Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Ordu’da Küçükbaş Hayvanların Verimliliği Artıyor

Ordu’da, küçükbaş hayvancılığı geliştirmek amacıyla Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi uygulanmaya başlandı

Ordu’da Küçükbaş Hayvanların Verimliliği Artıyor

Ordu’da, küçükbaş hayvancılığı geliştirmeye yönelik çalışmalar devam ediyor. Küçükbaş hayvancılığın modern ağıllarda yapılmasını temin etmeye yönelik çalışma yapılırken bir yandan da verim ve kaliteyi artırmaya yönelik ıslah projeleri uygulanıyor. Bu kapsamda küçükbaş hayvanlarda en verimli koç ve anaç koyunlar seçilerek, ırk özelliklerini en iyi taşıyan, en fazla doğum ağırlığına sahip yavru veren, yediği yemden en iyi yararlanan, gebe kalma ve ikizlik oranı yüksek, et, süt ve yapağı verimi yüksek sürü oluşturmak amacıyla 2011 yılında uygulamaya konulan Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesinin devamı 2015 yılında iki ek projeyle devam ediyor.

Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Üniversite ve Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği ile ortak yürütülen projenin uygulanmış olduğu sürülerde verim artışının yaşandığını belirten Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, yaşanan artış sebebi ile 2015 yılında da iki projenin daha hayata geçtiğini söyledi.

2011 yılından bu yana uygulanan Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi’nin detayları hakkında bilgi veren Kemal Yılmaz, İlk proje toplam 6 bin 300 anaç koyunun yer aldığı 5’i elit sürü, 35’i taban sürü olmak üzere 40 sürüde uygulandı. Proje ile elit sürüdeki en iyi koyunlar ile taban sürülerdeki en iyi damızlık koçlar bir araya getirilerek verim özellikleri en yüksek sürü oluşturuldu. Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesine dahil olan 40 üreticimize 2011 yılından günümüze kadar yaklaşık 1.2 milyon lira destekleme ödemesi yapıldı dedi.

Yapılacak projelerle küçükbaş hayvancılıkta verimin daha da artacağını ifade eden Yılmaz, 2015 yılında başlatılan yeni proje, 50 yetiştiriciye ait 6 bin 300 anaç koyunun yer alacağı sürülerde uygulanacak. Her iki ıslah projesi 5 yıl devam edecek olup projede yer alan yetiştiricilerimiz desteklenecek. 2015 yılı için projeden yararlanacak olan elit sürüdeki doğan kuzuya 70 lira, taban sürüdeki doğan kuzuya 35 lira destek verilecek. Ayrıca, sürüdeki damızlık koçlara 200 lira olarak destek ödemesi yapılacak. Projelerin tamamlanması ile Ordu’da küçükbaş hayvancılık daha verimli olacak diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsundaki başarıya devlet takdiri

1 Samsun'daki başarıya devlet takdiri

Samsundaki kayıp şahsın cesedi bulundu

2 Samsun'daki kayıp şahsın cesedi bulundu

Samsuna şehit ateşi düştü

3 Samsun'a şehit ateşi düştü!

Samsun Emniyet Müdürü Yavuzun Avukatı Mustafa Kaymak yargıya başvurdu

4 Samsun Emniyet Müdürü Yavuz'un Avukatı Mustafa Kaymak yargıya başvurdu

Samsunda düğün yolunda feci kaza Çok sayıda yaralı var

5 Samsun'da düğün yolunda feci kaza! Çok sayıda yaralı var

Samsunspor 14 sıraya yükseldi Play-off potasıyla puan farkı 5e düştü

6 Samsunspor 14. sıraya yükseldi! Play-off potasıyla puan farkı 5'e düştü

Balık hafızası

7 Balık hafızası...

TFF 6 kulübün puanını sildi

8 TFF 6 kulübün puanını sildi

Samsuna 2,13 milyarlık yatırım

9 Samsun'a 2,13 milyarlık yatırım

Samsunda FETÖnün üniversite yapılanmasına yönelik operasyonda flaş gelişme

10 Samsun'da FETÖ'nün üniversite yapılanmasına yönelik operasyonda flaş gelişme!