X Reklamı Kapat

Ovalara termik tehdit

Ziraat Müdendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, tedrmik santralle sadece Terme değil, Çarşamba Ovası nın da büyük bir kirlilik tehdidi altında kalacağını söyledi

Ovalara termik tehdit

Ziraat Müdendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, Terme ye yapılması yeniden gündeme gelen termik santralin tarım arazilerine vereceği zararlar konusunda değerlendirmede buldundu. 

ÇARŞAMBA YI DA VURACAK
Tosun, bölgede üreticinin geçim kaynaklarının fındık, çeltik ve mısır olduğunu belirterek, Termik santralin çalışmasıyla beraber, orada yanan kömürün yüzde 35 i kül halinde ve bacadan çıkan diğer gazlarla birlikte, tarım alanlarına, insan sağlığına ve çevreye zarar verecek. Baca gazları rüzgarsız havada on kilometre, rüzgarla elli kilometreye kadar mesafeye taşınabiliyor. Bu demek ki Çarşamba daki tarım alanlarına ciddi şekilde zarar verecek. Çevreye yayılacak bu ağır metaller sulama ile bitkilerin üzerine yapışacak, insanlar soluyacak. Dolayısıyla hem soluğumuz havadan hem de yediğimiz besinden astım, bronşit, kanser gibi pek çok sağlık sıkıntısı yaşayacak. O bölgenin ürününü de artık kimse yemek istemeyecek. Çünkü bölgedeki mahsül kirli mahsül olacak. Ana geçim kaynağı tarım olan vatandaş da bu sebeple mağdur olacak diye konuştu.

VATANDAŞ DESTEK OLMALI
Kazananın da kaybedenin de Samsunlular olacağını kaydeden Tosun, O yüzden vatandaşın bu duruma sahip çıkması gerekli. Burada vatandaşın sürece destek vermesi gerekli. Temsili değil, daha kitlesel olması gerekli. Biz TMMOB odaları olarak hukuki yollarla da durumun takipçisi olacağız ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR

Son dakika pürüzü

1 Son dakika pürüzü

İmza bugüne kaldı

2 İmza bugüne kaldı

Samsunda FETÖ operasyonu 17 kişi adliyede

3 Samsun'da FETÖ operasyonu: 17 kişi adliyede

Samsun Kuaförler Odası Başkanı Kiraz Yanlış yaptılar

4 Samsun Kuaförler Odası Başkanı Kiraz: 'Yanlış yaptılar'

 CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz Kılıça ayıp ettiler

5 CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Kılıç'a ayıp ettiler'

Samsunda korkunç kaza

6 Samsun'da korkunç kaza

Samsunda trafik kazası Emniyet kemeri hayat kurtardı

7 Samsun'da trafik kazası! Emniyet kemeri hayat kurtardı

Samsunsporda golcüler iş başında

8 Samsunspor'da golcüler iş başında

Samsunda hero yazılı tişörte gözaltı

9 Samsun'da 'hero' yazılı tişörte gözaltı

Süper Kupa maçı biletleri Salı günü satışa çıkıyor

10 Süper Kupa maçı biletleri Salı günü satışa çıkıyor