Tutuklu sanık kalmadı

6 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıda tutuklu sanıklara tahliye kararı çıktı.

Tutuklu sanık kalmadı

Halkalı da askeri personeli taşıyan servis otobüsüne yapılan, 5 astsubay ile bir astsubay kızının yaşamını yitirdiği, 15 kişinin de yaralandığı bombalı saldırıya ilişkin davada tutuklu yargılanan iki sanığın “5 yıllık uzun tutukluluk süreleriö nedeniyle tahliye edildikleri öğrenildi. 13 sanıklı davada tutuklu sanık kalmadı. 

Halkalı da 22 Haziran 2010 tarihinde askeri servis aracına yönelik gerçekleştirilen saldırıya ilişkin 13 sanıklı davanın 45 yıl hapis cezası istemiyle tutuklu olarak yargılanan iki sanığı, davada 5 yıl boyunca karar çıkmaması üzerine, avukatlarının başvurusuyla, “5 yıllık uzun tutukluluk süreleriö dolduğu gerekçesi ile tahliye edildi. 

KARAR DURUŞMASINDA REDDİ HAKİM TALEBİ 
15 Haziran Pazartesi günü yapılan karar duruşmasında dosyanın avukatlarından Nermin Selçuk un reddi hakim talebinde bulunması üzerine karar veremeyen mahkeme, reddi hakim talebinin değerlendirilmesi için dosyayı Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi ne gönderilmesine karar vererek duruşmayı 8 Eylül 2015 tarihine erteledi. 

REDDİ HAKİM TALEBİNDEN 5 GÜN SONRA TAHLİYE EDİLDİLER
20 Haziran Cuma günü Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi ne birer dilekçe sunan tutuklu sanıklar Mehmet Kazım Sevim ve Seyithan Özer in avukatları Sinan Zincir ve Nermin Selçuk, müvekkillerinin 21 Haziran 2010 tarihinden bu yana tutuklu yargılandıklarını, 7 Mart 2014 tarihinde uzun tutukluluk sürelerini 10 yıldan 5 yıla düşüren 6352 Sayılı Yasa nın yürürlüğe girdiğini hatırlattılar. Her iki avukat, müvekkillerinin 5 yıllık uzun tutukluluk sürelerini dilekçeyi sundukları gün itibari ile doldurduklarını anımsatarak tahliyelerine karar verilmesini istediler. 

TAHLİYE EDİLDİLER
Mahkeme, talebi kabul ederek aynı gün her iki sanığın tahliyesine karar verdi. İki sanık da aynı gün tutuklu bulundukları Kandıra Cezaevinden salıverildiler. Böylece davanın tutuklu sanığı kalmadı.

OLAYIN GEÇMİŞİ
22 Haziran 2010 tarihinde Halkalı da askeri servis aracının geçiş güzergahına bırakılan bombanın patlatılması ile araçta bulunan astsubaylar Çağlar Bölük, Uğur Ekiz, Bekir Çelik, Duran Bayram ve Mehmet Boşnak ile bir astsubayın 17 yaşındaki kızı Buse Sarıyağ hayatını kaybetmiş, 15 kişi de yaralanmıştı.
Olay üzerine başlatılan soruşturma kapsamında olaydan bir gün önce gözaltına alınan Seyithan Özer ile Mehmet Kazım Sevim in, olayda kullanılan bombanın yol kenarında konulduğu demir saksıyı yaptırarak olayı gerçekleştiren PKK / Kongra - Gel üyelerine teslim ettikleri tespit edilmişti. 
Soruşturma sonucu hazırlanan iddianamede, Seyithan Özer ve Mehmet Kazım Sevim in de aralarında bulunduğu 13 kişi hakkında dava açıldı. Seyithan Özer ve Mehmet Kazım Sevim in olaydan 4 gün önce Başakşehir de bir demirci dükkanına girdikleri, burada yaptırdıkları demir saksıyı bombalı eylemde kullanan diğer örgüt üyelerine teslim ettikleri belirtilmiş, şüphelilerin bombalama eyleminde kullanılan metal kutuyu teslim ettikleri örgüt üyesinin adını vermediği kaydedilmişti. 
“Halil kod adlı Seyithan Özer ile “Melleö kod adlı Mehmet Kazım Sevim in sansasyonel nitelikli eylem gerçekleştirme hazırlığı içinde oldukları istihbaratı üzerine olaydan bir gün önce yani 21 Haziran 2010 tarihinde gözaltına alındıkları belirtilen iddianamede, PKK / Kongra-Gel üyesi oldukları öne sürülen Özer ve Sevim için 30 yıldan 45 yıla kadar hapis cezası istendi. 
İddianamede diğer 11 şüpheli için de “Silahlı terör örgütü üyesi olmak , “Trafik güvenliğini tehlikeye sokmak , “Tehlikeli madde bulundurmak , “Genel güvenliği tehlikeye sokmak , “Terör örgütüne yardım ve yataklık , “Terör örgütü propagandası yapmak suçlarından 7.5 yıldan ile 46.5 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezası iteniyor. 
İstanbul Özel Yetkili 14. Ağır Ceza Mahkemesi nde yargılanan 13 sanık için 11 Nisan 2013 tarihinde esas hakkındaki mütalaa verildi. Duruşma savcısı İsmail Tandoğan mütalaasında, “Terör örgütüne yardım ve yataklıkö suçundan yargılanan Ahmet Hakverir in beraatini, “Terör örgütü propagandası yapmak suçlarından yargılanan 5 kişi hakkındaki davanın 3. Yargı Paketi kapsamında ertelenmesini isterken, kalan 7 şüphelinin de iddianamede belirtilen suçlarla cezalandırılmasını istedi.
7 Mart 2014 tarihinde Özel Yetkili Mahkemelerin kapatılması ile İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi nde görülen dava, suç yeri olan Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi ne gönderilmişti. EN ÇOK OKUNANLAR

Söz Erkurt Tutu'da

1 Söz Erkurt Tutu'da

Samsun dahil 3 ilde uyuşturucu operasyonu

2 Samsun dahil 3 ilde uyuşturucu operasyonu

Samsun'da siyaset kavgası: 1 yaralı

3 Samsun'da siyaset kavgası: 1 yaralı

Kulu'da içinde 5 bin euro bulunan çelik kasa çalındı

4 Kulu'da içinde 5 bin euro bulunan çelik kasa çalındı

Öğrenciler veli toplantısı öncesi okul müdürünü vurdu

5 Öğrenciler veli toplantısı öncesi okul müdürünü vurdu

Maça gitmiyoruz

6 Maça gitmiyoruz

Engin İpekoğlu Giresun'u ezberletti

7 Engin İpekoğlu Giresun'u ezberletti

SAMGAZ, güvenli doğal gaz kullanımı konusunda abonelerini uyardı

8 SAMGAZ, güvenli doğal gaz kullanımı konusunda abonelerini uyardı

Pamuk'un çabası Karabaş'ın götürülmesini engelleyemedi

9 Pamuk'un çabası Karabaş'ın götürülmesini engelleyemedi

Samsun'da trafik kazası: Pikap su kanalında asılı kaldı

10 Samsun'da trafik kazası: Pikap su kanalında asılı kaldı