Emekli Öğretmen Gençlere Koleksiyonculuğu Sevdirmeye Çalışıyor

Samsunlu antikacı emekli öğretmen 66 yaşındaki İslam Acar, Osmanlı döneminden bu zamana kadar gelen madeni ve kağıt paraları satarak, genç nesillere tarihi değerleri ve koleksiyonculuğu sevdirmeye çalışıyor.

Emekli Öğretmen Gençlere Koleksiyonculuğu Sevdirmeye Çalışıyor

Antika eşyalar ve eski paraları koleksiyon haline getiren İslam Acar, genç nesillere tarihini unutturmamak için eski paralarla gençleri buluşturmayı amaçlıyor. İlkadım İlçesi Tarihi Bedestan Çarşısı’nda antikacı tezgahı bulunan Acar, bitmeye yüz tutmuş koleksiyonculuk anlayışını tekrardan yaşatmaya çalışıyor. Yasal olarak satışına izin verilen kağıt ve madeni paraları vatandaşlara ulaştıran Acar, kullanılmış eski paralar ise gençlere ve çocuklara koleksiyon sevgisini aşılamak için bedava veriyor.

“MAKSAT GENÇ NESİLLERE GEÇMİŞİMİZİ HATIRLATMAK”

Antika merakının babasından kendisine geçtiğini söyleyen üniversite mezunu emekli din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni İslam Acar, “Ben bu işi para için yapmıyorum. 2 liradan aldığım eski paraları vatandaşlara üzerine 1 lira koyarak satıyorum. Maksat genç nesillere tarihimizi, geçmişimiz hatırlatmak. Çünkü geçmişini ve tarihini bilmeyen bir nesil gelecekte hata yapar. Burada sattığımız paralar Osmanlı Devleti’nin son 5 padişahının dönemine kadar olan paralar. Ondan öncesindeki padişahların dönemindeki paraları almak ve satmak kanunen yasak. Hicri takvime göre en erken 1277 tarihinden sonra basılan paraları koleksiyonumuzda bulundurup vatandaşlarla buluşturabiliyoruz. Bu eski paraların değerleri çıktığı dönemdeki azlığına göre değişiyor. Mesela bir döneme ait aynı paranın az sayıda bulunan seri numaralı parası varsa o para diğerlerinden daha değerlidir. Her dönemde bu böyledir. Bunların değerlerini numizmatikçiler belirler” dedi.

“GENÇLER ESKİ PARAARA KARŞI DAHA ÇOK İLGİLİ”

Genç neslin eski nesillere göre eski paralara karşı daha çok ilgili olduğunu belirten antikacı İslam Acar, “1990 öncesine kadar eski paralara ve antikalara karşı insanların ilgisi daha yoğundu. Bu sıralarda ise sadece bu işin meraklıları eski paralara ilgi gösteriyor. Öncelerden babaları evlatlarına eski paralardan alır hediye ederdi. ‘Bak bu benim çocukluğumun parası’ der evlatlarına hediye eder geçmişin hatırlanması sağlardı. Şimdi böyle şeyler yaşanmıyor. Şimdilerde öğrenciler ve gençler bu işe daha çok ilgili benim müşterilerimden 30 yaşını geçen yok. Gençler benden 2 liraya, 3 liraya eski paraları alıp internette satıyorlarmış. Bunu yapanlar sadece gençler değil bazı vatandaşlarda benden aldıkları paraları başkalarına internet üzerinden satıyormuş. Bu işte en dikkat edilecek iş ise kanunun dışına çıkmamaktır. Kanunlarca yasaklanan eski paraların satışının kesinlikle yapılmaması gerekir. Buradaki tek amaç gençlere geçmişimizi hatırlatmak ve onlara koleksiyonculuğu sevdirmek” diye konuştu.

Antikacı İslam Acar’ın koleksiyonunda 1277 tarihine ait Osmanlı Devleti’nde kullanılan demir paralar ve Cumhuriyet tarihinde basılan ilk demir paralar ile Harf Devrimi’nden sonra basılan ilk paralar da var.

EmekliEN ÇOK OKUNANLAR

DİTİB'den '' Afrin '' açıklaması

1 DİTİB'den '' Afrin '' açıklaması

Bacada çıkan yangın korkuttu

2 Bacada çıkan yangın korkuttu

Lösemi hastası Metin bebek için kök hücre bağışı kampanyası düzenlendi

3 Lösemi hastası Metin bebek için kök hücre bağışı kampanyası düzenlendi

Ortaköy'de gece kulübüne silahlı saldırı: 1'i ağır 3 yaralı

4 Ortaköy'de gece kulübüne silahlı saldırı: 1'i ağır 3 yaralı

Zeytinburnu'nda kaza yapan araç dubaları biçti

5 Zeytinburnu'nda kaza yapan araç dubaları biçti