O Tweet lerle ilgili karar verildi!

Nihat Doğan a o tweet lerden takipsizlik

O Tweet lerle ilgili karar verildi!

Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan ın Mersin in Tarsus İlçesi nde öldürülmesi sonrasında attığı tweet ler nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulunulan türkücü Nihat Doğan için takipsizlik kararı verildi. Suç duyurusunda bulunan İzmir Barosu üyesi kadın avukatlar Eren İlhan Güney, Şehrazat Mercan ve Gözde Uzsoy takipsizlik kararına itiraz etti.

Avukatlar Eren İlhan Güney, Şehrazat Mercan ve Gözde Uzsoy, türkücü Nihat Doğan ın 14 Şubat günü twitter da Siz de mini eteği giyip soyunup laik sistemin ahlaksızlaştırdığı sapıklar tarafından tacize uğrayınca da bas bas bağırmayacaksın yazılı tweet i ile ilgili geçen 16 Şubat ta, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu. Doğan ın tanınan, bilinen ve bazı kesimlerce sevilen, topluma mal olmuş bir kişi olduğunu, twitter da 464 bin takipçisinin bulunduğunu belirten avukatlar, suç duyurusu dilekçesi verdi. Dilekçede, Nihat Doğan ın söz konusu mesaj ile Türk Ceza Kanunu nun (TCK) 215 inci maddesi kapsamında suçu ve suçluyu övdüğünü, Anayasa nın 2 nci maddesinde cumhuriyetin niteliklerinden biri sayılan laiklik ilkesinin insanları, toplumu ahlaksızlaştığını ifade ederek tecavüz suçunu laiklik ilkesine bağladığını ve TCK 216 ncı maddesi uyarınca Halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak aşağılama- suçunu işlediğini öne sürdü. Üç kadın avukat Nihat Doğan ın cezalandırılması istemiyle dava açılmasını talep etti.

SAVCI, AHU SUNGUR UN İFADESİNİ ALDI

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu Savcısı Ali Fuat Taşkın, suçlamaya konu eylemin İstanbul da işlenmiş olması nedeniyle yetkisizlik kararı verip, dilekçeyi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı na gönderdi. İzmirden gönderilen dilekçeyi inceleyen İstanbul Cumhuriyet Savcısı Umut Tepe, avukatlar İlhan Eren Güney, Şehrazat Mercan ve Gözde Uzsoy ile birlikte başka yerlerden diğer 13 şikayetçinin yaptığı başvuruları değerlendirdi. Savcı Umut Tepe, tanık olarak tiyatro ve dizi oyuncusu Ahu Sungur un ifadesini aldı. Sungur ifadesinde şunları söyledi:

Nihat Doğan ı tanımıyorum. Ben de twitter ı kullanıyorum. Nihat Doğan ı da takip etmiyorum. Doğan ın paylaştığı yorumları, beni takip edenler tarafından retweetlendiği için yorumlar benim ekranıma düştü. Nihat Doğan ın bu yorumlarda kadınları ve rejimi aşağılayıcı ifadeler kullandığını gördüm. Bundan rahatsızlık duydum. Ben de Doğan a karşılık verdim. Aramızda tartışmaya başladık. Bana, twitter dan Siz de mini eteği giyip soyunup laik sistemin ahlaksızlaştırdığı sapıklar tarafından tacize uğrayınca da bas bas bağırmayacaksın , Konuyu saptırma, zekamın zekatını versem on asır Sokrates gibi gezersin hadi kaybol , Fikrim sabittir. Silmenin nedeni sizin gibi beyni yok, fikri çok, ahmakların anlatmak istediğimi yanlış anladığındandır , Boş gevezelik yapma , Caniliği değil ahlaksızlığa prim veren laik aydınların! Cahil diye yazdı. Ben de kendisine Mini eteği ahlaksızlık olarak görüyorsan, Survivorda bikinili kızlarla yarışmayacaksın o zaman , Caniliği meşrulaştırıyorsunuz diye karşılık verdim. Bu mesajın ardından bana yazı yazmadı. Kendisinden şikayetçi değilim.  

