Samsun dernekleşmede başarılı

Samsun İl Dernekler Müdürü Sıddık Alagöz, Samsun, Türkiye deki dernekleşme sıralamasında üstlerde dedi

Samsun dernekleşmede başarılı

Samsun İl Dernekler Müdürü Sıddık Alagöz, Samsun daki dernekleşme faaliyetlerinin yoğun ve başarılı bir biçimde sürdüğünü ifade etti. Sivil toplum örgütlerinde gönüllü çalışan bireylerin oldukça fazla olduğunu ve Samsunluların dernekleşmeye verdiği değerin son derece önemli olduğunu kaydeden Alagöz, Şu anda 1970-1980 civarında derneğimiz var. Dernekleşme açısından Samsun,Türkiye de en üst sırada. Nüfus olarak Türkiye nin 16. kalabalık iliyken, dernekleşme olarak da 9. sıradayız. Bu da Samsun un dernekleşmeye verdiği önemi ve sivilleşmesini gösterir. Sivil toplum örgütlerinde görev alan bireylerin de fazlalığı anlamına gelir. Bu son derece önemli bir göstergedir diye konuştu.

DAHA FAZLASI GEREKİYOR
Avrupa daki dernekleşmeden örnek veren Alagöz, sosyal hayatta daha fazlasına ihtiyaç olduğunu söyledi. Alagöz, Avrupa standartlarını yakalayamıyoruz tabii. Mesela bir ülkenin 50 bin nüfusu var, dernek üye ve yönetici sayısı 200 bin olabiliyor. Çünkü her bir fert beş altı dernekte, farklı alanlarda görev alıyor. Bizim bunu başarabildiğimizi söyleyemeyiz. Samsun en iyilerinden birisi ama halen yeterli değil. Sosyal hayatta daha fazla dernekleşme faaliyetlerinde yer almamız gerekiyor ifadelerini kullandı.

DERNEKLEŞMEK ÇOK KOLAY
Dernek kuruluşunun artık bilgisayar ortamında yapılabildiğini kaydeden Alagöz şunları söyledi: 2002 yılından önce dernekler emniyet müdürlüğüne bağlıydı, ancak sonra tamamen sivilleşti ve İç İşleri Bakanlığı na bağlandı. Böylece dernekleşmenin artması söz konusu oldu. Şu anda her şey internet üzerinden yapılabiliyor. Tabii dernekleri de sıkı bir biçimde denetliyoruz. Altı ayda bir genel kurul bildirimi yapmayan derneklere de uyarı yapıyoruz veya mevzuat gereği kanuni yaptırımlarda bulunuyoruz. Bu cezalar derneklerin işleri ile ne kadar alakadar olduğunu da gösteriyor. Bizim görevimiz sivil toplum örgütlerinin çalışmalarına yardımcı olmaktır. Personelimizle bu görevi yerine getirmeye çalışıyoruz. ilçelerimizde de teşkilatlarımız var. Yani vatandaşın ilçelerden, köylerden gelmesine gerek yok. Bağlı oldukları kaymakamlıklara da gidebilirler.  

Zerrin SOMUNCU EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da bankalar bu paranın peşinde

1 Samsun'da bankalar bu paranın peşinde

Başkan Yılmaz: 'Hesabım ele geçirilerek ahlaksızca paylaşımlarda bulunulmuştur'

2 Başkan Yılmaz: 'Hesabım ele geçirilerek ahlaksızca paylaşımlarda bulunulmuştur'

Oktay Kaynarca'dan ayrılık mesajı

3 Oktay Kaynarca'dan ayrılık mesajı

Samsunspor'da maaş krizi

4 Samsunspor'da maaş krizi

Bakan Demircan Samsun'da

5 Bakan Demircan Samsun'da

Samsun'da Cumhuriyet coşkusu

6 Samsun'da Cumhuriyet coşkusu

90 bin sınırı yeterli değil

7 90 bin sınırı yeterli değil

'Bu saatten sonra'

8 'Bu saatten sonra...'

Hedefim ilk 6

9 Hedefim ilk 6

Engin İpekoğlu'nun yüzü gülüyor

10 Engin İpekoğlu'nun yüzü gülüyor