DEMİREL E VEDA GÜNÜ

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için TBMM de tören düzenlendi.

DEMİREL E VEDA GÜNÜ

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için TBMM de devlet töreni düzenlendi. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milletin gönlünde yer etmeden böyle bir başarı elde edilemezdi. Bunun için de milletle aynı dili konuşmanız, aynı hissiyatı paylaşmanız gerekiyor. Demirel tüm bu vasıfları üzerinde toplayan, bu tarz siyasetin sembolü haline gelmiş bir isimdi dedi. 
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel in için TBMM de devlet töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, eski Başbakanlardan Tansu Çiller, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, bakanlar, kuvvet komutanları, yabancı devlet adamları katıldı. Devlet adına bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Değerli misafirler, Demirel ailesinin kıymetli mensupları, bu acı günümüzde sizleri hürmetle selamlıyorum. Ebediyete yolculuk etmek üzere biraraya geldiğimiz 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel e bir kez daha Allah tan rahmet diliyorum. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine, milletimize başsağlığı dileklerimizi tekraren ifade etmek istiyorum. Rahmetli Demirel, yarım asır boyunca siyasetin ve devlet yönetiminin her kademesinde ülkesine değerli hizmetler verdi. Kendisi Türkiye nin güzel günlerine de, Türkiye nin karanlık günlerine de şahitlik etmiş canlı bir tarihti. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır derler, Süleyman Demirel gerçekten her bakımdan kendine has tarzı olan siyaset ve devlet adamıydı. Isparta nın İslamköy ünden çıktığını hiçbir zaman unutmadı, tam tersine bu özelliğini her fırsatta gururla ifade etti. Bu vasfı aynı zamanda onun milletiyle güçlü bir bağıydı. Siyasetle uzun yıllar boyunca uğraşan herkes bilir ki bu alanda ayakta kalmak, kalıcı olmak öyle kolay değildir. Milletin dilini yakalamak kolay değildir. Milletin gönlünde yer etmeden böyle bir başarı elde edilemezdi. Bunun için de milletle aynı dili konuşmanız, aynı hissiyatı paylaşmanız gerekiyor. Demirel işte tüm bu vasıfları üzerinde toplayan, bu tarz siyasetin sembolü haline gelmiş bir isimdi. İsmini dahi marka haline getirmiş bir siyasetçinin hatırasına saygı göstermek, onun gibi düşünmeyenlerin de yerine getirmesi gereken bir vecibedir. Ülke içinde gittiğim pek çok yerde kendisinin ve hizmetlerinin izine rastladığımı özellikle belirtmek isterim. Gerek İslamköy de bizzat yaptırdığı külliye, gerekse de Güniz Sokak’taki evi bundan sonraki nesillere onu anlatan, onun hatırlarını yaşatan eserler olacaktır. Özellikle belgeleriyle adeta bir arşiv haline gelmiş ve Güniz Sokak ta da bundan sonra gençliğin, milletin hizmetine sunulabilecek bir gelecek, inanıyorum ki siyasetle ilgilenen veya ilgilenmeyen gençliğimize de yol açacaktır. Bir kez daha ailesinin, sevenlerinin, ülkemizin başı sağolsun diyorum. Allah gani gani rahmet eylesin. Tüm ailesine tekrar başsağlığı dileklerimi, şahsım milletim adına iletiyorum, teşekkür ediyorum dedi.

“SEVENİ OLSUN OLMASIN SÜLEYMAN DEMİREL TOPLUMUNUN EĞİTİM, SAĞLIK, ADALET, SANAYİ, TARIM CİĞERLERİNİN HEPSİNE EL ATMIŞTIR”
TBMM’deki törende Demirel ailesi adına konuşma yapan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in kardeşi Şevket Demirel, “Mevtanın nüfus kayıtlarına göre sahibi benim. Fakat şuanda mevtanın sahibi devlettir. Bu akımdan devletimize, temsil eden organlara teşekkürlerimi arz ederim. Babamız 1972’de İslamköy’de ölümünde köylüler duyduğunda ‘eyvah dağ devrildi’ diye acılarını ve kayıplarını ifade etmişlerdi. Onun ölümünden 43 sene sonra vefat eden oğlu 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatını duyan köylüler ve esnaf ‘eyvah demokrasi ve refah pınarını kaybettik’ dediler. Gerçekten demokrasi ilkeleriyle atılan temeller bugün çok daha iyi, verimli seviyelere ulaşmıştır. Seveni olsun olmasın Süleyman Demirel toplumunun eğitim, sağlık, adalet, sanayi, tarım ciğerlerinin hepsine el atmıştır. Yaptıklarına karşılık şimdilik devlet onu büyük bir törenle borcunu ödemektedir. Belki de Demirel bu muazzam törende gözlerini açmak için gayret sarf etmektedir” şeklinde konuştu.
 