NİHAT DOĞAN: MESAJI AHU SUNGUR A YAZDIM

Savcı Tepe, adliyeye avukatı Nihat Çevik ile birlikte gelen Nihat Doğan ın da ifadesini aldı. Doğan ifadesinde şöyle dedi:

Yaklaşık 500 bin takipçim var. Attığım tweet lerde özendirici sözler sarf etmedim. Bir daha Özgecan Aslan kardeşlerimizin katledilmemesi için elzem olan idam değil, rejimin değiştirilip, kısasa kısas hükmü getirilmelidir diye yazdım. Özgecan ın hunharca erkekler tarafından öldürülmesi beni çok etkiledi. Tepkilerimi bu şekilde dile getirmek istedim. Daha önceden televizyondan tanıdığım Ahu Sungur un attığı tweet e cevap yazdım. Twitter da Siz de mini eteği giyip soyunup laik sistemin ahlaksızlaştırdığı sapıklar tarafından tacize uğrayınca da bas bas bağırmayacaksın diye yazdım. Yazının sonundaki, ahusungur1 ibaresi kaldırılmış. Ben sadece bu tweet lerde bu kişiyi kastettim. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum. Her türlü platformda bunu dile getiriyorum. Herhangi bir suç kastıyla hareket etmedim. Mesajları sadece Sungur a gönderdim. İkimiz arasında geçen bir yazışma bu. Özgecan Aslan ile ilgili olmayan yazışmalar sanki genele yapılmış gibi algı yaratıldı. Attığım mesajlarda da cinayete üzüldüğüm ortadadır. Özgecan cinayetini işleyenlerin idam edilmesi için hastag dahi açtım. Suçlamaları kabul etmiyorum.

KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA

Savcı Tepe, soruşturma sonunda, TCK nın hürriyete karşı suçlar başlıklı bölümünde yer alan 216. maddede tarifi yapılan ayrımcılıkta kişiler arasında ayırım yapılarak ve fiilen hizmetten yararlanmanın engellenmesinin söz konusu olduğunu, şüphelinin sadece açıklama yaptığını, herhangi bir kişiye yönelik fiziki saldırısı olmadığını, kamu güvenliğini bozan herhangi bir somut olgunun olmadığını, toplum kesimleri arasında oluşmuş ve ortaya çıkan herhangi bir somut olgunun da meydana gelmediğini, dolayısıyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçunun oluşmadığını, bu nedenle tüm şikayetçilerin verdikleri şikayet dilekçesinin kovuşturmaya yer olmadığına karar verdiğini belirtti.

Avukat Eren İlhan Güney, Şehrazat Mercan ve Gözde Uzsoy, takipsizlik kararına itiraz ettiklerini belirtti.EN ÇOK OKUNANLAR

Sulama kanalına düşen çocuk boğuldu

1 Sulama kanalına düşen çocuk boğuldu

Marsilya, tura göz kırptı

2 Marsilya, tura göz kırptı

Ankara'da genç emlakçının sır ölümü

3 Ankara'da genç emlakçının sır ölümü

Arsenal, 10 kişi kalan Atletico Madrid'e diş geçiremedi

4 Arsenal, 10 kişi kalan Atletico Madrid'e diş geçiremedi

Bar sahibinin katili yanında çalışan kişi çıktı

5 Bar sahibinin katili yanında çalışan kişi çıktı

Başkan Memiş: 'Üniversitelerin Sağlık Bakanlığında ki gibi sağlık çalışanlarına

6 Başkan Memiş: 'Üniversitelerin Sağlık Bakanlığında ki gibi sağlık çalışanlarına

İki küçük çobanın cesetleri su kuyusunda bulundu

7 İki küçük çobanın cesetleri su kuyusunda bulundu

Toplantı salonuna kurulan dev LED ekranlar böyle devrildi

8 Toplantı salonuna kurulan dev LED ekranlar böyle devrildi

Otomobille traktör çarpıştı: 3 yaralı

9 Otomobille traktör çarpıştı: 3 yaralı

Samsun Canik'te 'müzik dolu' günler

10 Samsun Canik'te 'müzik dolu' günler