Terme, Ankara ya taşınacak

Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Çevre ve Orman Bakanlığı nda 26 Haziran da yapılacak toplantı için ilçe halkının otobüslerle Ankara ya gideceğini söyledi

Terme, Ankara ya taşınacak

Terme ye termik santral kurulması için ikinci defa başlatılan ÇED süreci 26 Haziran Cuma Günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda İnceleme Değerlendirme Komisyon toplantısıyla devam edecek.
Bu toplantının ÇED raporu sürecinde çok kritik bir toplantı olduğu belirtilirken Belediye Başkanı Şenol Kul, toplantının yapılacağı gün vatandaşlarla birlikte otobüslerle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gidecek. Başkan Kul, belediye hoparlörlerinden anons yaparak Ankara ya gitmek için vatandaşları bilgilendirip destek istedi.

FINDIKLIK ALAN FUNDALIK OLARAK GÖSTERİLMİŞ

Termik Santral Projesinde ve hazırlanan raporlarda santralin kurulmak istenen alanın 8’inci derece tarım arazisi olarak belirtildiğini dile getiren Başkan Kul, Yerine gidip baktığımızda fındık bahçesi olan alan fundalık olarak belirtilmiş. Bunu benim aklım almıyor. Ayrıca kül deposunun yapılacağı alan organik fındık üretiminin yapıldığı bir alan. Fındıklık yine fundalık, çalılık, değerini yitirmiş alan olarak kabul edilmiş. Bu kadar göz göre göre akıl tutulması olamaz. Ayrıca orası sanayi bölgesi değil. Yerleşim yerlerinin ortasında. Santralin yapılması planlanan alanın çevresinde 3 bin 355 hektarlık doğa koruma ve geliştirme alanı var. 550 hektarlık tabiat parkı var. 203 çeşit kuş ve 72 çeşit mantar türünün olduğu bir bölge. Endemik ve nesli tükenmekte olan canlılar var. Nasıl bunlara kast edilebilir aklımız almıyor dedi.

AKLISELİM GALİP GELECEK
Başkan Kul, Ankara da yapılacak olan İnceleme Değerlendirme Toplantısı’na kendisinin davet edilmediğini sonradan yaptığı yazılı başvuru sonucunda katılacağını söyleyerek Bu yöreye yapılacak bir yatırım için eğer yerelin görüşü alınmayacaksa bu hangi demokraside hangi ülkede var? Seçimden bir hafta sonra tam da puslu hava diyelim hükümetin istifa ettiği yeni koalisyon görüşmelerinin yapıldığı bir aşamada bunun gündeme gelmesini biz manidar buluyoruz. Biz Terme de ne yaparsak yapalım vatandaşların bütün isteklerini gerçekleştirsek de bu kara kabus, bu santral yapılırsa yaptıklarımızın hiçbir anlamı kalmayacak. Bizim geleceğimize kast edenlere sesleniyorum; Artık vicdanlarınızı temizleyin bu kara sevdadan vazgeçin. İlçemize bu santralin yapılmaması için sonuna kadar direneceğiz. Bu santrali yaptırmayacağız. Aklıselim galip gelecek diye konuştu. 

 EN ÇOK OKUNANLAR

Önce çarptı, sonra darp etti

1 Önce çarptı, sonra darp etti

Palet deposunda yangın

2 Palet deposunda yangın

Konya'da fener alayı coşkusu

3 Konya'da fener alayı coşkusu

Kamyonun çarptığı motosiklet sürücüsü genç kız hayatını kaybetti

4 Kamyonun çarptığı motosiklet sürücüsü genç kız hayatını kaybetti

Irmağa düşen genç hastanelik oldu

5 Irmağa düşen genç hastanelik oldu

Minik hayranı, Başbakandan Cumhurbaşkanına selam gönderdi

6 Minik hayranı, Başbakandan Cumhurbaşkanına selam gönderdi

Sivas'ta pompalı tüfekle dehşet saçtı: 3 ölü

7 Sivas'ta pompalı tüfekle dehşet saçtı: 3 ölü

Kız isteme mevzusunda katliam yaptı: 5 ölü

8 Kız isteme mevzusunda katliam yaptı: 5 ölü

Üst geçit yerine bulvardan geçince hayatını kaybetti

9 Üst geçit yerine bulvardan geçince hayatını kaybetti