MÜDÜRE SORUŞTURMA

Bursa nın İnegöl İlçesi Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Karaaslan ın üzerinde Atatürk ün fotoğrafının bulunduğu Sıcak diye oruç bozmayın, burası çok sıcak. K. Atatürk diye yazdığı paylaşımı tepkilere neden oldu.

MÜDÜRE SORUŞTURMA

İnegöl Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Karaarslan ın Facebook sayfasında, Ramazan ayının başlaması dolayısıyla üzerinde Atatürk ün fotoğrafının bulunduğu Sıcak diye oruç u bırakmayın burası daha sıcak. K. Atatürk yazılı bir mesaj yer aldı. 

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, soruşturma başlatırken Bursa Valiliği bugün öğleden sonra, açıklama yaptı. Valilik açıklamasında, Sosyal medyada ve bazı basın yayın organlarında Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili İnegöl İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli Şube Müdürü tarafından yapıldığı iddia edilen uygunsuz paylaşım ile ilgili olarak, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce konunun araştırılarak incelenmesi amacıyla iki adet müfettiş görevlendirilmiştir denildi. 

İnegöl İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Karaaslan da olayı rahatsızlığı nedeniyle evinde istirahat ederken kendisini telefon ile arayan arkadaşlarından öğrendiğini iddia etti. O paylaşımı hemen kaldırdığını açıklayan Karaaslan, şöyle konuştu:

Sosyal medyadan öğrendiğim ve bilgim dışında gerçekleşen etiketleme olayından büyük rahatsızlık duyuyorum. Twitter hesabım olmadığı gibi Facebook hesabımı da sürekli kullanmıyor ve paylaşımda bulunmuyorum. Dolayısıyla Facebook da yapılan paylaşımlar, terminoloji ve kullanım şekilleri konusunda herhangi bir bilgi sahibi değilim. Bu talihsiz durum bilgim dışındadır ve 35 yıllık devlet çalışanı olarak Türkiye Cumhuriyeti nin kurucusu Atatürk hakkında böyle bir paylaşımda bulunmam söz konusu bile değildir.  

MÜDÜR HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Bursa nın İnegöl İlçesi Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Karaaslan ın üzerinde Atatürk ün fotoğrafının bulunduğu Sıcak diye oruç bozmayın, burası çok sıcak. K. Atatürk yazılı paylaşıma tepkiler devam ederken, Bursa Barosu Başkanı Ekrem Demiröz ve Eğitim-İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. 

Suç duyurusu öncesi adliye önünde açıklama yapan Rona, Karaaslan’ın yaptığı paylaşımın Mustafa Kemal Atatürk’e açık bir hakaret ve aşağılama olduğunu ifade etti. Ramazan ın ilk gününde halkın ibadetini rahatlıkla yerine getirilmesi için olağanüstü çaba harcayan, bütün yaşamını özgürlüklere adayan Atatürk’e böyle alçak bir saldırıda bulunulmasının asla kabul edilemeyeceğini kaydeden Rona şöyle devam etti:

“ Biz şu andan itibaren Bursa Valisi Sayın Münir Karaloğlu, bu şahsı bir saniye bile bekletmeden oturduğu koltuktan almasını ve olayın net şekilde araştırarak açıklığa kavuşturmasını bekliyoruz. Bu yapılan hakaret ulusumuzun vicdanını ciddi anlamda yaralamıştır. Mustafa Kemal yalnızca belli kesimlerin değil, tüm ülkenin ortak değeridir. Derhal bir işlem başlatılsın istiyoruz. Aslında Atatürk e karşı işlenen suçlarla ilgili kanun gereği Cumhuriyet savcılığının resmi soruşturma başlatması gerekmektedir. Şu ana kadar bize her hangi bir yönde, her hangi bir bilgi ulaşmadı. İnegöl Cumhuriyet Savcılığına bu kişi ile ilgili davada bulunacağız.”

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ 

Bursa Barosu Başkanı Ekrem Demiröz de, Sorun sadece Mustafa Kemal Atatürk e yöneltilmiş bir hakaret değil, çok ağır bir şekilde din istismarı da var. Kimin cennette, kimin cehennemde olacağın karar verecek ne ruhban sınıfımız var, ne bu hadde bu inançta kimse yok bu ülkede. Böylesine bir yaklaşımı gösteren kişinin, Milli Eğitim de ve yetkili bir makamda olması bu durumu son derece vahim kılıyor. Bizde Bursa Barosu olarak bu durumun sonuna kadar takipçisi olacağız diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Dünkü Çocuklar'dan THM konseri

1 Dünkü Çocuklar'dan THM konseri

Real Madrid tur kapısını araladı

2 Real Madrid tur kapısını araladı

Kızılcahamamlı çiftçiye tohum desteği

3 Kızılcahamamlı çiftçiye tohum desteği