HAMURCU YA CEZA

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği ne yönelik suikast düzenleyeceğini belirtip kendisini ihbar eden, suç uydurduğu ve iftira attığı iddia edilen tutuksuz sanık Hacı Ali Hamurcu nun yargılandığı dava karara bağlandı.

HAMURCU YA CEZA

İstanbul Adalet Sarayı nda bulunan 20. Asliye Ceza Mahkemesi nde görülen karar duruşmasına tutuksuz sanık Hacı Ali Hamurcu ve ile katılan Avukat Kemal Kerinçsiz duruşmada hazır bulundu. Öte yandan şikayetçiler Yusuf Erikel ve Emekli Orgeneral Hurşit Tolon u ise duruşmada avukatları temsil etti. 

SANIĞIN CEZALANDIRILMASINA KARAR VERİLMESİNİ TALEP EDERİM

Katılan emekli Orgeneral Hurşit Tolon un avukatı İlkay Sezer Deliller toplanmıştır. Sanığın suçu sabit olmuştur. Sanığın cezalandırılmasına karar verilmesini talep ederim dedi. Katılan Avukat Kemal Kerinçsiz ise Sanık suçunu kabul etmiştir. Sanıktan şikayetçiyim. Sanığın cezalandırılmasına karar verilsin diye konuştu. Şikayetçi Yusuf Erikel in Avukatı da Mahmut Hekim de sanıktan şikayetçi olduklarını söyledi. 

BEN SUÇSUZUM BERAATİME KARAR VERİLMESİNİ TALEP EDERİM

Sanık Hacı Ali Hamurcu ise Ben suçsuzum, beraatime karar verilmesini talep ederim dedi. Sanığın Suç uydurma suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına veren mahkeme, sanığın iftira suçundan ise 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme sanığın cezasının ertelenmesi halinde suç işlemekten çekineceği kanaatinin oluşmadığını belirterek, hapis cezasını ertelemedi. 

OLAYIN GEÇMİŞİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavılığı nca hazırlanan iddianamedeye göre olay şöyle gelişti: 

Şüpheli Hacı Ali Hamurcu, 16 Mart 2010 günü İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü nü telefonla aradı. Hamurcu, Taksimde bulunan Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği Baskanı Mustafa Asım Akın isimli şahsı, Ali isimli bir şahsın vuracağını söyleyerek kendini ihbar etti. İhbar üzerine polis Hamurcu yu 16 Mart 2010 günü saat 11.10 sıralarında yakaladı. Hamurcu polislere Mustafa Asım Akın ve Kaya Paşakay isimli şahıslardan birini öldürmek için geldiğini, eylemde bir bıçak kullanacağını, bu bıçağı da yakındaki bir sokağa sakladığını söyledi. Polis söz konusu bıçağı, Saka Selim Çıkmazı Oda Kule İş Merkezi duvarı önünde saman kağıda sarılı buldu. Hamurcu polise verdiği ifadesinde kendisini müşteki Yusuf Erikel in azmettirdiğini, Ergenekon olarak iddia olunan terör örgütüne verilmek üzere boş senedin 10 trilyon TL olarak doldurulduğunu iddia etti. Ergenekon Davası nda yargılanan bir kısım tanınmış gazeteci, hukukçu ve asker kişinin isimlerini verip, müştekiler Yusuf ve Yakup Erikel le ilişkilendirmeye çalıştı. Yapılan soruşturmada ise Hacı Ali Hamurcu nun, Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi nde dolandırıcılık ve resmi evrakta sahtecilik suçundan yargılandığı, Hamurcu nın müşteki Yusuf a vekaletname verdiği, diğer Müşteki Yakup un davada şüpheli Hamurcu yu savunduğu, Hamurcu nun dolandırıcılık ve resmi evrakda sahtecilik suçlarından 47 ay gün hapis cezası aldığı, Hamurcu ve Yusuf Erikel in arası açıldığı ortaya çıktı. Soruşturmaya bakan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı (CMK nun 250 .maddesi ile Görevli Birimi) 21 Şubat 2011 tarihinde Yusuf Erikel ve Yakup Erikel hakkında takipsizlik kararı verdi. Öte yandan Erikel kardeşlerin şikayetin üzerine savcılık şüpheli Hamurcu hakkında Suç Uydurma ve İftira suçlarından 1 yıldan 7 yıla kadar hapsi istemiyle yargılanması için dava açtı. Tolon ve Kerinçsiz de dava açıldıktan sonra mahkemeye dilekçe sunarak suçtan zarar gördüklerini gerekçesiyle müdahil olmuşlardı.EN ÇOK OKUNANLAR

Park halinde yanan otomobil küle döndü

1 Park halinde yanan otomobil küle döndü

Kazada ağır yaralanan 2 kişi hastanede hayatını kaybetti

2 Kazada ağır yaralanan 2 kişi hastanede hayatını kaybetti

Manisa'da alkollü muhtar traktörle belediye önüne çıktı

3 Manisa'da alkollü muhtar traktörle belediye önüne çıktı

Denizli'de trafik kazası: 1 ölü

4 Denizli'de trafik kazası: 1 ölü

Bakan Özlü, 'Bizde kırgınlık olmaz'

5 Bakan Özlü, 'Bizde kırgınlık olmaz'

Devrek Belediyesi Sokak iftarları düzenleyecek

6 Devrek Belediyesi Sokak iftarları düzenleyecek

Başkan Yılmaz, İzmir'de Balıkesirliler ile buluştu

7 Başkan Yılmaz, İzmir'de Balıkesirliler ile buluştu

Sanatçı Yusuf Güney'den unutulmaz gece

8 Sanatçı Yusuf Güney'den unutulmaz gece

Jandarmadan uyuşturucu operasyonu

9 Jandarmadan uyuşturucu operasyonu

Kahramanmaraş'ta uyuşturucu operasyonu

10 Kahramanmaraş'ta uyuşturucu operasyonu