordu'da 2.5 yaşındaki çocuğa şiddet uygulamıştı! O adamdan ilginç savunma

Samsun dahil 11 ilde FETÖ operasyonu

9 Samsun dahil 11 ilde FETÖ operasyonu!

Bakan Kılıç Samsunspor taraftarına seslendi

10 Bakan Kılıç Samsunspor taraftarına seslendi