Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Ramazan zamlarına tepki

Ramazan ayının girmesiyle beraber gündeme gelen bazı gıda ürünleri zamlarına sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar tepki gösterdi

Ramazan  zamlarına tepki

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte zam haberleri hızla yayılırken, yapılan zamlara vatandaşlar ve bazı sivil toplum örgütleri tepki gösterdi. Vatandaşlar zamların altından kalkmakta zorlandıklarını belirtirken, TÜKODER Samsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı ve Samsun Emekli-Sen Samsun Şube Başkanı Yücel Erdoğdu da bazı kesimlerce Ramazan ayının bir fırsat olarak görüldüğünü ifade etti.

BU MAAŞLA GEÇİNMEK ZOR
Vatandaşlar olarak alım güçlerinin az olduğunu belirten 75 yaşındaki Mehmet Ertürk, İki senedir doğru dürüst zam yapılmıyor belki, ancak uzun süreçlere baktığımızda fiyatların yükseldiğini görüyoruz. Tek bir emekli maaşıyla geçinmekte zorlanıyoruz. Pazardan 90-100 TL den aşağı çıkamıyoruz. Sağlık harcamalarımız için de haberimiz olmadan maaşımızdan kesinti yapılıyor. Geçinmek gün geçtikçe zorlaşıyor dedi.

GÖÇMENLER KİRALARI ARTIRDI
72 yaşındaki vatandaş Hayri Özkan ise 30 yıllık emekli olduğunu belirterek, Ete zam var, benzine zam var, hurmaya zam var. Bu kadar zammın içinde aldığımız maaşla geçinmeye çalışıyoruz ama nereye kadar? Ülkemize gelen göçmenler de ev kiralarını yukarı çekti. Ülke ekonomik anlamda aslında kötüye gidiyor. Bizler de bundan nasibimizi alıyoruz diye konuştu.

FİYATLAR ESKİSİ GİBİ DEĞİL
Seçim sonucunun ekonomik olarak ülkeyi olumsuz etkileyeceğini belirten 58 yaşındaki Naci Bolat, Ben Almanya Stuttgart ta yaşıyorum. Buraya sağlıkla alakalı bir nedenle geldim. Türkiye ye her geldiğimde bir farklılaşma olduğunu görüyorum. Birçok olumlu gelişme yaşansa da çeşitli gıdalarda fiyatlar eskisi gibi değil. Özellikle müslümanlar için böylesine önemli bir ayda fiyatlara daha çok dikkat edilmesi gerekiyor dedi.

ELLERİ TÜKETİCİNİN CEBİNDE
Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı (TÜKODER) Sema Onar Yaktı ise her Ramazan da zam yapıldığını öne sürerek, İyi ki seçim bitti, iyi ki Ramazan geldi. Ete, benzine, pideye zam. Elleri sürekli tüketicinin cebinde. Ramazan ayıyla birlikte fırsatçılar hemen ortaya çıktı. Tüketicilerimizi uyarmak istiyorum, pide tabi ki bu ayda bir gelenektir ama yemek zorunda değiller. İnsanlar doğduğu andan itibaren tüketmeye mecbur. O yüzden tüketirken haklarımızı da korumaya özen gösterelim. Bizler pazartesiden cumaya kadar her gün saat 10.00-15.00 arası derneğimizde oluyoruz. Sıkıntılarında bizlere başvurabilirler diye konuştu.

İBADET RANTA ÇEVRİLİYOR
Samsun Emekli-Sen Samsun Şube Başkanı Yücel Erdoğdu da emekliler olarak ezildiklerini belirterek, İnsanlar kriz yaşıyor. Ekonomik olarak kimse rahat bir yaşam süremiyor. Ramazan ayı gelince de illa ki bir şeylere zam yapılıyor. Bu sene de aynısını yaşadık. İbadet ranta çevriliyor. Bunun adı fırsatçılıktır. Biz emekliler olarak bu zamları protesto ediyoruz açıklamasında bulundu.

Barış BUDANOĞLU EN ÇOK OKUNANLAR

Bakan Kılıç Yeni stadyum hazır, en iyi çim Samsunda

1 Bakan Kılıç: 'Yeni stadyum hazır, en iyi çim Samsun'da'

Dostluk maçı ertelendi

2 Dostluk maçı ertelendi

Başkanlardan 19 Mayıs Sanayi Sitesine müjde

3 Başkanlardan 19 Mayıs Sanayi Sitesi'ne müjde

Samsunda tır devrilme tehlikesi geçirdi, keresteler yola saçıldı

4 Samsun'da tır devrilme tehlikesi geçirdi, keresteler yola saçıldı

Mesaiye devam

5 Mesaiye devam

Arkadaşını bıçaklayarak öldüren şahıs tutuklandı

6 Arkadaşını bıçaklayarak öldüren şahıs tutuklandı

Nerede hareket

7 Nerede hareket...

Şehzadelerden anlamlı kampanya

8 Şehzadeler'den anlamlı kampanya

Samsunsporlu futbolcular ile taraftarlar arasında gerginlik

9 Samsunsporlu futbolcular ile taraftarlar arasında gerginlik

Gücümüzü Bakan Kılıçtan alıyoruz

10 Gücümüzü Bakan Kılıç'tan alıyoruz