Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Akıllı Serada El Değmeden Ürün Yetiştirdiler

Amasya Üniversitesi’nde tasarlanan akıllı sera ile çiftçiler diktikleri ürünü gelişim sürecini takip ederek oranları değişen sistemlerin desteğiyle el değmeden yetiştirebilecek.

Akıllı Serada El Değmeden Ürün Yetiştirdiler

Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Elektrik ve Enerji Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Cenk Gezegin ve öğrencileri, tasarladıkları akıllı serada ilk olarak çilek üretimini başarıyla gerçekleşirken, gelecek dönem içinde diğer ürünlerin yetiştirilmesini planlıyorlar.

İki metrekarelik alana sahip olan serada sulama, ısıtma, havalandırma, ilaçlama ve gübreleme gibi işlemlerin otomatik olarak yapıldığını anlatan Öğretim Görevlisi Gezegin, “Ürünümüzün kontrolünü sağlayan pano üzerinden çiftçimiz hangi ürünü diktiyse serasına menüden ürünü seçip diktiği haftanın, günün verisini girdiğinden itibaren gerekli olan haftalar içerisindeki sıcaklıklar, nem değerleri ve toprak nem değerine göre sistem kendisi otomatik olarak sulatmakta, ısıtıcıyı ve fanları devreye almaktadır. Dolayısıyla çiftçi hiçbir şekilde bu işlerle uğraşmayacak. Bu iş otomatik bir şekilde gerçekleşecektir” dedi.

Yetiştiricinin hiç serasına gelmeden internet üzerinden sera içerisinde bulunan kamera sistemiyle ürünleri takip edebileceğini vurgulayan Cenk Gezegin, “Herhangi bir olumsuzluk varsa kontrol edebilecek, dolayısıyla haftalarca uğramadan sadece ürününü toplamaya gelebilecek bir şekilde sera tasarladık” diye konuştu.

Seranın üzerindeki gün boyu enerji depolayan güneş panelinden temin edilen elektriğin seranın aküleri şarj ettiğini ve böylece olası bir don tehlikesinde rezistansların çalışmasının sağlandığına da değinen Gezegin, “Özellikle son yıllarda sera ve tavuk çiftliklerine yönelik birçok ürün çıkıyor piyasaya. Bizim ürünümüzün farklılığı onlar içerideki sıcaklık, nem veya toprak-nem değerini sabit tutarken bizim sistemimizde yetişme evrelerinde hafta hafta gerekli olan sıcaklık ve nem değerlerine göre kontrol sağlanıyor. Aradaki en büyük fark bu” diye konuştu.

Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında düzenlenen tarım fuarında sergilenen akıllı seranın yoğun ilgi gördüğünü anlatan öğrencilerden Ahmet Barkoç da arkadaşları Ersin Çeçenoğlu, Taner Eser ve Hüseyin Burak Çolak’ın da görev aldığı çalışmanın okullarında düzenlenen proje yarışmasında ikincilik kazandığını anlattı.

Her anlamda büyük tasarruf sağlayacak ürünün desteklenmesi halinde büyütülüp geliştirilebileceğine dikkat çeken Teknik Bilimler MYO Müdürü Doç. Dr. Feda Öner, okullarının yaptığı başarılı çalışmalara bir yenisini daha eklediğine değinip ekiptekileri kutladı.

AkıllıEN ÇOK OKUNANLAR

Görüşüyoruz net bir şey yok

1 Görüşüyoruz net bir şey yok

Kazanmaya ihtiyacımız var

2 Kazanmaya ihtiyacımız var

Ne değişecek

3 Ne değişecek?..

Gözyaşları içinde toprağa verildi

4 Gözyaşları içinde toprağa verildi

Samsunda Çağlarırmak için mevlit okutuldu

5 Samsun'da Çağlarırmak için mevlit okutuldu

Bu şehrin çocukları Samsunsporludur

6 Bu şehrin çocukları Samsunsporludur

Yasak bölge protestosu

7 'Yasak bölge' protestosu

Samsundan İngiltereye

8 Samsun'dan İngiltere'ye

Giresunda karakol saldırısının faillerinden 3ü ölü, 1i yaralı ele geçirildi

9 Giresun'da karakol saldırısının faillerinden 3'ü ölü, 1'i yaralı ele geçirildi

Samsun şehidini karşıladı

10 Samsun şehidini karşıladı