Minik Zeynep, ilk adımını 2 yaşında attı

Spina bifida hastası 2 yaşındaki Zeynep Bayar, yaklaşık 5 ay süren fizik tedavinin ardından ilk adımını atıp yürümeye başladı.

Minik Zeynep, ilk adımını 2 yaşında attı

İlkadım İlçesi Fatih Mahallesi nde yaşayan 6 yıllık evli 25 yaşındaki Ayşegül ile 27 yaşındaki Arif Bayar çiftinin ikinci çocukları olan Zeynep Bayar ın anne karnında iken, doktorlar engelli doğacağını belirledi. Bunun üzerine Bayar çiftine 5 aylık hamileliğin sonlandırılabileceği söylendi. Ancak Arif ve Ayşegül Bayar çifti bunu kabul etmemesi üzerine Zeynep Bayar dünyaya geldi. 1 yaşına geldiğinde yürüyemeyen küçük çocuğa doktorlar Spina bifida hastalığı (omurilikte gelişim bozukluğu) teşhisi konuldu.

Küçük çocuk geçen Ocak ayında Samsun Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Hastalıkları Hastanesi Çocuk Rehabilitasyon Ünitesi nde tedavi görmeye başladı. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Suat Akar tarafından belirlenen tedavi, fizyoterapist Göksal Köksal tarafından uygulandı. Yaklaşık 5 ay süren fizik tedavi sonucunda küçük çocuk yürümeye başladı.

Spina bifida hastalığının bin çocuktan birinde görüldüğünü belirten Uzm.Dr. Suat Akar, Hastamız Ocak ayında bize geldiğinde ayakta durma ve yürüme dengesi yoktu. Doğuştan gelen bir hastalığı var. Beyinden gelip kuyruk sokumuna kadar devam eden omurilik kemik tam kapanmadan ya sırt ya da bel bölgesinde kesecik halinde dışarı çıkıyor. Bu da çocukta bacaklarda güçsüzlük, idrar ve büyük abdesti tutamama gibi rahatsızlıklara neden oluyor. Tedavi edilmezse bu çocuklarda hasar büyük oranda kalıcı oluyor ve tüm şiddetiyle devam ediyor.  Doğuştan bir süre sonra ameliyatla o kese kapatılıyor. Ondan sonra da fizik tedavi başlıyor. Biz  fizik tedavi ile aşama aşama bu çocukları yürütebiliyoruz. Olabildiğince iyileştirmeye çalışıyoruz. Tedavide Zeynep te de olumlu sonuç aldık. Şu an kendi başına yürüyebiliyor. Kas güçsüzlüğü noktasında da tedavisine devam edeceğiz. Tedavi sonucunda küçük hastamız iki yaşında yürümeye başladı diye konuştu.

Anne Ayşegül Bayar, 5 aylık hamile iken doktorların bebeğin engelli doğacağını söylediğini dile getirerek, Birkaç doktora gittim hepsi doğurmamamı ve gebeliği sonlandırabileceğimi söyledi. Biz istemedik. Ve kızım dünyaya geldi. Doğumdan sonra teşhis konuldu. Bir yaşına geldi ancak tek başına ayakta duramıyordu. Yürüyemiyordu. Ocak ayında Samsun Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Hastalıkları Hastanesi nde Çocuk Rehabilitasyon Ünitesi nde tedavi görmeye başladı. Şimdi her şey yolunda. Artık yürüyor. Bizim için hayat yeniden başladı diye konuştu.

Samsun Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Hastalıkları Hastanesi Yöneticisi ve Başhekimi Opr.Dr.Mehmet Bilgin, Çocuk Rehabilitasyon Ünitesi nin 9 ay önce hizmete girdiğini dile getirerek, Günlük 30-35 çocuk hastaya bu ünitede rehabilitasyon tedavisi uygulamaktayız. Genellikle doğuştan genetik olarak oluşan ya da doğum sırasında oluşan hastalıkların tedavisinde çocuklarımıza rehabilitasyon hizmeti vermekteyiz. Özellikle en sık olarak çocukların doğum sırasında herhangi bir nedenle beyinlerini oksijensiz kalması sonucu oluşan hastalık nedeniyle en çok hastamız gelmekte. Bu da çocuklarımızda denge ve yürüme problemi gibi sıkıntılara yol açmakta. Yine omurilik yaralanmaları, travmalar, sinir yaralanmaları, kemik kırıkları gibi problemlerin tedavileri başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Çocuk Rehabilitasyon Ünitesi nde hizmete girdiği tarihten itibaren 240 hastaya ulaştık diye konuştu. 

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da Angan geri dönüyor

1 Samsunspor'da Angan geri dönüyor

Samsunspor'da Samaras büyüledi

2 Samsunspor'da Samaras büyüledi

Jandarma, yolcu otobüsündeki iki yolcuda eroin ele geçirdi

3 Jandarma, yolcu otobüsündeki iki yolcuda eroin ele geçirdi

Vali Güzeloğlu, hasret giderdi: 'Samsun'u çok özledim'

4 Vali Güzeloğlu, hasret giderdi: 'Samsun'u çok özledim'

Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ali Fidan, şehidin baba evinde

5 Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ali Fidan, şehidin baba evinde

İzmitli avukatın katili eğlence mekanında yakalandı

6 İzmitli avukatın katili eğlence mekanında yakalandı

Çine'de emekli polis intihar etti

7 Çine'de emekli polis intihar etti

Annesine küfür ettiğini iddia ettiği genci bıçaklayarak öldürdü

8 Annesine küfür ettiğini iddia ettiği genci bıçaklayarak öldürdü

Yıldıray Baş'a güvenoyu

9 Yıldıray Baş'a güvenoyu

Peşmerge dağıldı!

10 Peşmerge dağıldı!