Başkan Kul un santral isyanı

Terme Belediye Başaknı Şenol Kul, milletvekilleri, siyasi parti başkanları ve STK ları 26 Haziran da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nın önünde tepki göstermeye davet etti. Kul, Santral, iktidarın kararı bile olsa ben bunu uygulamam dedi

Başkan Kul un santral isyanı

Terme ye yapılması planlanan Termik Santrtal ile ilgili olarak 26 Haziran da Ankara da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nda düzenlenecek olan toplantı öncesi TERÇEP ve Termeliler harekete geçti. Terme Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, TERÇEP Dönem Başkanı Hasan Demir, Terçep Yönetim Kurulu üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu başkan ve üyeleri, Ünye Çevre Platformu Yönetim Kurulu üyelerinin TMMOB Samsun yöneticileri katıldı.
Toplantıdan 26 Haziran da Ankara ya gitme ve ÇED raporuna toplu olarak itiraz dilekçesi verilmesi kararı çıktı. 

GEREKİRSE YASALARIN DIŞINA DA ÇIKARIZ
TERÇEP Sözcüsü Hasan Demir, “Bu sorun sadece TERÇEP’in değil, bölgenin sorunu. Zaman birlik olma zamanı. Santralin Terme’ye kurulmaması konusunda kanun ve yasalar çerçevesinde her türlü haklarımızı arayacağız. Kanun ve yasaların dışına çıkmamız gerekiyorsa hiç tereddüt etmeden de kanun ve yasaların dışında da hareket ederiz diye konuştu.

ANKARA DA OLALIM
Terme Belediye Başkanı Şenol Kul ise kendilerinin de Ankara da yapılacak toplantıda yer almaları gerektiğini fakat çağrılmadıklarını ancak kendilerinin yine de o toplantıda olacaklarını belirterek, Bizi içeri almasalar da grup olarak giderek demokratik tepkimizi göstermeliyiz. Hedef belli, santrali buraya yaptırmamak. Siyasetçiler ve Termeliler bir araya gelmeli. Bu iş belediyenin değil, halkın elinde. Bizi aşabilirler ama halkı asla. Halka rağmen santral yapılamaz. Eleştirilerin verilere dayalı olması lazım. Suçlu bulmak sorunları çözmez. Bizim ortak paydamız Terme ifadelerini kullandı.

İKTİDARIN KARARI BİLE OLSA UYGULAMAM
Santral konusunun siyasete alet edilmemesi gerektiğini, termik santralin sadece Terme nin değil, Samsun, Ordu ve tüm çevrenin ortak sorunu olduğunu belirten Kul,   Bu siyasi iktidar tarafından verilmiş bir karar bile olsa ben bu kararı uygulamayacağım ve sonuna kadar karşı çıkacağım. Santralin yapılmasını  engellemek için ben teknik, hukuki tüm çalışmaları yapıyorum, yapanlarla birlikte hareket ediyorum. 26 Haziran da teknik konularla ilgili itirazlarımızı da yaptık, yapmaya da devam ediyoruz . Ancak bu yeterli değil. Halkımızın desteği gerekiyor dedi.

VEKİLLERE VE BAŞKANLARA DAVET
Kul, Ankara da yapılacak toplantıya Samsun un 9 milletvekili, siyasi parti il başkanlarını ve STK başkan ve temsilcilerini davet ederek, 26 Haziran da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nda olma ve tepki gösterme davetinde bulundu. Kul, şunları söyledi: Konu siyasi kararın ötesinde bürokratların ve sermaye çevrelerinin baskısı ile devam ediyor.   Bana Hükümetten hiçbir uyarı gelmedi.  Terme de santral içinde oyun var. Santral için henüz imar uygulaması yapılmadı ve yer bile satın alınmadı.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Nişanlısı ayrılınca tüfekle ateş açtı

1 Nişanlısı ayrılınca tüfekle ateş açtı

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Fikirlerine çok ihtiyacımız var'

2 CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Fikirlerine çok ihtiyacımız var'

Bosnalı aileye film gibi gasp şoku

3 Bosnalı aileye film gibi gasp şoku

Alüminyum fabrikasında yangın:2 yaralı

4 Alüminyum fabrikasında yangın:2 yaralı

Psikolojik yorgunluk

5 Psikolojik yorgunluk...

İstanbul'da korkutan yangında can pazarı

6 İstanbul'da korkutan yangında can pazarı

Ankara'da trafik kazası: 3 yaralı

7 Ankara'da trafik kazası: 3 yaralı

SAMSUN TEK TEK TOPLUYOR

8 SAMSUN TEK TEK TOPLUYOR

Erzurumlular balon futbolu ile stres atıyor

9 Erzurumlular balon futbolu ile stres atıyor

Bu okul hayatın küçük bir provası

10 Bu okul hayatın küçük bir provası