Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Kalaycılık Mesleği Bitme Noktasına Geldi

Samsun’da kalaycılık mesleğiyle uğraşan iki kişiden biri olan Muzaffer Usta, böyle giderse kalaycılığın tarihe karışacağını söyledi.

Kalaycılık Mesleği Bitme Noktasına Geldi

40 yıllık kalay ustası Muzaffer Usta, yok olmaya yüz tutmuş mesleklerinde 15 yıldır çırak çalıştıracak kadar iş olmadığını ifade etti. Çevre illerin aksine Samsun’da vatandaşların ürünlerini kalaylatmadıklarını belirten Muzaffer Usta, “Böyle giderse kalaycılık mesleği tarihe karışacak” dedi.

Yeni çıkan çelik ürünlerin mesleklerinin sekteye uğrattığını belirten 51 yaşındaki kalay ustası Muzaffer Usta, “Kalaycılık mesleğinde en son 15 sene önce çırak çalıştırdım. 15 sene önce kalaycıların işleri gayet güzeldi. O zamanlar vatandaşların kalaya ilgisi vardı. Biz de o zamanlar hem çırak yetiştirebiliyorduk hem de çalıştırabiliyorduk. Ama sonralarda bakır haricinde çıkan çelik ve benzeri tavalar, tencereler yüzünden vatandaşlar kalaycılara gelmez oldu. Bizim işimiz genelde bakır ürünler üzerinde oluyor. Bakır ürünlerini de eski insanlar seviyor. Yeni nesil, bakır ürünleri pek kullanmıyor. Halbuki bakırda pişen yemekler diğer ürünlerde pişen yemeklerden hem daha tatlı oluyor hem de daha sağlıklı. Bunu eski nesiller biliyor ama maalesef ki yeni nesil bunu bilmiyor. Bu nedenden dolay bizim mesleğimiz bitme noktasına geldi. Şu sıralarda işlerimiz yüzde 70 düştü. Zaten Samsun’da kalaycılık yapan iki kişi kaldık. İkimiz de bu sokaktayız. Bu meslekte yıllardan beridir çırak yetişmiyor. Bundan sonra da yetişeceğini zannetmiyorum. Böyle giderse bu meslek ilerleyen zamanlarda tamamen bitecek. Samsunlu vatandaşlar kalaya pek ilgi göstermiyor. Trabzon’da Rize’de hala bu mesleğe ilgi devam ediyor. Ama dediğim gibi böyle giderse Samsun’da kalaycılık mesleği tarihe karışacak” diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunda alışveriş merkezinde kavga 1 ölü

1 Samsun'da alışveriş merkezinde kavga: 1 ölü

Samsunspor Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü Sözümü tuttum

2 Samsunspor: Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü; 'Sözümü tuttum'

Samsunda korkunç kaza 1 ölü 8 yaralı

3 Samsun'da korkunç kaza! 1 ölü 8 yaralı

Samsun Haber Samsun merkezli fuhuş operasyonunda korkunç detay

4 Samsun Haber: Samsun merkezli fuhuş operasyonunda korkunç detay!

Samsunspor Anı olarak söktüler

5 Samsunspor: Anı olarak söktüler

Samsun Haber Samsundaki AVM cinayetinde yeni gelişme

6 Samsun Haber: Samsun'daki AVM cinayetinde yeni gelişme!

Samsun Haber Samsun Valiliğinden dolandırıcılık uyarısı

7 Samsun Haber: Samsun Valiliğinden 'dolandırıcılık' uyarısı

Samsunun şansı

8 Samsun'un şansı...

Rockçılar yağmur, çamur dinlemedi

9 Rockçılar yağmur, çamur dinlemedi

Samsun Haber Samsunda trafik kazası 1 yaralı

10 Samsun Haber: Samsun'da trafik kazası: 1 yaralı