DEV-LİS ÖRGÜT MÜ ?

Gezi olayları sırasında gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Berkin Elvan ın doğum gününde, Taksim metro çıkışında pankart açan biri lise öğrencisi 2 eylemci hakkında 8 er yıla kadar hapis istemli dava açıldı.

DEV-LİS ÖRGÜT MÜ ?

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı nca hazırlanan iddianamede 19 yaşındaki lise öğrencisi Ş.C.S. ile 20 yaşındaki B.K. nin kamuoyu hassasiyeti olan konuları bahane edip gösteri yaparak kendilerine toplumsal destek zemini hazırlamaya çalıştıkları belirtildi. İddianamede, şüphelilerin tedavi gördüğü hastanede vefat eden Berkin Elvan ın öldürülmesini bahane ederek 5 Ocak 2015 günü, saat 17.00 sıralarında Taksim metro çıkışı yanındaki havalandırma demirlerine tırmandıkları anlatıldı.

İHTARA RAĞMEN EYLEMLERİNE DEVAM ETTİLER

İyi ki doğdun Berkin Elvan. Mücadelemizde yaşayacaksın. Dev-Lis yazılı pankart açan şüphelilere, alanın toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemeye uygun olmadığı ikaz edilmesine rağmen eylemlerine devam ettikleri belirtildi. Polis ekiplerinin dağılma ihtarına rağmen Katil polis hesap verecek şeklinde slogan attıkları ileri sürülen iddianamede, şüphelilerin Dev-Lis isimli örgütün propagandasını yaptıkları da öne sürüldü. Dev-Lis in Dev- Genç örgütünün bünyesinde kurulduğu, 1980 öncesi liselerde örgütlenip eleman temin etmek için faaliyet alanını genişlettiği öne sürülen iddianamede, Dev-Lis in tarihsel sürecine yer verildi.

8 YILA KADAR HAPİSLERİ İSTENDİ

İddianamede, her dosyanın iki şüphelisi için Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama ve Terör örgütü propagandası yapmak suçlarından toplam 1 er yıldan 8 er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Öte yandan iddianamede yaşı küçük olan diğer 3 üncü şüphelinin ise dosyasının ayrıldığı ifade edildi.

POLİS OLDUĞUNU ÖĞRENDİĞİMİZ KİŞİLER BİZİ 2 METRE YÜKSEKTEN AŞAĞI ATTI

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi nde görülen davanın ilk duruşmasına her iki sanık da katıldı. Sanık Ş.C.S savunmasında, Berkin Elvan ın doğum günü anısına Taksim Meydanı nda basın açıklaması yapmak istediklerini ancak polisin kendilerine müdahale ettiğini söyledi. Pankartı açtığını kabul eden sanık, Bize herhangi bir uyarı yapılmadı. Polisin müdahale ettiğini de anlamadık. Halktan insanlar bize bir şeyler söylemeye başladı. Bize küfür edenler de oldu. Havalandırma boşluğuna çıkan daha sonra polis olduğunu öğrendiğimiz kişiler bizi 2 metre yüksekten aşağı attı. Araca girip telsizleri görünce polis olduğunu anladık. Suçlamayı kabul etmiyorum. DHKP/C üyesi değilim. Devrimci Liseliler anlamına gelen Dev-Lis üyesiyim. Devrimci Liseliler her ay dergisini çıkaran legal bir liseli topluluğudur dedi.

BASIN AÇIKLAMAMIZ 5 DAKİKA BİLE SÜRMEDEN MÜDAHALE EDİLDİ

Sanık B.K. ise Berkin Elvan ın doğum günü olması sebebiyle onu anmak için bahsi geçen pankartı açtık. Daha sonra polis müdahale ederek iki metre yükseklikten bizi attı. Basın açıklamamız 5 dakika bile sürmeden müdahale edildi. İşkence edilerek gözaltına alındık. Herhangi bir yasadışı örgütle bağlantım yok. Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) gençlik yapılanması olan Dev-Lis üyesiyim. Liselilerin sorunlarına değinmeye çalışan legal bir yapılanmadır. Suçlamaları kabul etmiyorum diye konuştu.

TERÖR ÖRGÜTÜ OLUP OLMADIĞI SORULACAK

Dev-Lis in terör örgütü yapılanması kapsamında olup olmadığının sorulması için Emniyet Genel Müdürlüğü ne yazı yazılmasına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.EN ÇOK OKUNANLAR

Ayite'ye iki talip

1 Ayite'ye iki talip

Bu ikili listede

2 Bu ikili listede

SAMSUNSPOR SALONA AÇILIYOR

3 SAMSUNSPOR SALONA AÇILIYOR

Samsunspor'da çekiliş sürprizi

4 Samsunspor'da çekiliş sürprizi

Samsun'da gençlik Festivali çıkışı bıçaklı saldırı: 2 yaralı

5 Samsun'da gençlik Festivali çıkışı bıçaklı saldırı: 2 yaralı

Trafik kazası saniye saniye görüntülendi

6 Trafik kazası saniye saniye görüntülendi

Taraftarın Sesi Haberaks TV'de

7 Taraftarın Sesi Haberaks TV'de

24 Haziran Pazar Samsun hava durumu

8 24 Haziran Pazar Samsun hava durumu

Samsun'da oy kullanmaya giderken kaza geçirdiler: 5 yaralı

9 Samsun'da oy kullanmaya giderken kaza geçirdiler: 5 yaralı

Samsun'da sabahın erken saatlerinde sandığa koştular

10 Samsun'da sabahın erken saatlerinde sandığa koştular