TACİZCİNİN CEZASI BELLİ OLDU

Samsun da 2004 yılından itibaren 112 komuta merkezini taciz amaçlı arayarak çalışan personeli rahatsız eden O.S. ye, 2010 yılında kimliğinin tespit edilmesinin ardından açılan dava sonuçlandı.

TACİZCİNİN CEZASI BELLİ OLDU

Samsun da 2004 yılında O.S., İl Ambulans Servisi Başhekimliği 112 komuta merkezini taciz amaçlı aramaya başladı. 2008 yılında İl Sağlık Müdürlüğü tarafından şahsın kimliğinin belirlenip cezalandırılması için Cumhuriyet Savcılığı na suç duyurusunda bulunuldu. O.S., 2010 yılı Haziran ayında taciz amacıyla 112 yi aradığında personel gelen çağrının komuta merkezine yaklaşık 500 metre uzaklıktaki Yusuf Ziya Yılmaz Şehirlerarası Otobüs Terminali nden yapıldığını tespit etti. Bunun üzerine polise haber veren 112 personeli çağrı devam ederken terminale gitti. O.S. olay yerinde bulunamadı ancak aramanın yapıldığı telefon belirlendi. Çağrı saati ile karşılaştırılıp güvenlik kamerası kayıtlarından kişinin görüntüsü tespit edildi. Ardında polis bu kişinin kimliğini belirledi. Daha sonra O.S. hakkında Samsun 11 inci Asliye Ceza Mahkemesi nde dava açıldı. 

O.S. tarafından telefonda taciz, küfür ve hakarete uğrayan 14 personel de davaya müdahil oldu. Mahkemenin 5 Mart 2015 teki karar duruşmasında O.S. ye 14 kişiye telefonla taciz suçundan toplam bin 890 gün hapis cezası verildi. Mahkeme hapis cezasını 31 bin 360 TL para cezasına çevirip hükmün açıklanmasını geriye bırakılmasına, O.S. nin 5 yıl süreyle denetime tabi tutulmasına karar verdi. 

GÜNLÜK ARAMA 7 BİN  

Samsun İl Sağlık Müdürü Yusuf Köksal, İl Ambulans Servisi Başhekimliği nin günlük ortalama 300-350 acil vakaya yerinde müdahale ettiğini belirterek, 112 ekipleri müdahale ettikleri vakaların sağlıklarına kavuşmaları için en yakın sağlık tesisine hastanelerimize ulaştırmaya çalışıyor. 112 komuta kontrol merkezimize günlük arama sayısı ise yaklaşık 7 bini bulabiliyor. Bu 7 bin aramadan 350 si gerçek vaka bir o kadarı da danışma çağrısı olabiliyor. Geri kalanı gereksiz aramalar, sahte ihbarlar, taciz telefonlarından oluşuyor. Bunlar bizim hizmetimizi bir şekilde aksatıyor. Komuta merkezinde çalışan personelimizin motivasyonumuzu bozuyor. Çünkü orada neredeyse saniyede bir telefon çalıyor. Bu tür gereksiz aramalar motivasyonun bozulması yanında personelimizin vakalara karşı verdiği tepki süresinin uzamasına neden oluyor.  Halkımızdan istediğimiz gerekmedikçe 112 yi aramamaları gerektiği anda acil durumlarda da 112 yi aramaktan çekinmemeleri diye konuştu.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYORUZ

Çok uzun zamandır 112 telefonunu taciz eden bir şahsın yakalanıp ceza aldığını belirten Köksal, 112 en son dijital elektronik istemler kullanıldığı için arayan şansın telefon numarasını görebiliyoruz, ses kaydını alabiliyor. Hatta cep telefonundan aradığınız zaman arayan kişinin bulunduğu mıntıkanın koordinatlarını bile görebiliyoruz. Bu sayede 112 yi taciz amaçlı arayan bir şahıs için Cumhuriyet Savcılığı na ve İl Emniyet Müdürlüğü ne ihbarda bulunduk. Onlar da yakaladılar. Yaklaşık 2004 yılından itibaren 112 yi devamlı rahatsız eden bir şahıstı. Hakkında açılan mahkeme yakın zamanda sonuçlandı ve bu şahıs ceza aldı. Bu tür gereksiz aramalar, yanlış ihbarlar, taciz telefonları olduğu zaman biz bunlarla ilgili muhakkak savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz dedi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Bu yarayı bilerek verdi'

1 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Bu yarayı bilerek verdi'

Erdoğan'dan Ilıcalı'yı destekleyen açıklamalar

2 Erdoğan'dan Ilıcalı'yı destekleyen açıklamalar

Bitigen'i bitirdiler

3 Bitigen'i bitirdiler

Samsun'un o ilçesinde 'Hava Park' projesi

4 Samsun'un o ilçesinde 'Hava Park' projesi

Otomobilin çarptığı adam hayatını kaybetti

5 Otomobilin çarptığı adam hayatını kaybetti

Akıl vermek...

6 Akıl vermek...

Samsunspor revire döndü

7 Samsunspor revire döndü

BAL'da yarış kızıştı

8 BAL'da yarış kızıştı

Samsunspor rakiplerle sevindi

9 Samsunspor rakiplerle sevindi

Tesislerde zirve

10 Tesislerde zirve