DEMİREL MİLLETİN KALBİNDE HER ZAMAN YAŞAYACAK
“Ne mutlu sana Demirel, ne mutlu buradaki Demirel sevenlere, devlet sahiplerine” diyen Şevket Demirel, şunları kaydetti:
“Ruhun aziz olsun. Seni orada bekleyen hizmetler gene memleket için her zaman önünde olacaktır. Merak etme. Ailemiz olarak da büyük acımız vardır. Bütün devletin, bütün milletin acısı hepimizin acısıdır. Hazreti Mevlana “Benim en büyük düğün günüm ölüm günümdür” demiş. Ağlamaya, sızlamaya mecal vermeden dimdik ayakta durarak tıpkı Mevlana’da olduğu gibi imanla, gözyaşlarıyla Demirel’i ebedi istirahatkahlarına tevdi edeceğiz. Buradan sonra cuma namazı, cuma namazından sonra da programda belirttik. Isparta’ya, İslamköy’deki kendisine hazırlanmış olan, kendisine özel olarak tahsis edilmiş olan bir tepedeki, Çalca Tepe’deki mezarına defnedeceğiz. Demirel milletin kalbinde her zaman yaşayacak. Demirel ilkeleri bu memleketin her an önünde olacaktır. Yaşamının her noktasında Demirel vardır. Ruhun şad olsun Demirel. Bu hizmeti görenlerin hepsine de teşekkür ediyorum.”
Törende, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel in özgeçmişi hakkında bilgi verilmesinin ardından 9. kardeşi Şevket Demirel kürsüye gelerek ailesi adına bir konuşma yaptı. Ardından ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kürsüye gelerek devlet adına bir konuşma yaptı. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel in naaşı, saygı duruşu ve Meclis te düzenlenen devlet töreninin ardından top arabasına konularak kortej eşliğinde Kocatepe Camii ne getirilecek. Kocatepe Camii nde cuma namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından ise Demirel in naaşı memleketi Isparta nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy de toprağa verilecek.  
 

TBMM DE TÖREN DÜZENLENDİ
Güniz Sokak ta düzenlenen törenin ardından Demirel in naaşı TBMM ye getirildi. Burada Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı tarafından bir devlet töreni düzenlenecek. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, bakanlar, kuvvet komutanları, yabancı devlet adamları katılıyor.  
 

NAAŞI GÜNİZ SOKAK TAN TBMM YE HAREKET ETTİ
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel in naaşı Güniz Sokak taki törenin ardından TBMM ye hareket etti.
Güniz Sokak ta Demirel için düzenlenen törenin ardından komşularından Helallik istendi. Demirel in naaşı devlet töreninin düzenleneceği TBMM ye doğru harekete geçti.  
 

SON KEZ GÜNİZ SOKAK TA
Demirel in için Güniz Sokak ta düzenlenen tören 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı. Daha sonra doktoru Aylin Cesur bir konuşma yaptı. Cesur, 20 yıl boyunca Demirel e şerefle hizmet ettiğini belirterek, Sizden insan olmak adına çok şey öğrendim dedi.
Eski TBMM Başkanı Hikmet Çetin ise Demirel in 20. yüzyılın 2. yarısına damga vuran çok önemli bir siyasi olduğunu vurgulayarak, Hiç ödün vermediği konular demokrasi ve hukuk devletiydi diye konuştu.
Eski TBMM Başkanı İsmet Sezgin, Aziz Cumhurbaşkanımım, sevgili abim diye başladığı konuşmasında, demokrasi mücadelesinde Güniz Sokak ın önemine dikkat çekti. Aile adına ise İlhan Kesici bir dua etti. Yapılan konuşmaların ardından Kur an-Kerim okunarak dua edildi.  
 

GÜVEN HASTANESİ NDEN GÜNİZ SOKAK TAKİ EVİNE DOĞRU HAREKET ETTİ
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel in naaşı hayatını kaybettiği Güven Hastanesi nden Güniz Sokak taki evine doğru hareket etti.
Demirel için Güniz Sokak taki evinde tören yapılacak. Demirel için daha sonra TBMM de Devlet Töreni düzenlenecek. Demirel, Cuma Namazı nın ardından Kocatepe Camii nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilmek üzere Isparta ya götürülecek.  EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da liselilerin kanlı kavgası: 1 yaralı

1 Samsun'da liselilerin kanlı kavgası: 1 yaralı

Karadeniz'e şehit ateşi düştü!

2 Karadeniz'e şehit ateşi düştü!

Samsun'daki genç kızın öldüğü kazanın kamera görüntüleri ortaya çıktı

3 Samsun'daki genç kızın öldüğü kazanın kamera görüntüleri ortaya çıktı

Samsun'da acı ölüm!

4 Samsun'da acı ölüm!

Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Kimse bizi sahipsiz sanmasın'

5 Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Kimse bizi sahipsiz sanmasın'

Şirinler daha güçlü geliyor

6 Şirinler daha güçlü geliyor

Samsunspor için karar günü

7 Samsunspor için karar günü

Samsun'da FETÖ'den gözaltına alınan iş adamı adliyede

8 Samsun'da FETÖ'den gözaltına alınan iş adamı adliyede

Samsun'da Mert Irmağı'na düşen genç hastanelik oldu

9 Samsun'da Mert Irmağı'na düşen genç hastanelik oldu

Samsun'da 31 yıllık ulaşım çilesi son buluyor

10 Samsun'da 31 yıllık ulaşım çilesi son buluyor