Endonezyalı Gelin

Samsun’da 59 yaşındaki yaşındaki vatandaş, internetten tanışıp evlendiği 44 yaşındaki Endonezyalı kadın ile ikinci baharı yaşıyor.

Endonezyalı Gelin

5 yıl önce internetten tanışarak evlenen Endonezyalı Rawati Muzahar ve Ali Osman Muş’un 4 yaşında Muhammet İsa adında bir de çocukları var. Bir müddet İstanbul’da yaşayan çift daha sonra Samsun’a yerleşti. 28 yaşında hacı olan Muzahar, Türk örf ve adetlerine kısa sürede alıştı. Bir Türk gibi yaşayan Rawati Muzahar, Samsun’da enstrüman kursuna giderek bağlama çalmayı öğrenmeye çalışıyor.

“SADECE KONUŞURUM DİYE DÜŞÜNÜYORDUM AMA İKİ GÜNDE EVLENDİM”

Rawati Muzahar ile 2009 yılında tanıştıklarını söyleyen Ali Osman Muş, “Daha önce bir evlilik yaşamıştım. İkinci evliliğimi Endonezyalı eşimle yaptım. Tanıştıktan sonra 5-6 ay kadar internette konuştuk. Ondan sonra Endonezya’ya gittim. Ben sadece konuşurum diye düşünüyordum ama havaalanında ailesiyle birlikte beni karşılamaya geldi iki günde evlendim. Çok şaşırdım. Endonezyalılar insana çok saygılı ve hürmet ediyorlar. Çok şaşırdım ve iki günde evlendim. Endonezya dilini hanımdan öğrenmeye başladık. Endonezya’da 2 yıl kadar kaldık. Daha sonra Türkiye’ye döndük” diye konuştu.

“ENDONEZYALILAR HACCA GİTMEYENE KIZ VERMEZ DİYE YANLIŞ BİR İNANIŞ VAR”

Endonezya’da kadına çok önem verildiğini ifade eden Muş, “Endonezya’da kadına bakış çok farklı. Anaerkil bir aile yapısı var. Türkiye’de Endonezyalılarla ilgili farklı algılamalar var. Şöyle bir intiba var: ‘Endonezyalılar hacca gitmeyenlere kız vermezler’ diye. Böyle bir şey yok. Ben böyle bir şey görmedim. Endonezyalılar İslam dinine ve ibadetlerine çok düşkündürler ama ‘hacca gitmeyene kız vermiyorlar’ diye böyle bir adet yok. Herhalde bizim Türkler hacca gidince orada konuştukları Endonezyalı hacıların konuşmalarından gelen yanlış algılamalar var. Gerçek o değil. Ben hacca gitmedim, 5 bin dolara tatil yapmaya gittim ve hanımı aldım geldim. Hiçbir sorun yok yani” dedi.

“EŞİMLE BİR İSLAMİ BİR EVLİLİK SİTESİNDE TANIŞTIK”

1 yıldan beri Samsun’da yaşayan Endonezyalı gelin Rawati Muzahar, burada mutlu olduğunu söyledi. İleri teknoloji sayesinde internetten tanıştıklarını ifade eden Endonezyalı gelin Muhazar, “Endonezya’da bayan kuaförlüğü yapıyordum. Eşimle bir İslami bir evlilik sitesinde tanıştık. 9 ay sonra evlendik. İstanbul’a geldik. Ben müziği çok seviyorum. Klasik müzik dinliyorum. Türkiye’ye geldikten sonra da Türk müziklerini dinliyorum. İstanbul’a geldikten sonra flüt çalmayı öğrendim. Şu an bağlama kursuna gidiyorum. Yemek kursuna da gitmeyi düşünüyorum. Türkiye güzel ama buranın havasına alışamadım. Endonezya’ya göre soğuk ama burayı seviyorum” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

DİTİB'den '' Afrin '' açıklaması

1 DİTİB'den '' Afrin '' açıklaması

Bacada çıkan yangın korkuttu

2 Bacada çıkan yangın korkuttu

Lösemi hastası Metin bebek için kök hücre bağışı kampanyası düzenlendi

3 Lösemi hastası Metin bebek için kök hücre bağışı kampanyası düzenlendi

Ortaköy'de gece kulübüne silahlı saldırı: 1'i ağır 3 yaralı

4 Ortaköy'de gece kulübüne silahlı saldırı: 1'i ağır 3 yaralı

Zeytinburnu'nda kaza yapan araç dubaları biçti

5 Zeytinburnu'nda kaza yapan araç dubaları biçti