Neden tepki gösterildiğini anlamış değilim

Rize Valisi Ersin Yazıcı, Karadeniz Bölgesi nde 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak Yeşil Yol Projesi nin, yaylaları bozmayacağını; bölge turizmine katkı sağlayacak belirterek, Neden tepki gösterildiğini anlamış değilim dedi.

 Neden tepki gösterildiğini anlamış değilim

Çamlıhemşin İlçesi Yukarı Kavrun Yaylasında Yeşil Yol a karşıyız eylemini hatırlatan Vali Ersin Yazıcı, projenin Doğu Karadeniz turizmine çok büyük katkı sağlayacağını ileri sürdü. Projeye karşı gösterilen tepkilere anlam veremediğini ifade eden Yazıcı şunları söyledi:

Proje kapsamında Yukarı Kavrun yaylasında yapılan yola neden tepki gösterildiğini  anlamış değilim. Eylem yapan grup Yeşil Yol a karşı olduğunu söylüyor. Yeşil Yol projesi ile yaylaları bozmayacağız. Yeşil Yol un büyük bir bölümü taş kaplama ile yapılacak, asfalt hiç olmayacak. Belirli bölümleri beton olacak. Yeşil Yol un tamamında üst standartta bir yol yapılmayacak. Standardı çok yüksek bir yol istesek yaparız, ancak yayla yolu oluşu nedeniyle özellikle yapılmayacak. Neden tepki gösterildiğini anlamış değilim. Yukarı Kavrun Yaylasında yaşayan köylülerin talebi çok farklıydı, eylem yapan grup çok farklı şeyler söyledi. Yaylada inceleme yaparak konuyu tekrar değerlendireceğiz.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı nın (WWF) koruma altına alınması gereken 200 ekolojik bölge arasında gösterdiği Çamlıhemşin Fırtına Vadisi nde yer alan Kavrun Yaylası nda iki kez bir araya gelen Fırtına İnsiyatifi adlı grup, Yeşil Yol Projesi nin durdurulması talebiyle protesto eylemleri gerçekleştirmişti.

YEŞİL YOL NEDİR?

Yeşil Yol Samsun dan başlayarak Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize ve Artvin in yaylaları ve turizm merkezlerini yüksek rakımdan birbirine bağlayan yaklaşık 2 bin 600 kilometre uzunluğunda turizm yolu olarak planlandı. 7 metre genişliğinde gidiş geliş olarak planlanan yolun zemini taş parke döşemeli olacak. Bu yolla birlikte 40 noktada oteller, restoranlar ve kayak tesislerinden oluşan turizm merkezleri oluşturulacak. İki yıldır süren ve 90 milyon lira harcanan yol çalışmasının 2018 yılında tamamlanması planlanıyor.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Ankara polisinden 'Kaz' operasyonu

1 Ankara polisinden 'Kaz' operasyonu

Anne ile oğlu trafik kazasında hayatını kaybetti

2 Anne ile oğlu trafik kazasında hayatını kaybetti

Bağcılar pompalı tüfekle soygun anı kameraya saniye saniye yansıdı

3 Bağcılar pompalı tüfekle soygun anı kameraya saniye saniye yansıdı

Jandarmadan kaçak göçmenlere sıcak ilgi

4 Jandarmadan kaçak göçmenlere sıcak ilgi

Suriyelilerin bıçaklı kavgasında 2 kişi yaralandı

5 Suriyelilerin bıçaklı kavgasında 2 kişi yaralandı

Yaşlı adam evinde ölü bulundu

6 Yaşlı adam evinde ölü bulundu

Park halindeki otomobil alevlere teslim oldu

7 Park halindeki otomobil alevlere teslim oldu