ECZANELER KANSER İLACI SATAMAYACAK

Sağlık Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle, kanser ilaçlarının eczanelerde satışına yasak getirdi. Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, kanser ilaçlarının eczaneler dışında temininde ciddi sıkıntılar yaşanacağını söyledi

ECZANELER KANSER İLACI SATAMAYACAK

Sağlık Bakanlığı yayınladığı genelgeyle, kanser ilaçlarının eczanelerde satışına yasak getirdi. 1 Temmuz’dan itibaren kanser ilaçlarını sadece hastaneler verecek. 

İLAÇLARIN BOZULMASI KAÇINILMAZ
Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, bu uygulamanın ciddi sorunlar yaratacağını öne sürdü. Karacan Daha önce defalarca kanser ilaçlarının eczane dışından temininde ciddi sorunlar yaşanabileceğini belirtmiştik. Bununla ilgili son uyarımızın ardından hastane eczanelerinden kanser ilaçları çalındı. 5 farklı ilde yapılan operasyonlarda, hastanelerden çaldıkları pahalı kanser ilaçlarını daha ucuza satmaya çalışan kişiler yakalandı. Çaldıkları ilaçların milyonlarca lira değerinde olduğu belirtiliyor. Henüz bu uygulama hayata geçmeden  milyonlarca liralık ilaç vurgun haberi almamız çok üzücüdür. Görülüyor ki, hastanelerde ciddi anlamda güvenlik sorunu da yaşanıyor. İlaçlar kötü niyetli kişilerce çalınabiliyor. Öte yandan, çalınarak hastalara daha ucuza satılmaya çalışılan bu ilaçların çoğu soğuk zincir ilaçtır ve uygun saklama koşulları yerine getirilmezse ilaçların bozulması kaçınılmazdır. Hastanelerde yeterli depolama alanı, sağlıklı stok takip programları olmadığından bu koşulların yerine getirilmesi oldukça güçtür dedi. 

CİDDİ SORUNLAR YAŞANACAK 
SGK nın bu uygulama ile onkoloji tedavisi gören hastaların ilaca ulaşabilirliğini artırmayı ve hastane dışına çıkmadan ilaçları bulabilmelerini sağlamayı hedeflediğini söyleyen Karacan, Bunun pratikte uygulanamayacağı ve tüm kamu hastanelerince aynı standartla yapılamayacağı aşikardır. İlaç Takip Sistemi (İTS), hastane eczanelerinde, serbest eczanelerdeki gibi çalıştırılamadığından, ilaç geri çekme ve toplama şartlarında hangi ilacın hangi hastaya verildiği hastane eczaneleri açısından tespit edilememektedir.  İTS ile ilacın takibi yapılmaz ise, sahte ya da çalıntı ilacın hastane eczanelerine girmesi ve izini kaybettirmesi kaçınılmaz olacaktır. Hastalarımızı bekleyen tüm bu olumsuz tablo sonrasında şunun altını bir kez daha çizmek istiyoruz. İlaç, kolay ulaşılabilir ve dağıtımından hastaya ulaşmasına kadar eczacı kontrolünde olmalıdır. Kamu hastanelerindeki yetersiz sayıdaki eczacı ve yetkin olmayan personelle bu uygulamanın yapılması, hasta ve ilaç güvenliği açısından ciddi sorunlar oluşturacaktır. Hastalarımızı bekleyen en önemli sorun hiç kuşkusuz hastanelerdeki güvenlik sorunudur. Dolayısıyla özellikle kanser gibi son derece zorlu bir tedavi süreci yaşayan hastalarımızı mağdur edecek bu uygulamadan ivedilikle vazgeçilmesi konusunda SGK, Sağlık Bakanlığı ve tüm yetkili kurumları yeniden hassas davranmaya davet ediyoruz diye konuştu.

Bayram OKEN ÇOK OKUNANLAR

Kaldırım aday adayı

1 Kaldırım aday adayı

Samsunspor'da ikisi de olmayacak

2 Samsunspor'da ikisi de olmayacak

Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

3 Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

Samsun'da 'uçan imam' hapiste

4 Samsun'da 'uçan imam' hapiste

Yaşam savaşını kaybetti

5 Yaşam savaşını kaybetti

Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

6 Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

Samsun Cumhurbaşkanı'na hazır

7 Samsun Cumhurbaşkanı'na hazır

Samsun'da Jandarma'dan yeni uygulama

8 Samsun'da Jandarma'dan yeni uygulama

Cemal Safi'ye son görev

9 Cemal Safi'ye son görev

Samsun'da bakkalını 68 yıldır güler yüzle açıyor

10 Samsun'da bakkalını 68 yıldır güler yüzle açıyor