Ovalara termik tehdit

Ziraat Müdendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, tedrmik santralle sadece Terme değil, Çarşamba Ovası nın da büyük bir kirlilik tehdidi altında kalacağını söyledi

Ovalara termik tehdit

Ziraat Müdendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, Terme ye yapılması yeniden gündeme gelen termik santralin tarım arazilerine vereceği zararlar konusunda değerlendirmede buldundu. 

ÇARŞAMBA YI DA VURACAK
Tosun, bölgede üreticinin geçim kaynaklarının fındık, çeltik ve mısır olduğunu belirterek, Termik santralin çalışmasıyla beraber, orada yanan kömürün yüzde 35 i kül halinde ve bacadan çıkan diğer gazlarla birlikte, tarım alanlarına, insan sağlığına ve çevreye zarar verecek. Baca gazları rüzgarsız havada on kilometre, rüzgarla elli kilometreye kadar mesafeye taşınabiliyor. Bu demek ki Çarşamba daki tarım alanlarına ciddi şekilde zarar verecek. Çevreye yayılacak bu ağır metaller sulama ile bitkilerin üzerine yapışacak, insanlar soluyacak. Dolayısıyla hem soluğumuz havadan hem de yediğimiz besinden astım, bronşit, kanser gibi pek çok sağlık sıkıntısı yaşayacak. O bölgenin ürününü de artık kimse yemek istemeyecek. Çünkü bölgedeki mahsül kirli mahsül olacak. Ana geçim kaynağı tarım olan vatandaş da bu sebeple mağdur olacak diye konuştu.

VATANDAŞ DESTEK OLMALI
Kazananın da kaybedenin de Samsunlular olacağını kaydeden Tosun, O yüzden vatandaşın bu duruma sahip çıkması gerekli. Burada vatandaşın sürece destek vermesi gerekli. Temsili değil, daha kitlesel olması gerekli. Biz TMMOB odaları olarak hukuki yollarla da durumun takipçisi olacağız ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da ambulans otomobil ile çarpıştı: 1 yaralı

1 Samsun'da ambulans otomobil ile çarpıştı: 1 yaralı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanının istifa ettiği iddiası sosyal medyayı sa

2 Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanının istifa ettiği iddiası sosyal medyayı sa

Japonlar Tekirdağ'ı unutmadı

3 Japonlar Tekirdağ'ı unutmadı

TESKİ, Hayrabolu Kaymakamını ağırladı

4 TESKİ, Hayrabolu Kaymakamını ağırladı

Şehit aileleri ve gaziler yemekte buluştu

5 Şehit aileleri ve gaziler yemekte buluştu

Bursa'da 30 ayrı suçtan aranan sabıkalı hırsız 2 polis memurunu pompalı ile yara

6 Bursa'da 30 ayrı suçtan aranan sabıkalı hırsız 2 polis memurunu pompalı ile yara