Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Neden tepki gösterildiğini anlamış değilim

Rize Valisi Ersin Yazıcı, Karadeniz Bölgesi nde 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak Yeşil Yol Projesi nin, yaylaları bozmayacağını; bölge turizmine katkı sağlayacak belirterek, Neden tepki gösterildiğini anlamış değilim dedi.

 Neden tepki gösterildiğini anlamış değilim

Çamlıhemşin İlçesi Yukarı Kavrun Yaylasında Yeşil Yol a karşıyız eylemini hatırlatan Vali Ersin Yazıcı, projenin Doğu Karadeniz turizmine çok büyük katkı sağlayacağını ileri sürdü. Projeye karşı gösterilen tepkilere anlam veremediğini ifade eden Yazıcı şunları söyledi:

Proje kapsamında Yukarı Kavrun yaylasında yapılan yola neden tepki gösterildiğini  anlamış değilim. Eylem yapan grup Yeşil Yol a karşı olduğunu söylüyor. Yeşil Yol projesi ile yaylaları bozmayacağız. Yeşil Yol un büyük bir bölümü taş kaplama ile yapılacak, asfalt hiç olmayacak. Belirli bölümleri beton olacak. Yeşil Yol un tamamında üst standartta bir yol yapılmayacak. Standardı çok yüksek bir yol istesek yaparız, ancak yayla yolu oluşu nedeniyle özellikle yapılmayacak. Neden tepki gösterildiğini anlamış değilim. Yukarı Kavrun Yaylasında yaşayan köylülerin talebi çok farklıydı, eylem yapan grup çok farklı şeyler söyledi. Yaylada inceleme yaparak konuyu tekrar değerlendireceğiz.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı nın (WWF) koruma altına alınması gereken 200 ekolojik bölge arasında gösterdiği Çamlıhemşin Fırtına Vadisi nde yer alan Kavrun Yaylası nda iki kez bir araya gelen Fırtına İnsiyatifi adlı grup, Yeşil Yol Projesi nin durdurulması talebiyle protesto eylemleri gerçekleştirmişti.

YEŞİL YOL NEDİR?

Yeşil Yol Samsun dan başlayarak Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize ve Artvin in yaylaları ve turizm merkezlerini yüksek rakımdan birbirine bağlayan yaklaşık 2 bin 600 kilometre uzunluğunda turizm yolu olarak planlandı. 7 metre genişliğinde gidiş geliş olarak planlanan yolun zemini taş parke döşemeli olacak. Bu yolla birlikte 40 noktada oteller, restoranlar ve kayak tesislerinden oluşan turizm merkezleri oluşturulacak. İki yıldır süren ve 90 milyon lira harcanan yol çalışmasının 2018 yılında tamamlanması planlanıyor.

 EN ÇOK OKUNANLAR

 Fındıkta fiyat umudu

1 Fındıkta fiyat umudu

Samsunda esrarengiz olay

2 Samsun'da esrarengiz olay

Samsunspor Teknik Direktör Özköylü Hep aynı yenilgiler

3 Samsunspor Teknik Direktör Özköylü: Hep aynı yenilgiler

Samsundaki kazada sürücü parçalanan tırdan sağ çıktı

4 Samsun'daki kazada sürücü parçalanan tırdan sağ çıktı

Kabus gibi

5 Kabus gibi

Samsunsporda yenilerin hepsi oynadı

6 Samsunspor'da yenilerin hepsi oynadı

Çarşambada deprem

7 Çarşamba'da deprem

Samsunda hamsi fiyatları şok etti

8 Samsun'da hamsi fiyatları şok etti

 Samsunun tarihi siliniyor

9 Samsun'un tarihi siliniyor

Samsunda şüpheli ölüm

10 Samsun'da şüpheli ölüm