Yıllara Esneyerek direniyor

Samsun da, 1912 yılında inşa edilen, günümüzde Atatürk Anadolu Lisesi olarak hizmet veren tarihi Samsun Sultanisi , inşasında kullanılan demir profiller nedeni ile sarsıntılar karşısında esneyerek, yıllara rağmen ayakta kalabiliyor

Yıllara Esneyerek direniyor

Samsun da, 1912 yılında inşa edilen ve günümüzde Atatürk Anadolu Lisesi olarak hizmet veren binada okul müdürü olan İzzet Acarel,  binalarının esnemesi ile dikkat çektiğini söyledi. Samsun Sultanisi adıyla 1912 yılında okul olarak inşa edilen binanın, o yıllarda çimento olmadığı için kat aralarının demir profil ve tuğla kullanılarak inşa edildiğini anlatan Acarel, binanın sağlamlığı nedeni ile hasar görmeden 103 yıl boyunca ayakta kalabildiğine işaret etti.

DEPREME ÇOK DAYANIKLI 
Tarihi yapının bodrum katıyla beraber üç katlı bir bina olduğunu belirten Acarel, 535 öğrencili okulun, yürürken esnediğinin hissedildiğine işaret ederek, şöyle konuştu:
O yıllarda çimento yok, kaynak yok. Dolayısıyla volta tekniği denilen bugünün çelik konstrüksiyon mimarisi tarzında yapılmış bir okul. Bu manada çok önemli bir yapı olduğunu düşünüyorum. İkinci kat yapılırken dizilen iki demir arası tuğlalar ile kapatılmış. Hazır beton dediğimiz beton olmadığı için bunlar demirler ile birleştirilmiş. Bina demir olduğu için esniyor. Bunu yürürken bile hissedebiliyorsunuz. Bina depreme çok dayanıklı. Bugüne kadar hasar görmeden ayakta kalabilmiş. Esnemesi demek yıkılması ya da sallantısı var diye tehlikeli demek değil, demir olduğu için esniyor. Bu yüzden inşası demir, depreme çok daha dayanıklı. Amortisör gibi düşünün esniyor ama dağılmıyor, kopmuyor, yıkılmıyor. Aslında o zamanın teknolojisiyle bir avantaj. Burası sağlam, depreme dayanıklı.

103 YILLIK MARSİLYA KİREMİDİ 
Batı ülkelerinde 300 - 500 yıllık okullar olduğunu anımsatan Acarel, Türkiye de de çok sayıda asırlık bina olduğunu, bu binaların yaşatılması gerektiğini vurguladı. Tarihi binanın yapımı sırasında Fransa nın Marsilya şehrinden kiremit getirildiğini de belirten Acarel, 103 yıl öncesine ait ellerinde bir kiremit kaldığını onu da özenle sakladıklarını anlattı. Okulun trabzanlarının da yine o yıllara ait tekniklerle yapıldığını dile getiren Acarel, şöyle devam etti: Tırabzan dediğimiz demirler var, o zaman yine elektrik kaynağı olmadığı için bunlar da dövme demir denilen tarzda yapılıyor. Daha sonra bunların eklenmesi, kaynak söz konusu olmadığı için perçin sistemi ile yapılıyor. Bunlar da bizim için değerli kabul ettiğimiz o yıllarda çok emek verilerek yapılan teknikler. Her şeyi kendi şartlarında değerlendirmek lazım. O yıllarda tavan yüksek oluyor. Bu binada tavan 3 - 3,5 metre yüksekliğinde. Bu nedenle salonlarda, sınıflarda konuştuğunuz zaman çok fazla gürültü hissetmiyorsunuz.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü de söz konusu tarihi binanın yapım tekniği ve kullanılan malzemeler nedeni ile sağlam bir bina olduğunu belirterek, binanın yürürken bile esnediğinin hissedilmesinin yapıda ağırlıklı olarak demir profiller kullanılmasından kaynaklandığını kaydetti.

 EN ÇOK OKUNANLAR

SAMSUNSPOR'DA SÜRPRİZ GELİŞME

1 SAMSUNSPOR'DA SÜRPRİZ GELİŞME

Samsunspor'da tedarikçi bulundu

2 Samsunspor'da tedarikçi bulundu

Samsunspor'dan açıklama: 'Lütfen değiştirin'

3 Samsunspor'dan açıklama: 'Lütfen değiştirin'

Karadeniz'e yeni stad

4 Karadeniz'e yeni stad

Samsunspor'da yeni teknik direktör imzayı atıyor

5 Samsunspor'da yeni teknik direktör imzayı atıyor

Samsunspor'da uzun mesai

6 Samsunspor'da uzun mesai

Samsunspor'da Taner Taşkın dönemi: '3. apoleti Samsun'da takacağım'

7 Samsunspor'da Taner Taşkın dönemi: '3. apoleti Samsun'da takacağım'

Samsun'da alkollü sürücü dehşeti: 5 yaralı

8 Samsun'da alkollü sürücü dehşeti: 5 yaralı

Enes'in sözleşmesi uzatıldı

9 Enes'in sözleşmesi uzatıldı

Atatürk'ün kayıp çantası Karadeniz'de bulundu

10 Atatürk'ün kayıp çantası Karadeniz'de bulundu